FootSam
FOOTBALL DATA

Osman ÖzköylüAktiv

Türkiye · 55 år · Esenler Erokspor

182 matcher, 19 klubbar mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

182matcher
76–48–58V–O–F
1.52poäng/match
42 %vinstprocent
276poäng
280–223mål
+57målskillnad
52hållna nollor
764858
Bäst iEsenler Erokspor1.86 p/m29 matcher
Svagast iBoluspor0.86 p/m21 matcher
Bästa säsong20252.05 p/m21 matcher
Flest matcherPendikspor52 matcher

179 av 182 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
Elazığspor2010–2011
Denizlispor2011–2012
Adana Demirspor2015–2016
Samsunspor2016–2017
Adanaspor2017–2018
Boluspor2019–2020
1461 Trabzon FK2020–2021
Altay2021
Pendikspor2021–2023
Iğdır FK2024–2025

Poäng per match, period för period

Sincan Bld Ankaraspor 2018–20192.0026
Esenler Erokspor 2025–nu1.8629
Pendikspor 2021–20231.5544
Boluspor 2019–20200.8817
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Turanspor2007inga matcher i vår databas
Körfez İskenderunspor2009–2010inga matcher i vår databas
ElazığsporTurkey2010–2011inga matcher i vår databas
DenizlisporTurkey2011–20121001010
Kayseri ErciyessporTurkey2012–20132200626
Sincan Bld AnkarasporTurkey2013–20142002140
ŞanlıurfasporTurkey2015inga matcher i vår databas
Adana DemirsporTurkey2015–20162101343
SivassporTurkey2016inga matcher i vår databas
SamsunsporTurkey2016–20171001140
Erzurumspor FKTurkey20172110204
AdanasporTurkey2017–20181001020
DenizlisporTurkey2018851211616
Sincan Bld AnkarasporTurkey2018–20192616464020522.00
BolusporTurkey2019–2020172961724150.88
1461 Trabzon FKTurkey2020–20213111594
AltayTurkey2021860221918
PendiksporTurkey2021–2023441814126857681.55
Manisa F.K.Turkey20235113684
PendiksporTurkey202462047136
Iğdır FKTurkey2024–202581164104
Esenler EroksporTurkey2025–nu2915956230541.86

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.86 p/mEsenler Eroksporpå 29 matcher
Bästa målskillnad+1.10 per matchEsenler Erokspor62–30 på 29 matcher
Flest matcher52Pendikspor20–15–17
Flest vinster20Pendiksporpå 52 matcher
Flest poäng75Pendiksporpå 52 matcher
Längsta sejour44 matcherPendikspor2021–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Denizlispor · 0.00 p/m på 1 matcher112012 · Kayseri Erciyesspor · 3.00 p/m på 2 matcher2013 · Sincan Bld Ankaraspor · 0.00 p/m på 1 matcher2014 · Sincan Bld Ankaraspor · 0.00 p/m på 1 matcher2015 · Adana Demirspor · 1.50 p/m på 2 matcher2016 · Sivasspor · 1.50 p/m på 2 matcher2017 · Erzurumspor FK · 1.33 p/m på 3 matcher2018 · Sincan Bld Ankaraspor · 1.94 p/m på 35 matcher2019 · Boluspor · 0.86 p/m på 21 matcher2020 · Altay · 1.93 p/m på 15 matcher2021 · Pendikspor · 0.00 p/m på 1 matcher2022 · Pendikspor · 1.78 p/m på 36 matcher2023 · Manisa F.K. · 0.89 p/m på 18 matcher2024 · Esenler Erokspor · 0.96 p/m på 23 matcher2025 · Esenler Erokspor · 2.05 p/m på 21 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Kayseri ErciyessporSincan Bld AnkarasporAdana DemirsporSivassporSamsunsporErzurumspor FKAdanasporDenizlisporSincan Bld AnkarasporBoluspor1461 Trabzon FKAltayPendiksporManisa F.K.PendiksporIğdır FKEsenler Eroksporsnitt 1.52match 1182
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.40 mot karriärsnittetMatch 1754 · 2018-09-162019-11-02DenizlisporSincan Bld AnkarasporBoluspor22 vinster av 38 · 6032
Svagaste sträckan0.95 p/m0.57 mot karriärsnittetMatch 124161 · 2023-09-022025-05-10PendiksporManisa F.K.PendiksporIğdır FKEsenler Erokspor9 vinster av 38 · 4358

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.79 mot 1.48.

4-2-3-169 52.7 %1.48 p/m
4-1-4-114 10.7 %1.79 p/m
4-4-28 6.1 %
4-3-37 5.3 %
4-5-16 4.6 %
3-1-4-25 3.8 %
4-3-1-25 3.8 %
5-3-25 3.8 %
3-4-1-24 3.1 %
4-1-3-23 2.3 %
3-4-2-12 1.5 %
3-4-31 0.8 %
3-5-21 0.8 %
4-4-1-11 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Pendikspor
4-2-3-1
38
Esenler Erokspor
4-1-4-14-2-3-15-3-2
26
Altay
4-2-3-1
11
Boluspor
4-2-3-1
10
Manisa F.K.
4-2-3-14-3-3
8
Iğdır FK
4-2-3-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 131 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Denizlispor2018-08-122018-10-06

UnderHan1.78 9
EfterY. İldiz2.00 35+0.22

Altay2021-02-062021-04-19

FöreY. İldiz1.60 20
UnderHan2.08 12+0.48
EfterM. Denizli2.40 5+0.32

Pendikspor2021-10-282023-10-07

UnderHan1.51 45
EfterIvo Ricardo Abreu Vieira1.19 21−0.32

Manisa F.K.2023-10-292023-12-25

FöreOsman Zeki Korkmaz1.44 9
UnderHan1.20 10−0.24
EfterM. Dalcı1.00 12−0.20

Pendikspor2024-08-162024-10-06

Föreİbrahim Üzülmez1.17 12
UnderHan1.00 7−0.17
EfterSedat Agcay1.35 20+0.35

Iğdır FK2024-12-072025-02-01

FöreY. Koşukavak1.47 15
UnderHan0.50 8−0.97
EfterCagdas Cavus2.00 16+1.50

Esenler Erokspor2025-12-062026-01-24

UnderHan1.86 7
EfterOsman Ozkoylu1.89 18+0.03

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2007
  • 1. LigTurkey2012/2013Vinnare
10 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2007 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Chancellor CupTurkey1997/1998Tvåa
  • CupTurkey1996/1997Tvåa
  • Chancellor CupTurkey1996/1997Tvåa
  • Süper LigTurkey1995/1996Tvåa
  • Super CupTurkey1995/1996Vinnare
  • Chancellor CupTurkey1995/1996Vinnare
  • Süper LigTurkey1994/1995Tvåa
  • CupTurkey1994/1995Vinnare
  • Chancellor CupTurkey1993/1994Vinnare
  • Chancellor CupTurkey1992/1993Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.00 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.71snitt 1.532.01
HögstSincan Bld Ankaraspor1.86 p/m på 28
LägstBoluspor0.86 p/m på 21
Spann1.00 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.35 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Osman Özköylü
  • Resande tränare15 klubbar, 12 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Osman Özköylü med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare