FootSam
FOOTBALL DATA

Osman Zeki Korkmaz

Aktiv

Türkiye · 44 år · Sivasspor

109 matcher, 3 klubbar mellan 2021 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

109matcher
41–22–46V–O–F
1.33poäng/match
38 %vinstprocent
145poäng
152–148mål
+4målskillnad
36hållna nollor
412246
Bäst iSivasspor1.40 p/m20 matcher
Svagast iİstanbulspor1.28 p/m79 matcher
Bästa säsong20241.76 p/m45 matcher
Flest matcherİstanbulspor79 matcher

104 av 109 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20212026
İstanbulspor2021–2022
İstanbulsporfrån 2024
Sivasspor2025–nu

Poäng per match, period för period

Sivasspor 2025–nu1.4020
İstanbulspor från 20241.3666
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
İstanbulsporTurkey2021–2022922510168
Manisa F.K.Turkey202373319312
İstanbulsporTurkeyfrån 202466279309997901.36
SivassporTurkey2025–nu207762521281.40

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.40 p/mSivassporpå 20 matcher
Bästa målskillnad+0.20 per matchSivasspor25–21 på 20 matcher
Flest matcher79İstanbulspor30–11–38
Flest vinster30İstanbulsporpå 79 matcher
Flest poäng101İstanbulsporpå 79 matcher
Längsta sejour66 matcherİstanbulspor2024–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232021 · İstanbulspor · 1.00 p/m på 3 matcher212022 · İstanbulspor · 0.80 p/m på 10 matcher222023 · İstanbulspor · 0.80 p/m på 30 matcher232024 · İstanbulspor · 1.76 p/m på 45 matcher242025 · Sivasspor · 1.40 p/m på 20 matcher252026 · Keçiörengücü · 3.00 p/m på 1 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Manisa F.K.İstanbulsporSivassporKeçiörengücüsnitt 1.33match 1109
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.56 mot karriärsnittetMatch 5794 · 2024-11-232025-09-25İstanbulsporSivasspor23 vinster av 38 · 7638
Svagaste sträckan0.79 p/m0.54 mot karriärsnittetMatch 1855 · 2023-09-172024-11-04Manisa F.K.İstanbulspor7 vinster av 38 · 3872

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.52.

4-2-3-148 46.2 %1.52 p/m
5-4-115 14.4 %0.40 p/m
3-4-2-19 8.7 %
4-1-4-18 7.7 %
4-3-38 7.7 %
5-3-25 4.8 %
3-4-33 2.9 %
3-5-23 2.9 %
4-4-23 2.9 %
3-5-1-11 1 %
4-5-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

İstanbulspor
4-2-3-1
77
Sivasspor
4-2-3-15-4-1
19

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 104 matcher mellan 2021 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

İstanbulspor2022-08-052022-10-21

FöreM. Dalgıç1.74 38
UnderHan0.80 10−0.94
EfterFatih Tekke1.02 40+0.22

Manisa F.K.2023-08-122023-10-22

FöreY. Koşukavak1.38 16
UnderHan1.44 9+0.06
EfterOsman Özköylü1.20 10−0.24

İstanbulspor2024-01-072025-05-15

UnderHan1.36 66
EfterMustafa Alper Avcı1.26 47−0.10

Sivasspor2025-12-072026-01-25

UnderHan1.29 7
EfterMehmet Altiparmak1.47 17+0.18

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.12 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.13snitt 1.301.55
HögstSivasspor1.40 p/m på 20
Lägstİstanbulspor1.28 p/m på 79
Spann0.12 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför Osman Zeki Korkmaz med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.