FootSam
FOOTBALL DATA

Nenad Lalatović

Uppdrag avslutade

Serbia · 48 år

298 matcher, 16 klubbar, 4 länder mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

298matcher
139–77–82V–O–F
1.66poäng/match
47 %vinstprocent
494poäng
421–309mål
+112målskillnad
121hållna nollor
1397782
Bäst iVojvodina1.92 p/m116 matcher
Svagast iCukaricki1.71 p/m52 matcher
Bästa säsong20182.21 p/m39 matcher
Flest matcherVojvodina116 matcher

275 av 298 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Radnicki NIS 2018–20192.2921
Vojvodina 2015–20162.2114
Radnicki NIS 20182.1118
Vojvodina 2019–20211.9559
Cukaricki 2016–20181.7250
Vojvodina 2024–20251.6916
Radnicki 1923 20221.2313
Spartak Subotica 2023–20241.1513
Mladost Novi Sad 20231.0812
Radnicki NIS 2022–20231.0616
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Proleter Novi SadSerbia2011–2013inga matcher i vår databas
VoždovacSerbia2013–2014inga matcher i vår databas
NapredakSerbia2014inga matcher i vår databas
FK Crvena ZvezdaSerbia2014–2015inga matcher i vår databas
Borac ČačakSerbia2015inga matcher i vår databas
VojvodinaSerbia2015inga matcher i vår databas
VojvodinaSerbia2015–201614941288312.21
VojvodinaSerbia201674129413
CukarickiSerbia2016–2018502511148151861.72
Serbia U212017inga matcher i vår databas
Radnicki NISSerbia20181811523215382.11
Radnicki NISSerbia2018–20192114614218482.29
VojvodinaSerbia2019751118516
VojvodinaSerbia2019–20215935101487581151.95
Radnicki NISSerbia2021inga matcher i vår databas
Al BatinSaudi-Arabia20217133586
Radnicki 1923Serbia2022134451014161.23
Borac Banja LukaBosnia20221001130
Radnicki NISSerbia2022–2023164571622171.06
Mladost Novi SadSerbia202312273810131.08
Zorya LuhanskUkraine20231001120
Spartak SuboticaSerbia2023–2024134361216151.15
Mladost LucaniSerbia2024inga matcher i vår databas
VojvodinaSerbia2024–2025167632314271.69

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.92 p/mVojvodinapå 116 matcher
Bästa målskillnad+0.67 per matchVojvodina184–106 på 116 matcher
Flest matcher116Vojvodina66–25–25
Flest vinster66Vojvodinapå 116 matcher
Flest poäng223Vojvodinapå 116 matcher
Längsta sejour59 matcherVojvodina2019–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012316171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123CukarickiRadnicki NISVojvodinaAl BatinRadnicki 1923Borac Banja LukaRadnicki NISMladost Novi SadZorya LuhanskSpartak SuboticaVojvodinaMladost Lucanisnitt 1.66match 1298
Starkaste sträckan2.34 p/m+0.68 mot karriärsnittetMatch 86123 · 2018-08-022019-08-11Radnicki NISVojvodina26 vinster av 38 · 8029
Svagaste sträckan0.92 p/m0.74 mot karriärsnittetMatch 209246 · 2022-04-212023-07-29Radnicki 1923Borac Banja LukaRadnicki NISMladost Novi SadZorya Luhansk7 vinster av 38 · 3247

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 5-3-2 1.71 mot 1.20.

4-2-3-166 47.1 %1.20 p/m
5-3-214 10 %1.71 p/m
4-3-311 7.9 %1.00 p/m
3-5-210 7.1 %1.70 p/m
4-4-28 5.7 %
4-1-4-17 5 %
3-4-35 3.6 %
3-1-4-24 2.9 %
5-4-14 2.9 %
4-5-13 2.1 %
3-5-1-12 1.4 %
4-4-1-12 1.4 %
3-4-1-21 0.7 %
3-4-2-11 0.7 %
4-1-3-21 0.7 %
4-3-2-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Vojvodina
4-2-3-1
50
Radnicki NIS
4-2-3-1
18
Radnicki 1923
4-2-3-14-3-3
16
Spartak Subotica
3-5-24-4-2
15
Mladost Lucani
5-3-24-2-3-15-4-1
14
Mladost Novi Sad
3-5-25-3-2
12
Al Batin
4-2-3-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 140 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Cukaricki2017-02-182018-05-13

FöreG. Petrić1.25 12
UnderHan1.71 52+0.46

Radnicki NIS2018-07-122018-10-31

FöreD. Antić1.44 9
UnderHan2.11 18+0.67

Radnicki NIS2018-11-242019-05-19

UnderHan2.29 21
EfterSimo Krunić1.57 7−0.72

Vojvodina2019-07-202021-05-19

UnderHan1.96 71
EfterS. Đorđević1.39 33−0.57

Radnicki 19232022-02-122022-05-29

UnderHan1.12 17
EfterD. Joksimović1.05 42−0.07

Radnicki NIS2022-09-122023-03-06

FöreS. Mrkić1.40 5
UnderHan1.06 17−0.34
EfterD. Šarac1.00 15−0.06

Mladost Novi Sad2023-03-112023-05-27

FöreL. Ristovski0.80 15
UnderHan1.08 12+0.28

Zorya Luhansk2023-07-292023-08-27

FörePatrick van Leeuwen2.19 32
UnderHan0.83 6−1.36

Spartak Subotica2023-11-242024-04-07

FöreA. Kerzhakov1.14 14
UnderHan1.00 15−0.14
EfterM. Kruščić1.25 20+0.25

Vojvodina2024-10-192025-03-02

UnderHan1.59 17
EfterM. Tanjga1.64 14+0.05

Mladost Lucani2025-07-202025-10-24

FöreN. Trajković0.83 6
UnderHan1.08 13+0.25

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2011
14
15
16
17
18
19

Ett steg per år från 2014 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • CupSerbia2019/2020Vinnare
  • Super LigaSerbia2018/2019Tvåa
  • Super LigaSerbia2014/2015Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.21 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.56snitt 1.862.07
HögstVojvodina1.92 p/m på 116
LägstCukaricki1.71 p/m på 52
Spann0.21 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.08 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Nenad Lalatović
  • Rutinerad298 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Nenad Lalatović med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare