FootSam
FOOTBALL DATA

P. HinschbergerUppdrag avslutade

France · 66 år

429 matcher, 6 klubbar mellan 2010 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

429matcher
135–133–161V–O–F
1.25poäng/match
32 %vinstprocent
538poäng
498–545mål
-47målskillnad
125hållna nollor
135133161
Bäst iGrenoble1.39 p/m115 matcher
Svagast iMetz1.13 p/m76 matcher
Bästa säsong20201.64 p/m42 matcher
Flest matcherLaval146 matcher

243 av 429 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Laval2010–2014
Metz2015–2017
Grenoble2018–2021
Amiens2021–2023
Niort2023–2024

Poäng per match, period för period

Grenoble 2018–20211.39115
Créteil-Lusitanos 20141.3816
Amiens 2021–20231.3076
Laval 2010–20141.17146
Metz 2015–20171.1473
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
LavalFrance2010–20141464245591611851711.17
Créteil-LusitanosFrance2014165742423221.38
MetzFrance2015–20177323143677122831.14
GrenobleFrance2018–20211154040351311231601.39
AmiensFrance2021–20237624272510287991.30
NiortFrance2023–2024inga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.39 p/mGrenoblepå 115 matcher
Bästa målskillnad+0.20 per matchAmiens102–87 på 76 matcher
Flest matcher146Laval42–45–59
Flest vinster42Lavalpå 146 matcher
Flest poäng171Lavalpå 146 matcher
Längsta sejour146 matcherLaval2010–2014

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Laval · 1.27 p/m på 37 matcher102011 · Laval · 1.29 p/m på 42 matcher2012 · Laval · 1.10 p/m på 42 matcher2013 · Laval · 0.96 p/m på 25 matcher2014 · Créteil-Lusitanos · 1.38 p/m på 16 matcher2015 · Metz · 1.52 p/m på 23 matcher2016 · Metz · 1.07 p/m på 42 matcher2017 · Metz · 0.55 p/m på 11 matcher2018 · Grenoble · 1.29 p/m på 42 matcher2019 · Grenoble · 1.19 p/m på 31 matcher2020 · Grenoble · 1.64 p/m på 42 matcher2021 · Amiens · 1.30 p/m på 44 matcher2022 · Amiens · 1.31 p/m på 32 matcher22

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Créteil-LusitanosMetzGrenobleAmienssnitt 1.25match 1429
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.41 mot karriärsnittetMatch 313350 · 2020-08-292021-05-08Grenoble17 vinster av 38 · 5136
Svagaste sträckan0.79 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 200237 · 2016-11-262017-10-21Metz7 vinster av 38 · 3274

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-5-2 1.62 mot 1.08.

4-2-3-189 38.4 %1.08 p/m
4-3-340 17.2 %1.38 p/m
4-1-4-128 12.1 %1.36 p/m
3-5-221 9.1 %1.62 p/m
3-1-4-217 7.3 %1.41 p/m
3-4-1-29 3.9 %
4-4-27 3 %
4-4-1-16 2.6 %
3-4-2-15 2.2 %
4-5-15 2.2 %
3-4-33 1.3 %
5-3-22 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Grenoble
4-2-3-14-3-3
109
Amiens
3-5-23-1-4-2
72
Metz
4-2-3-1
51

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 232 matcher mellan 2015 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Grenoble2018-07-272021-05-21

FöreO. Guégan1.75 8
UnderHan1.39 115−0.36
EfterM. Jacobacci1.20 20−0.19

Amiens2021-07-242023-04-01

FöreO. Tanchot1.23 35
UnderHan1.30 76+0.07
EfterP. Descamps1.11 9−0.19

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.26 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.98snitt 1.251.54
HögstGrenoble1.39 p/m på 115
LägstMetz1.13 p/m på 76
Spann0.26 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.10 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

P. Hinschberger
  • Rutinerad429 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Hinschberger med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.