FootSam
FOOTBALL DATA

Pablo Correa

Aktiv

Uruguay · 59 år · Nancy

329 matcher, 4 klubbar, 2 länder mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

329matcher
126–84–119V–O–F
1.40poäng/match
38 %vinstprocent
462poäng
425–391mål
+34målskillnad
105hållna nollor
12684119
Bäst iNancy1.43 p/m249 matcher
Svagast iEvian TG1.32 p/m25 matcher
Bästa säsong20151.93 p/m42 matcher
Flest matcherNancy249 matcher

147 av 329 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20022026
Nancy2002–2011
Nancy2013–2017
Auxerre2017–2019
Excelsior Virton2021–2022
Nancy2023–nu

Poäng per match, period för period

Nancy 2013–20171.54162
Auxerre 2017–20191.3853
Evian TG 20121.3225
Nancy 2002–20111.2638
Nancy 2023–nu1.2544
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
NancyFrance2002–201138139164348481.26
Evian TGFrance20122596103636331.32
NancyFrance2013–20171626942512101732491.54
AuxerreFrance2017–2019532110227964731.38
Excelsior VirtonBelgium2021–2022inga matcher i vår databas
NancyFrance2023–nu441413175261551.25

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.43 p/mNancypå 249 matcher
Bästa målskillnad+0.22 per matchAuxerre79–67 på 55 matcher
Flest matcher249Nancy96–68–85
Flest vinster96Nancypå 249 matcher
Flest poäng356Nancypå 249 matcher
Längsta sejour162 matcherNancy2013–2017

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123101112131415161718242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Evian TGNancyAuxerreNancysnitt 1.40match 1329
Starkaste sträckan1.95 p/m+0.55 mot karriärsnittetMatch 140177 · 2015-08-072016-04-25Nancy21 vinster av 38 · 6033
Svagaste sträckan1.03 p/m0.37 mot karriärsnittetMatch 193230 · 2016-11-052017-08-25Nancy10 vinster av 38 · 3451

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 5-4-1 1.60 mot 1.34.

4-2-3-144 32.8 %1.34 p/m
4-3-333 24.6 %1.09 p/m
4-4-210 7.5 %1.10 p/m
5-4-110 7.5 %1.60 p/m
4-1-4-18 6 %
3-4-37 5.2 %
3-4-2-16 4.5 %
3-1-4-25 3.7 %
4-4-1-15 3.7 %
3-5-22 1.5 %
5-3-22 1.5 %
3-4-1-21 0.7 %
4-3-1-21 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Nancy
4-3-3
84
Auxerre
4-2-3-1
50

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 134 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Nancy2010-08-072011-05-29

UnderHan1.26 38
EfterJ. Fernandez0.97 61−0.29

Evian TG2012-01-082012-08-24

FöreB. Casoni1.51 57
UnderHan1.32 25−0.19

Nancy2013-10-042017-08-25

UnderHan1.51 167
EfterVincent Hognon1.14 21−0.37

Auxerre2018-01-062019-03-15

FöreF. Gillot1.18 22
UnderHan1.33 55+0.15
EfterC. Daury0.89 9−0.44

Nancy2024-11-162026-08-28

FöreA. Cartier0.71 21
UnderHan1.25 44+0.54

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 0 andraplatser sedan 2002
04
06
08
10
12
14
16
18
20
22
24

Ett steg per år från 2004 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • National 1France2024/2025Vinnare
  • Ligue 2France2015/2016Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2005/2006Vinnare
  • Ligue 2France2004/2005Vinnare
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2002 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Liga AUFUruguay1993Tvåa
  • Liga AUFUruguay1991Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.11 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.17snitt 1.401.58
HögstNancy1.43 p/m på 249
LägstEvian TG1.32 p/m på 25
Spann0.11 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.04 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Pablo Correa
  • Rutinerad329 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare110 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Pablo Correa med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare