FootSam
FOOTBALL DATA

Miloš MilojevićAktiv

Serbia · 43 år · Sharjah FC

219 matcher, 8 klubbar, 4 länder mellan 2015 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

219matcher
133–45–41V–O–F
2.03poäng/match
61 %vinstprocent
444poäng
436–236mål
+200målskillnad
75hållna nollor
1334541
Bäst iFK Crvena Zvezda2.35 p/m43 matcher
Svagast iMalmö FF1.92 p/m26 matcher
Bästa säsong20232.56 p/m36 matcher
Flest matcherAl-Wasl FC80 matcher

208 av 219 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Mjällby AIF2018–2019
FK Crvena Zvezda2022–2023
Al-Wasl FCfrån 2023
Sharjah FC2025–nu

Poäng per match, period för period

FK Crvena Zvezda 2022–20232.3543
Al-Wasl FC från 20232.0580
Mjällby AIF 2018–20191.9730
Malmö FF 20221.9519
Hammarby FF 20211.9328
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Vikingur ReykjavikIceland2015–20172011231
Breidablik2017inga matcher i vår databas
Mjällby AIFSweden2018–20193018574730591.97
Hammarby FFSweden20212816665235541.93
Malmö FFSweden20221911443016371.95
FK Crvena ZvezdaSerbia2022–202343318494311012.35
Al-Wasl FCUnited-Arab-Emiratesfrån 202380491714179981642.05
Sharjah FCUnited-Arab-Emirates2025–nu8323121011

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.35 p/mFK Crvena Zvezdapå 43 matcher
Bästa målskillnad+1.47 per matchFK Crvena Zvezda94–31 på 43 matcher
Flest matcher80Al-Wasl FC49–17–14
Flest vinster49Al-Wasl FCpå 80 matcher
Flest poäng164Al-Wasl FCpå 80 matcher
Längsta sejour80 matcherAl-Wasl FC2023–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Vikingur Reykjavik · 0.50 p/m på 2 matcher152019 · Mjällby AIF · 1.94 p/m på 31 matcher192021 · Hammarby FF · 2.09 p/m på 35 matcher212022 · FK Crvena Zvezda · 2.14 p/m på 63 matcher222023 · Al-Wasl FC · 2.56 p/m på 36 matcher232024 · Al-Wasl FC · 1.64 p/m på 44 matcher242025 · Sharjah FC · 1.38 p/m på 8 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Mjällby AIFHammarby FFMalmö FFFK Crvena ZvezdaAl-Wasl FCSharjah FCsnitt 2.03match 1219
Starkaste sträckan2.53 p/m+0.50 mot karriärsnittetMatch 95132 · 2022-09-182023-08-19FK Crvena ZvezdaAl-Wasl FC30 vinster av 38 · 8624
Svagaste sträckan1.53 p/m0.50 mot karriärsnittetMatch 179216 · 2024-11-042025-09-25Al-Wasl FCSharjah FC16 vinster av 38 · 6049

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 2.38.

4-2-3-152 35.4 %2.38 p/m
4-3-333 22.4 %1.94 p/m
3-5-218 12.2 %1.94 p/m
4-1-4-118 12.2 %2.28 p/m
3-4-37 4.8 %
5-3-27 4.8 %
5-4-14 2.7 %
3-4-1-22 1.4 %
4-4-22 1.4 %
3-4-2-11 0.7 %
4-1-2-31 0.7 %
4-1-3-21 0.7 %
4-5-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Al-Wasl FC
4-2-3-14-3-34-1-4-1
61
Malmö FF
4-3-34-2-3-1
20

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 147 matcher mellan 2021 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Hammarby FF2021-07-042021-12-04

FöreStefan Bo Anders Billborn1.87 112
UnderHan1.97 29+0.10
EfterMartí Cifuentes Corvillo Bajare1.82 73−0.15

Malmö FF2022-02-202022-07-27

UnderHan1.92 26
EfterA. Georgson1.70 10−0.22

FK Crvena Zvezda2022-08-272023-05-28

FöreD. Stanković2.51 130
UnderHan2.35 43−0.16
EfterB. Bakhar2.00 22−0.35

Al-Wasl FC2023-08-192025-05-25

UnderHan2.05 80
EfterLuís Manuel Ribeiro de Castro2.17 6+0.12

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

7titlar och 2 andraplatser sedan 2015
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Ett steg per år från 2016 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • UAE-Qatar Super ShieldAsia2025Vinnare
  • Super CupUnited-Arab-Emirates2024/2025Tvåa
  • Pro LeagueUnited-Arab-Emirates2023/2024Vinnare
  • Presidents CupUnited-Arab-Emirates2023/2024Vinnare
  • Super LigaSerbia2022/2023Vinnare
  • CupSerbia2022/2023Vinnare
  • Svenska CupenSweden2021/2022Vinnare
  • SuperettanSweden2019Vinnare
  • League CupIceland2016Tvåa
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2015 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • 1. DeildIceland2013Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.43 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.77snitt 2.072.50
HögstFK Crvena Zvezda2.35 p/m på 43
LägstMalmö FF1.92 p/m på 26
Spann0.43 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.15 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Miloš Milojević
  • Resultatstark2.03 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Miloš Milojević med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare