FootSam
FOOTBALL DATA

M. VucetichAktiv

Mexico · 71 år · Mazatlán

220 matcher, 5 klubbar mellan 2011 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

220matcher
84–64–72V–O–F
1.44poäng/match
38 %vinstprocent
316poäng
278–254mål
+24målskillnad
70hållna nollor
846472
Bäst iMonterrey1.93 p/m57 matcher
Svagast iMazatlán1.00 p/m39 matcher
Bästa säsong20222.00 p/m42 matcher
Flest matcherClub Queretaro75 matcher

206 av 220 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Monterrey2009–2013
Mexico2013
Club Queretaro2015–2017
Club Queretaro2019–2020
Monterrey2022–2023
Mazatlán2024–nu

Poäng per match, period för period

Monterrey 2022–20231.9851
Guadalajara Chivas 2020–20211.4245
Club Queretaro 2019–20201.4146
Club Queretaro 2015–20171.2825
Mazatlán 2024–nu1.0039
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
MonterreyMexico2009–20132110434
Mexico20132002140
Club QueretaroMexico2015–2017258893429321.28
Club QueretaroMexico2019–202046198196364651.41
Guadalajara ChivasMexico2020–2021451616135353641.42
MonterreyMexico2022–20235130111086471011.98
MazatlánMexico2024–nu39815163350391.00

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.93 p/mMonterreypå 57 matcher
Bästa målskillnad+0.72 per matchMonterrey93–52 på 57 matcher
Flest matcher75Club Queretaro27–18–30
Flest vinster32Monterreypå 57 matcher
Flest poäng110Monterreypå 57 matcher
Längsta sejour51 matcherMonterrey2022–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Monterrey · 2.00 p/m på 2 matcher112013 · Mexico · 0.00 p/m på 2 matcher132016 · Club Queretaro · 1.17 p/m på 29 matcher162018 · Club Queretaro · 1.10 p/m på 10 matcher182019 · Club Queretaro · 1.50 p/m på 36 matcher192020 · Guadalajara Chivas · 1.45 p/m på 38 matcher202021 · Monterrey · 1.59 p/m på 22 matcher212022 · Monterrey · 2.00 p/m på 42 matcher222024 · Mazatlán · 1.00 p/m på 39 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123MexicoClub QueretaroGuadalajara ChivasMonterreyMazatlánsnitt 1.44match 1220
Starkaste sträckan2.11 p/m+0.67 mot karriärsnittetMatch 141178 · 2022-07-102023-05-11Monterrey24 vinster av 38 · 6629
Svagaste sträckan1.03 p/m0.41 mot karriärsnittetMatch 180217 · 2023-05-182025-04-06MonterreyMazatlán8 vinster av 38 · 3344

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.67 mot 1.47.

4-2-3-166 32.8 %1.47 p/m
4-4-260 29.9 %1.58 p/m
4-3-312 6 %1.67 p/m
4-1-4-111 5.5 %1.09 p/m
4-3-1-29 4.5 %
5-3-29 4.5 %
3-4-2-18 4 %
3-4-37 3.5 %
4-4-1-16 3 %
5-4-16 3 %
3-5-23 1.5 %
3-4-1-21 0.5 %
4-1-3-21 0.5 %
4-2-2-21 0.5 %
4-5-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Club Queretaro
4-4-24-2-3-1
61
Monterrey
4-2-3-14-4-2
55
Guadalajara Chivas
4-2-3-14-4-2
47
Mazatlán
4-2-3-1
38

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 201 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Club Queretaro2015-08-052017-01-28

UnderHan1.17 29
EfterJaime Arturo Lozano Espín1.04 27−0.13

Club Queretaro2019-02-232020-03-14

FöreR. Puente1.04 26
UnderHan1.41 46+0.37
EfterA. Diego0.80 15−0.61

Guadalajara Chivas2020-08-162021-09-19

UnderHan1.51 45
EfterM. Leaño1.17 23−0.34

Monterrey2022-03-022023-05-21

UnderHan1.93 55
EfterFernando Ortíz1.90 61−0.03

Mazatlán2024-07-072025-04-19

UnderHan1.00 39
EfterRobert Dante Siboldi Badiola0.90 20−0.10

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

5titlar och 2 andraplatser sedan 2009
09
10
11
12
13
14

Ett steg per år från 2009 till 2014, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Liga MXMexico2014/2015Tvåa
  • Concacaf Champions CupNc-America2012/2013Vinnare
  • Liga MXMexico2011/2012 ClausuraTvåa
  • Concacaf Champions CupNc-America2011/2012Vinnare
  • Liga MXMexico2010/2011 AperturaVinnare
  • Concacaf Champions CupNc-America2010/2011Vinnare
  • Liga MXMexico2009/2010 AperturaVinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.93 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.452.08
HögstMonterrey1.93 p/m på 57
LägstMazatlán1.00 p/m på 39
Spann0.93 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.32 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Vucetich med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.