FootSam
FOOTBALL DATA

Pascal Jansen

Aktiv

Netherlands · 53 år · New York City FC

245 matcher, 4 klubbar, 3 länder mellan 2020 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

245matcher
130–42–73V–O–F
1.76poäng/match
53 %vinstprocent
432poäng
446–295mål
+151målskillnad
66hållna nollor
1304273
Bäst iAZ Alkmaar1.90 p/m162 matcher
Svagast iNew York City FC1.49 p/m71 matcher
Bästa säsong20222.02 p/m54 matcher
Flest matcherAZ Alkmaar162 matcher

243 av 245 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Jong PSV U212015–2017
AZ Alkmaar2020–2024
New York City FC2025–2026

Poäng per match, period för period

AZ Alkmaar 2020–20241.92160
Ferencvarosi TC 20241.6411
New York City FC 2025–20261.6043
New York City FC 2026–nu1.3228
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Jong PSV U212015–2017inga matcher i vår databas
AZ AlkmaarNetherlands2020–20241609425413151803071.92
Ferencvarosi TCHungary2024115332010181.64
New York City FCUSA2025–202643216165956691.60
New York City FCUSA2026–nu28107114839371.32

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.90 p/mAZ Alkmaarpå 162 matcher
Bästa målskillnad+0.83 per matchAZ Alkmaar319–185 på 162 matcher
Flest matcher162AZ Alkmaar94–26–42
Flest vinster94AZ Alkmaarpå 162 matcher
Flest poäng308AZ Alkmaarpå 162 matcher
Längsta sejour160 matcherAZ Alkmaar2020–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012320212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Ferencvarosi TCNew York City FCsnitt 1.76match 1245
Starkaste sträckan2.26 p/m+0.50 mot karriärsnittetMatch 83120 · 2022-08-072023-03-16AZ Alkmaar27 vinster av 38 · 8540
Svagaste sträckan1.32 p/m0.44 mot karriärsnittetMatch 149186 · 2023-10-262025-05-07AZ AlkmaarFerencvarosi TCNew York City FC14 vinster av 38 · 5354

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.87 mot 1.72.

4-2-3-1142 59.4 %1.72 p/m
4-3-375 31.4 %1.87 p/m
4-4-28 3.3 %
4-1-4-14 1.7 %
3-4-1-22 0.8 %
3-4-2-12 0.8 %
3-4-32 0.8 %
4-4-1-12 0.8 %
3-2-4-11 0.4 %
4-2-1-31 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

AZ Alkmaar
4-2-3-14-3-3
162

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 239 matcher mellan 2020 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

AZ Alkmaar2020-12-062024-01-16

FöreArend Martijn Slot1.93 58
UnderHan1.90 162−0.03
EfterMaarten Martens1.76 74−0.14

Ferencvarosi TC2024-07-232024-12-12

FöreD. Stanković1.25 8
UnderHan1.50 12+0.25

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.41 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.34snitt 1.782.05
HögstAZ Alkmaar1.90 p/m på 162
LägstNew York City FC1.49 p/m på 71
Spann0.41 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

Pascal Jansen
  • Rutinerad245 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare82 matcher per klubb i 3 klubbar
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Pascal Jansen med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.