FootSam
FOOTBALL DATA

D. Muñoz

Aktiv

Chile · 42 år · San Luis

127 matcher, 3 klubbar mellan 2018 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

127matcher
44–37–46V–O–F
1.33poäng/match
35 %vinstprocent
169poäng
174–169mål
+5målskillnad
33hållna nollor
443746
Bäst iCurico Unido1.34 p/m112 matcher
Bästa säsong20221.59 p/m34 matcher
Flest matcherCurico Unido112 matcher

107 av 127 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Curico Unido 2021–20231.3670
San Luis 2024–nu1.3614
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Curico UnidoChile2018inga matcher i vår databas
Curico UnidoChile2019inga matcher i vår databas
Curico UnidoChile2020inga matcher i vår databas
Curico UnidoChile2021–2023702423239786951.36
Union San FelipeChile20241001010
San LuisChile2024–nu145452322191.36

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.34 p/mCurico Unidopå 112 matcher
Bästa målskillnad+0.04 per matchCurico Unido151–146 på 112 matcher
Flest matcher112Curico Unido39–33–40
Flest vinster39Curico Unidopå 112 matcher
Flest poäng150Curico Unidopå 112 matcher
Längsta sejour70 matcherCurico Unido2021–2023

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Union San FelipeSan Luissnitt 1.33match 1127
Starkaste sträckan1.63 p/m+0.30 mot karriärsnittetMatch 4986 · 2021-09-252022-08-21Curico Unido16 vinster av 38 · 6039
Svagaste sträckan1.03 p/m0.30 mot karriärsnittetMatch 89126 · 2022-09-152026-07-04Curico UnidoUnion San FelipeSan Luis10 vinster av 38 · 4257

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.40 mot 1.36.

4-2-3-144 41.1 %1.36 p/m
4-3-339 36.4 %1.38 p/m
4-4-210 9.3 %1.40 p/m
4-3-1-27 6.5 %
4-1-4-13 2.8 %
4-1-3-22 1.9 %
4-2-2-22 1.9 %

Startformationen som källan skrev den, för 107 matcher mellan 2018 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Curico Unido2021-07-282023-05-19

FöreM. Palermo0.74 27
UnderHan1.38 73+0.64
EfterJuan José Ribera Fonseca0.56 9−0.82

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vilka matcher har han lett?

09

Hur står han sig mot andra?

Jämför D. Muñoz med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.