FootSam
FOOTBALL DATA

P. Guede

Aktiv

Argentina · 51 år · Puebla

162 matcher, 11 klubbar, 5 länder mellan 2017 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

162matcher
60–30–72V–O–F
1.30poäng/match
37 %vinstprocent
210poäng
212–229mål
-17målskillnad
40hållna nollor
603072
Bäst iAl-Ahli Jeddah1.78 p/m23 matcher
Svagast iClub Tijuana0.94 p/m34 matcher
Bästa säsong20181.77 p/m30 matcher
Flest matcherClub Tijuana34 matcher

157 av 162 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Nueva Chicago2013–2014
Palestino2014–2015
Colo Colo2016–2018
Al-Ahli Jeddah2018–2019
Monarcas2019–2020
Club Tijuana2020–2021
Necaxa2021–2022
Malaga2022
Argentinos JRS2023–2024
Puebla2024–nu

Poäng per match, period för period

Al-Ahli Jeddah 2018–20191.7322
Argentinos JRS 2023–20241.6916
Monarcas 2019–20201.6733
Club Tijuana 2020–20211.0331
Malaga 20221.0011
Puebla 2024–nu0.5317
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Nueva ChicagoArgentina2013–2014inga matcher i vår databas
PalestinoChile2014–2015inga matcher i vår databas
San LorenzoArgentina2016inga matcher i vår databas
Colo ColoChile2016–20189612181019
Al-Ahli JeddahSaudi-Arabia2018–20192211564529381.73
MonarcasMexico2019–202033167105947551.67
Club TijuanaMexico2020–20213188152843321.03
NecaxaMexico2021–2022932491311
MalagaSpain2022113261215111.00
Argentinos JRSArgentina2023–2024169071824271.69
PueblaMexico2024–nu172312122590.53

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.78 p/mAl-Ahli Jeddahpå 23 matcher
Bästa målskillnad+0.74 per matchAl-Ahli Jeddah47–30 på 23 matcher
Flest matcher34Club Tijuana8–8–18
Flest vinster16Monarcaspå 33 matcher
Flest poäng55Monarcaspå 33 matcher
Längsta sejour33 matcherMonarcas2019–2020

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012317181920212224

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Al-Ahli JeddahMonarcasClub TijuanaNecaxaMalagaArgentinos JRSPueblasnitt 1.30match 1162
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.70 mot karriärsnittetMatch 1552 · 2018-09-142019-12-06Al-Ahli JeddahMonarcas23 vinster av 38 · 8047
Svagaste sträckan0.92 p/m0.38 mot karriärsnittetMatch 79116 · 2020-10-052022-05-07Club TijuanaNecaxaMalaga8 vinster av 38 · 3755

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-1-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.65.

4-3-1-240 27.4 %1.65 p/m
4-2-3-121 14.4 %0.86 p/m
4-4-216 11 %1.13 p/m
3-4-1-214 9.6 %0.93 p/m
3-4-311 7.5 %1.18 p/m
5-3-210 6.8 %0.40 p/m
4-3-38 5.5 %
3-5-27 4.8 %
3-1-4-25 3.4 %
3-4-2-13 2.1 %
4-1-3-23 2.1 %
4-1-4-13 2.1 %
5-4-12 1.4 %
3-2-4-11 0.7 %
4-2-2-21 0.7 %
4-5-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Club Tijuana
4-3-1-2
32
Monarcas
4-3-1-2
27
Al-Ahli Jeddah
4-3-1-24-2-3-1
20
Argentinos JRS
4-2-3-13-4-34-3-3
17
Puebla
5-3-23-4-1-2
17
Malaga
4-4-24-3-1-2
14
Necaxa
3-4-3
10
Colo Colo
3-4-1-24-3-1-2
9

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 146 matcher mellan 2018 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Monarcas2019-08-242020-03-14

FöreJ. Torrente1.13 16
UnderHan1.67 33+0.54

Club Tijuana2020-07-262021-04-18

FöreGustavo Quinteros1.56 16
UnderHan0.94 34−0.62
EfterRobert Dante Siboldi Badiola0.79 14−0.15

Necaxa2021-10-042022-02-05

FöreG. Vázquez0.94 17
UnderHan1.10 10+0.16
EfterM. Fuentes1.50 14+0.40

Malaga2022-04-092022-09-19

FöreNatxo González0.60 10
UnderHan0.79 14+0.19
EfterPepe Mel0.95 20+0.16

Argentinos JRS2024-03-142024-08-19

FöreGabriel Alejandro Milito1.53 133
UnderHan1.45 20−0.08
EfterC. Zermatten1.00 13−0.45

Puebla2025-01-132025-04-19

FöreJ. de la Torre0.74 19
UnderHan0.53 17−0.21

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

5titlar och 4 andraplatser sedan 2013
14
15
16
17
18
19

Ett steg per år från 2014 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Copa MXMexico2019/2020Tvåa
  • Super CupChile2018Vinnare
  • Primera DivisiónChile2017Vinnare
  • Super CupChile2017Vinnare
  • Primera DivisiónChile2016/2017 ClausuraTvåa
  • Copa ChileChile2016/2017Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2016Tvåa
  • Super CopaArgentina2015/2016Vinnare
  • Copa ChileChile2014/2015Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.84 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.79snitt 1.431.93
HögstAl-Ahli Jeddah1.78 p/m på 23
LägstClub Tijuana0.94 p/m på 34
Spann0.84 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.34 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

P. Guede
  • Resande tränare8 klubbar, 20 matcher i snitt på varje
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Guede med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare