FootSam
FOOTBALL DATA

Manuel Luis Pellegrini Ripamonti

Aktiv

Real Betis

426 matcher, 3 klubbar, 3 länder mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

426matcher
191–109–126V–O–F
1.60poäng/match
45 %vinstprocent
682poäng
665–539mål
+126målskillnad
125hållna nollor
191109126
Bäst iReal Betis1.68 p/m314 matcher
Svagast iWest Ham1.30 p/m64 matcher
Bästa säsong20211.79 p/m56 matcher
Flest matcherReal Betis314 matcher

425 av 426 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Hebei FC2016–2018
West Ham2018–2019
Real Betis2020–nu

Poäng per match, period för period

Real Betis 2020–nu1.68314
Hebei FC 2016–20181.5145
West Ham 2018–20191.3659
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Hebei FCChina2016–2018451911157661681.51
West HamEngland2018–2019592311258790801.36
Real BetisSpain2020–nu31414786814943755271.68

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.68 p/mReal Betispå 314 matcher
Bästa målskillnad+0.38 per matchReal Betis494–375 på 314 matcher
Flest matcher314Real Betis147–86–81
Flest vinster147Real Betispå 314 matcher
Flest poäng527Real Betispå 314 matcher
Längsta sejour314 matcherReal Betis2020–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231617181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123West HamReal Betissnitt 1.60match 1426
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.43 mot karriärsnittetMatch 154191 · 2021-05-162022-02-13Real Betis24 vinster av 38 · 8047
Svagaste sträckan1.13 p/m0.47 mot karriärsnittetMatch 75112 · 2019-01-192019-12-28West Ham12 vinster av 38 · 4763

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.81 mot 1.62.

4-2-3-1313 74.3 %1.62 p/m
4-1-4-143 10.2 %1.37 p/m
4-4-231 7.4 %1.61 p/m
4-3-321 5 %1.81 p/m
4-4-1-112 2.9 %0.83 p/m
5-4-11 0.2 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Real Betis
4-2-3-1
310
West Ham
4-1-4-14-2-3-14-4-2
63
Hebei FC
4-2-3-14-1-4-1
48

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 421 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Hebei FC2016-09-102018-05-19

UnderHan1.50 48
EfterChris Coleman1.04 28−0.46

West Ham2018-08-122019-12-28

FöreDavid William Moyes1.19 31
UnderHan1.30 64+0.11
EfterDavid William Moyes1.53 231+0.23

Real Betis2020-09-132026-08-29

UnderHan1.68 314+0.51

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2016
  • Copa del ReySpain2021/2022Vinnare
13 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • League CupEngland2015/2016Vinnare
  • Premier LeagueEngland2014/2015Tvåa
  • Community ShieldEngland2014/2015Tvåa
  • Premier LeagueEngland2013/2014Vinnare
  • League CupEngland2013/2014Vinnare
  • Audi CupWorld2013Tvåa
  • La LigaSpain2007/2008Tvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2002/2003 ClausuraVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2000/2001 ClausuraVinnare
  • Liga ProEcuador1999Vinnare
  • Primera DivisiónChile1995Tvåa
  • Copa ChileChile1995Vinnare
  • Primera DivisiónChile1994Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.38 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.15snitt 1.601.83
HögstReal Betis1.68 p/m på 314
LägstWest Ham1.30 p/m på 64
Spann0.38 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Manuel Luis Pellegrini Ripamonti
  • Rutinerad426 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare142 matcher per klubb i 3 klubbar
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Manuel Luis Pellegrini Ripamonti med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare