FootSam
FOOTBALL DATA

P. Hoftych

Uppdrag avslutade

Czechia · 59 år

160 matcher, 7 klubbar, 2 länder mellan 2019 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

160matcher
66–36–58V–O–F
1.46poäng/match
41 %vinstprocent
234poäng
231–212mål
+19målskillnad
44hållna nollor
663658
Bäst iSlovan Liberec1.53 p/m93 matcher
Svagast iMlada Boleslav1.37 p/m67 matcher
Bästa säsong20201.61 p/m46 matcher
Flest matcherSlovan Liberec93 matcher

159 av 160 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20062026
Zlin2006–2008
Bohemians 19052008–2011
Spartak Trnava2011–2012
Slovan Liberec2019–2021
Mlada Boleslav2022–2023

Poäng per match, period för period

Slovan Liberec 2019–20211.5790
Mlada Boleslav 2022–20231.3546
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ZlinCzech-Republic2006–2008inga matcher i vår databas
Bohemians 1905Czech-Republic2008–2011inga matcher i vår databas
Spartak TrnavaSlovakia2011–2012inga matcher i vår databas
České BudějoviceCzech-Republic2013inga matcher i vår databas
Czechia U192014inga matcher i vår databas
Slovan LiberecCzech-Republic2019–2021904118311301111411.57
Mlada BoleslavCzech-Republic2022–2023461614166162621.35

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.53 p/mSlovan Liberecpå 93 matcher
Bästa målskillnad+0.18 per matchSlovan Liberec131–114 på 93 matcher
Flest matcher93Slovan Liberec41–19–33
Flest vinster41Slovan Liberecpå 93 matcher
Flest poäng142Slovan Liberecpå 93 matcher
Längsta sejour90 matcherSlovan Liberec2019–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231920212223

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Mlada Boleslavsnitt 1.46match 1160
Starkaste sträckan1.82 p/m+0.36 mot karriärsnittetMatch 1552 · 2019-10-192020-10-22Slovan Liberec21 vinster av 38 · 6544
Svagaste sträckan1.16 p/m0.30 mot karriärsnittetMatch 76113 · 2021-03-122022-09-11Slovan LiberecMlada Boleslav11 vinster av 38 · 4051

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 2.08 mot 1.44.

4-2-3-157 39.3 %1.44 p/m
4-4-217 11.7 %1.41 p/m
3-4-314 9.7 %1.14 p/m
4-3-313 9 %2.08 p/m
3-4-1-29 6.2 %
3-4-2-17 4.8 %
3-5-27 4.8 %
4-4-1-15 3.4 %
4-1-4-14 2.8 %
4-5-14 2.8 %
5-4-13 2.1 %
4-3-1-22 1.4 %
5-2-32 1.4 %
4-3-2-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Mlada Boleslav
4-2-3-13-4-3
63

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 145 matcher mellan 2019 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Slovan Liberec2019-07-132021-08-22

UnderHan1.53 93
EfterLubos Kozel1.35 101−0.18

Mlada Boleslav2022-02-262023-12-16

FöreK. Jarolím1.34 61
UnderHan1.37 67+0.03
EfterDavid Holoubek1.44 34+0.07

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2006
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19

Ett steg per år från 2008 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • CupCzech-Republic2019/2020Tvåa
  • 1. ligaSlovakia2011/2012Tvåa
  • FNLCzech-Republic2008/2009Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.16 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.22snitt 1.461.68
HögstSlovan Liberec1.53 p/m på 93
LägstMlada Boleslav1.37 p/m på 67
Spann0.16 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

P. Hoftych
  • Klubbyggare80 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Hoftych med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare