FootSam
FOOTBALL DATA

Niko Kovac

Aktiv

Croatia · 54 år · Borussia Dortmund

444 matcher, 7 klubbar, 2 länder mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

444matcher
228–92–124V–O–F
1.75poäng/match
51 %vinstprocent
776poäng
824–546mål
+278målskillnad
135hållna nollor
22892124
Bäst iBayern München2.26 p/m65 matcher
Svagast iVfL Wolfsburg1.30 p/m66 matcher
Bästa säsong20182.33 p/m49 matcher
Flest matcherBorussia Dortmund135 matcher

422 av 444 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Croatia2013–2015
Bayern München2018–2019
Monaco2020–2022
VfL Wolfsburg2022–2024

Poäng per match, period för period

Bayern München 2018–20192.3064
Borussia Dortmund 2025–nu1.9676
Monaco 2020–20221.9274
Croatia 2013–20151.7919
Eintracht Frankfurt 2016–20181.3985
VfL Wolfsburg 2022–20241.3763
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Croatia U212013inga matcher i vår databas
Croatia2013–20151910453718341.79
Eintracht FrankfurtGermany2016–2018853319331031061181.39
Bayern MünchenGermany2018–20196445127168681472.30
MonacoFrance2020–202274421616131761421.92
VfL WolfsburgGermany2022–2024632317239688861.37
Borussia DortmundGermany2025–nu76451417157911491.96

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.26 p/mBayern Münchenpå 65 matcher
Bästa målskillnad+1.48 per matchBayern München169–73 på 65 matcher
Flest matcher135Borussia Dortmund75–24–36
Flest vinster75Borussia Dortmundpå 135 matcher
Flest poäng249Borussia Dortmundpå 135 matcher
Längsta sejour85 matcherEintracht Frankfurt2016–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Borussia Dortmund · 1.94 p/m på 17 matcher122013 · Borussia Dortmund · 1.38 p/m på 16 matcher2014 · Borussia Dortmund · 1.59 p/m på 27 matcher2015 · Borussia Dortmund · 1.57 p/m på 23 matcher2016 · Eintracht Frankfurt · 1.27 p/m på 40 matcher2017 · Eintracht Frankfurt · 1.68 p/m på 40 matcher2018 · Bayern München · 2.33 p/m på 49 matcher2019 · Bayern München · 2.06 p/m på 16 matcher2020 · Monaco · 2.07 p/m på 44 matcher2021 · Monaco · 1.70 p/m på 30 matcher2022 · VfL Wolfsburg · 1.49 p/m på 37 matcher2023 · VfL Wolfsburg · 1.07 p/m på 29 matcher2024 · Borussia Dortmund · 2.00 p/m på 21 matcher2025 · Borussia Dortmund · 1.94 p/m på 52 matcher2026 · Borussia Dortmund · 2.00 p/m på 3 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123CroatiaBorussia DortmundCroatiaBorussia DortmundCroatiaBorussia DortmundCroatiaBorussia DortmundCroatiaBorussia DortmundCroatiaBorussia DortmundCroatiaBorussia DortmundCroatiaBorussia DortmundCroatiaBorussia DortmundEintracht FrankfurtBorussia DortmundEintracht FrankfurtBorussia DortmundEintracht FrankfurtBayern MünchenMonacoVfL WolfsburgBorussia Dortmundsnitt 1.75match 1444
Starkaste sträckan2.39 p/m+0.64 mot karriärsnittetMatch 175212 · 2018-10-202019-05-25Bayern München28 vinster av 38 · 10540
Svagaste sträckan1.08 p/m0.67 mot karriärsnittetMatch 336373 · 2023-05-072025-02-19VfL WolfsburgBorussia Dortmund11 vinster av 38 · 4761

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 2.17 mot 1.80.

4-2-3-194 26.3 %1.80 p/m
3-4-2-167 18.8 %1.63 p/m
4-3-337 10.4 %2.16 p/m
4-4-235 9.8 %1.74 p/m
3-1-4-229 8.1 %1.21 p/m
3-4-321 5.9 %1.95 p/m
4-1-4-118 5 %2.17 p/m
3-4-1-217 4.8 %1.53 p/m
3-5-212 3.4 %2.08 p/m
4-5-111 3.1 %1.36 p/m
4-4-1-16 1.7 %
4-2-2-23 0.8 %
5-3-22 0.6 %
3-2-4-11 0.3 %
3-5-1-11 0.3 %
4-1-3-21 0.3 %
4-3-1-21 0.3 %
5-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Eintracht Frankfurt
3-1-4-24-2-3-1
76
Monaco
4-4-24-2-3-1
74
VfL Wolfsburg
4-2-3-14-3-3
66
Bayern München
4-2-3-14-1-4-14-3-3
65

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 357 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Croatia2013-10-112015-06-12

UnderHan1.79 19
EfterA. Čačić1.93 27+0.14

Eintracht Frankfurt2016-05-142018-05-19

UnderHan1.46 81
EfterAdi Hütter1.65 141+0.19

Bayern München2018-08-122019-11-02

FöreJ. Heynckes2.42 43
UnderHan2.26 65−0.16
EfterHans-Dieter Flick2.55 86+0.29

Monaco2020-08-232021-12-22

FöreRobert Moreno1.38 13
UnderHan1.92 74+0.54
EfterPhilippe Clement1.77 74−0.15

VfL Wolfsburg2022-07-302024-03-16

FöreFlorian Kohfeldt1.14 28
UnderHan1.30 66+0.16
EfterR. Hasenhüttl1.36 44+0.06

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 4 andraplatser sedan 2013
16
17
18
19
20

Ett steg per år från 2016 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Coupe de FranceFrance2020/2021Tvåa
  • Super CupGermany2019/2020Tvåa
  • Audi CupWorld2019Tvåa
  • BundesligaGermany2018/2019Vinnare
  • DFB PokalGermany2018/2019Vinnare
  • Super CupGermany2018/2019Vinnare
  • DFB PokalGermany2017/2018Vinnare
  • DFB PokalGermany2016/2017Tvåa
3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2013 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • BundesligaAustria2008/2009Vinnare
  • BundesligaAustria2007/2008Tvåa
  • BundesligaAustria2006/2007Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.96 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.15snitt 1.742.41
HögstBayern München2.26 p/m på 65
LägstVfL Wolfsburg1.30 p/m på 66
Spann0.96 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.32 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Niko Kovac
  • Rutinerad444 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Niko Kovac med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare