FootSam
FOOTBALL DATA

M. Palermo

Uppdrag avslutade

Argentina · 52 år

156 matcher, 8 klubbar, 4 länder mellan 2015 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

156matcher
51–48–57V–O–F
1.29poäng/match
33 %vinstprocent
201poäng
204–209mål
-5målskillnad
41hållna nollor
514857
Bäst iCF Pachuca1.58 p/m38 matcher
Svagast iCurico Unido0.74 p/m27 matcher
Bästa säsong20181.50 p/m44 matcher
Flest matcherCF Pachuca38 matcher

148 av 156 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Godoy Cruz2012–2013
Arsenal Sarandi2014–2015
Union Espanola2016–2018
Curico Unido2020–2021
Aldosivi2021–2022
Platense2022–2023
Olimpia2024–2025

Poäng per match, period för period

Aldosivi 2021–20221.6724
CF Pachuca 20191.5334
Union Espanola 2016–20181.4127
Platense 2022–20231.3129
Curico Unido 2020–20210.8025
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Godoy CruzArgentina2012–2013inga matcher i vår databas
Arsenal SarandiArgentina2014–201560334103
Union EspanolaChile2016–20182791174038381.41
CF PachucaMexico2019341410106647521.53
Curico UnidoChile2020–20212548132741200.80
AldosiviArgentina2021–20222412482927401.67
PlatenseArgentina2022–202329108112829381.31
OlimpiaParaguay2024–20251001020

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.58 p/mCF Pachucapå 38 matcher
Bästa målskillnad+0.58 per matchCF Pachuca71–49 på 38 matcher
Flest matcher38CF Pachuca16–12–10
Flest vinster16CF Pachucapå 38 matcher
Flest poäng60CF Pachucapå 38 matcher
Längsta sejour34 matcherCF Pachuca2019–2019

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Arsenal Sarandi · 0.50 p/m på 6 matcher152018 · Union Espanola · 1.50 p/m på 44 matcher182019 · CF Pachuca · 1.50 p/m på 22 matcher192020 · Curico Unido · 0.88 p/m på 16 matcher202021 · Aldosivi · 1.18 p/m på 22 matcher212022 · Aldosivi · 1.31 p/m på 16 matcher222023 · Platense · 1.31 p/m på 29 matcher232024 · Olimpia · 0.00 p/m på 1 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Union EspanolaCF PachucaCurico UnidoAldosiviPlatenseOlimpiasnitt 1.29match 1156
Starkaste sträckan1.61 p/m+0.32 mot karriärsnittetMatch 2966 · 2018-09-222019-10-24Union EspanolaCF Pachuca16 vinster av 38 · 7249
Svagaste sträckan0.92 p/m0.37 mot karriärsnittetMatch 65102 · 2019-10-202021-10-21CF PachucaCurico UnidoAldosivi8 vinster av 38 · 3955

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.46 mot 1.35.

4-2-3-152 37.1 %1.35 p/m
4-4-226 18.6 %1.00 p/m
4-4-1-120 14.3 %1.45 p/m
4-3-1-215 10.7 %0.73 p/m
4-3-313 9.3 %1.46 p/m
4-1-3-25 3.6 %
4-1-4-13 2.1 %
4-2-2-23 2.1 %
5-3-22 1.4 %
3-5-1-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

CF Pachuca
4-4-1-14-2-3-14-3-1-2
34
Union Espanola
4-2-3-14-4-24-3-3
28
Platense
4-4-1-14-2-3-14-4-2
27
Aldosivi
4-2-3-14-4-2
26
Curico Unido
4-2-3-14-3-34-4-2
24

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 140 matcher mellan 2018 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Union Espanola2018-02-042018-11-03

UnderHan1.39 28
EfterFernando Maximiliano Díaz Seguel1.18 28−0.21

CF Pachuca2019-01-272019-11-24

FörePako Ayestarán1.35 20
UnderHan1.58 38+0.23
EfterPaulo César Pezzolano Suárez1.32 73−0.26

Curico Unido2020-12-032021-07-25

UnderHan0.74 27
EfterD. Muñoz1.38 73+0.64

Platense2023-01-292023-07-30

FöreOmar Osvaldo De Felippe1.03 35
UnderHan1.31 29+0.28
EfterF. Orsi1.41 29+0.10

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2012
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Ett steg per år från 2017 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • SupercopaParaguay2025Tvåa
  • Division ProfesionalParaguay2024 ClausuraVinnare
  • Primera DivisiónChile2017Tvåa
19 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2012 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2008/2009 AperturaVinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2008Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2007/2008 ClausuraTvåa
  • FIFA Intercontinental CupWorld2007 JapanTvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2007Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2006/2007 ClausuraTvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2006/2007 AperturaTvåa
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2006Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2005/2006 ClausuraVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2005/2006 AperturaVinnare
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2005Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2005Vinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2004Tvåa
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2004Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2004Tvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2000Vinnare
  • Inter Continental CupWorld2000Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1998/1999 AperturaVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1997/1998 AperturaTvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.84 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.59snitt 1.331.73
HögstCF Pachuca1.58 p/m på 38
LägstCurico Unido0.74 p/m på 27
Spann0.84 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.29 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

M. Palermo
  • Resande tränare7 klubbar, 22 matcher i snitt på varje
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Palermo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare