FootSam
FOOTBALL DATA

Jaime Arturo Lozano Espín

Aktiv

Mexico · 47 år · CF Pachuca

113 matcher, 5 klubbar mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

113matcher
43–24–46V–O–F
1.35poäng/match
38 %vinstprocent
153poäng
151–158mål
-7målskillnad
26hållna nollor
432446
Bäst iMexico1.62 p/m21 matcher
Svagast iClub Queretaro1.04 p/m27 matcher
Bästa säsong20251.53 p/m47 matcher
Flest matcherCF Pachuca47 matcher

112 av 113 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Mexico U232019–2023
Necaxa2022
Mexico2023–2024
CF Pachuca2025–nu

Poäng per match, period för period

Mexico 2023–20241.6221
CF Pachuca 2025–nu1.5347
Necaxa 20221.1916
Club Queretaro 20171.1324
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Club QueretaroMexico20172476113243271.13
Mexico U232019–2023inga matcher i vår databas
NecaxaMexico2022165471925191.19
Mexico2023–20242110473324341.62
CF PachucaMexico2025–nu47219176357721.53

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.62 p/mMexicopå 21 matcher
Bästa målskillnad+0.43 per matchMexico33–24 på 21 matcher
Flest matcher47CF Pachuca21–9–17
Flest vinster21CF Pachucapå 47 matcher
Flest poäng72CF Pachucapå 47 matcher
Längsta sejour47 matcherCF Pachuca2025–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123161722232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123NecaxaMexicoCF Pachucasnitt 1.35match 1113
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.31 mot karriärsnittetMatch 70107 · 2025-07-132026-04-19CF Pachuca18 vinster av 38 · 5644
Svagaste sträckan0.89 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 744 · 2017-04-022022-10-02Club QueretaroNecaxa8 vinster av 38 · 4065

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.57 mot 1.44.

4-2-3-150 45.5 %1.44 p/m
4-3-323 20.9 %1.57 p/m
4-4-215 13.6 %0.93 p/m
4-1-4-114 12.7 %1.43 p/m
4-3-1-24 3.6 %
3-4-2-11 0.9 %
4-3-2-11 0.9 %
4-4-1-11 0.9 %
5-3-21 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

CF Pachuca
4-2-3-1
45
Club Queretaro
4-1-4-14-2-3-1
27
Mexico
4-3-34-2-3-1
20
Necaxa
4-4-24-3-3
18

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 110 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Club Queretaro2017-02-042017-10-21

FöreM. Vucetich1.17 29
UnderHan1.04 27−0.13

Necaxa2022-07-022022-10-09

FöreM. Fuentes1.50 14
UnderHan1.06 18−0.44
EfterA. Lillini0.82 17−0.24

Mexico2023-06-252024-06-30

UnderHan1.62 21−0.09

CF Pachuca2025-06-182026-05-18

UnderHan1.53 47+0.09
EfterBenjamin Mora0.89 9−0.64

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2017
  • Supercopa MXMexico2017Vinnare
7 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Copa MXMexico2016/2017 AperturaVinnare
  • Liga MXMexico2014/2015Tvåa
  • Liga MXMexico2010/2011 ClausuraTvåa
  • Liga MXMexico2009/2010 AperturaTvåa
  • Liga MXMexico2008/2009 AperturaTvåa
  • Liga MXMexico2007/2008 ClausuraTvåa
  • Concacaf Gold CupNc-America2007Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.58 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.89snitt 1.411.77
HögstMexico1.62 p/m på 21
LägstClub Queretaro1.04 p/m på 27
Spann0.58 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.24 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jaime Arturo Lozano Espín med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.