FootSam
FOOTBALL DATA

P. Ince

Uppdrag avslutade

England · 58 år

114 matcher, 4 klubbar mellan 2008 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

114matcher
34–30–50V–O–F
1.16poäng/match
30 %vinstprocent
132poäng
118–168mål
-50målskillnad
24hållna nollor
343050
Bäst iBlackpool1.32 p/m41 matcher
Svagast iReading1.12 p/m58 matcher
Bästa säsong20131.33 p/m24 matcher
Flest matcherReading58 matcher

58 av 114 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
Notts County2010–2011
Blackpool2013–2014
Reading2022–2023

Poäng per match, period för period

Blackpool 2013–20141.3241
Reading 2022–20231.1456
Blackburn 20080.8715
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BlackburnEngland2008153481628130.87
Notts CountyEngland2010–2011inga matcher i vår databas
BlackpoolEngland2013–2014411315134048541.32
ReadingEngland2022–2023561810286089641.14

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.32 p/mBlackpoolpå 41 matcher
Bästa målskillnad-0.20 per matchBlackpool40–48 på 41 matcher
Flest matcher58Reading18–11–29
Flest vinster18Readingpå 58 matcher
Flest poäng65Readingpå 58 matcher
Längsta sejour56 matcherReading2022–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01230812132122

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BlackpoolReadingsnitt 1.16match 1114
Starkaste sträckan1.42 p/m+0.26 mot karriärsnittetMatch 2057 · 2013-02-232022-02-22BlackpoolReading13 vinster av 38 · 3943
Svagaste sträckan1.08 p/m0.08 mot karriärsnittetMatch 5188 · 2013-12-032022-10-29BlackpoolReading12 vinster av 38 · 3964

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.21 mot 1.11.

3-5-218 31 %1.11 p/m
4-2-3-114 24.1 %1.21 p/m
3-1-4-27 12.1 %
3-4-2-14 6.9 %
4-4-24 6.9 %
5-4-14 6.9 %
3-4-1-23 5.2 %
5-3-23 5.2 %
4-1-4-11 1.7 %

Startformationen som källan skrev den, för 58 matcher mellan 2021 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Blackburn2008-08-162008-11-30

FöreM. Hughes1.44 148
UnderHan0.87 15−0.57
EfterS. Allardyce1.26 76+0.39

Blackpool2013-02-022013-12-29

FöreS. Thompson0.80 5
UnderHan1.32 41+0.52

Reading2022-02-222023-04-10

FöreVeljko Paunović1.27 83
UnderHan1.12 58−0.15
EfterNoel Hunt0.60 5−0.52

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.20 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.97snitt 1.201.47
HögstBlackpool1.32 p/m på 41
LägstReading1.12 p/m på 58
Spann0.20 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

P. Ince
  • Tunga uppdrag1.16 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Ince med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.