Curico Unido
Primera División 2023 · Estadio Bicentenario La Granja · Grundad 1973
- Poäng
- 23
- Matcher
- 30
- V–O–F
- 6–5–19
- Mål
- 30–58
- Målskillnad
- -28
- Poäng/match
- 0.77
- Vinstprocent
- 20 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
4matcher
- 2
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 4 poäng av 12
Lika i paus
11matcher
- 4
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
15matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 13
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.93mål per match, båda lagens · 30 matcher
- 3.00
- Hemma
- 2.87
- Borta
- Över 1.5 mål24 av 3080 %
- Över 2.5 mål19 av 3063 %
- Över 3.5 mål10 av 3033 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
9 mål i första halvlek, 18 i andra (62 % efter paus). Insläppta: 18 och 33 (56 % efter paus).
Bygger på 29 gjorda och 59 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 30 gjorda och 58 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.61 (-44.3 %)
- I ligan
- 16 av 16
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.36 (-26.6 %)
- I ligan
- 16 av 16
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.57 (+41.9 %)
- I ligan
- 16 av 16
Stabilitet
- Ligasnitt
- 22.7 %
- Skillnad
- -12.7 % (-56.0 %)
- I ligan
- 15 av 16
- Ligasnitt
- 22.7 %
- Skillnad
- +10.6 % (+46.8 %)
- I ligan
- 14 av 16
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.47
- Skillnad
- -0.87 (-59.2 %)
- I ligan
- 16 av 16
- Ligasnitt
- 1.28
- Skillnad
- -0.35 (-27.3 %)
- I ligan
- 12 av 16
- Ligasnitt
- 0.19
- Skillnad
- -0.52 (-277.8 %)
- Störst i ligan
- 15 av 16
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-312 matcher 40 %
- 4-2-3-16 matcher 20 %
- 4-4-26 matcher 20 %
- 3-4-1-22 matcher 7 %
- 3-5-22 matcher 7 %
- 4-3-1-22 matcher 7 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
F. Cerda33 år | 25 | 2202 | 0 | — | 4 | 0 | 6.78 |
L. Santelices37 år | 6 | 498 | 0 | — | 0 | 0 | 7.02 |
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23 | 1775 | 0 | — | 7 | 0 | 6.70 | |
R. De La Fuente31 år | 19 | 1666 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.73 |
M. Cahais35 år | 18 | 1498 | — | 1 | 2 | — | 6.76 |
O. Merlo35 år | 20 | 1371 | 1 | — | 5 | 0 | 6.80 |
A. Barrios31 år | 22 | 1239 | 1 | — | 6 | 1 | 6.59 |
S. Cabrera24 år | 12 | 989 | 1 | — | 4 | 0 | 6.46 |
K. Lara23 år | 8 | 530 | 2 | — | 0 | 0 | 6.86 |
F. Fritz25 år | 22 | 482 | 0 | — | 0 | 0 | 6.64 |
D. Muñoz20 år | 9 | 371 | — | — | 0 | — | 6.30 |
D. Fiamengo19 år | 6 | 327 | 0 | — | 0 | 0 | 6.32 |
Mittfältare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Nadruz26 år | 26 | 2021 | 0 | — | 7 | 0 | 6.78 |
Y. Leiva24 år | 27 | 2003 | 2 | — | 2 | 1 | 6.82 |
M. Sandoval31 år | 22 | 1706 | 1 | — | 8 | — | 6.95 |
N. Barrios19 år | 18 | 960 | 2 | — | 0 | — | 6.47 |
F. Ortiz21 år | 16 | 787 | — | — | 2 | — | 6.60 |
D. Urzúa25 år | 9 | 237 | 0 | — | 1 | 0 | 6.71 |
| 2 | 180 | 0 | — | 1 | 0 | 6.90 | |
D. Acevedo19 år | 3 | 122 | 0 | — | 0 | 0 | 6.40 |
M. Ormazábal24 år | 9 | 73 | — | — | 0 | — | 6.57 |
R. Albornoz20 år | 2 | 64 | 0 | — | 0 | 0 | 6.25 |
B. Ortiz23 år | 1 | 44 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
S. Vergara28 år | 1 | 15 | — | — | 0 | — | 6.30 |
I. Garrido19 år | 1 | 12 | — | — | 0 | — | 6.30 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 | 1808 | 1 | 9 | 8 | 0 | 6.81 | |
D. Coelho27 år | 30 | 1714 | 8 | 1 | 3 | 0 | 6.89 |
F. Castro29 år | 21 | 1341 | 5 | 2 | 5 | 0 | 6.80 |
J. Flores25 år | 24 | 1154 | 3 | — | 1 | 0 | 6.72 |
T. Figueroa30 år | 25 | 1121 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.73 |
J. González21 år | 14 | 607 | — | 1 | 1 | — | 6.46 |
C. Barrera24 år | 5 | 394 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.72 |
I. Aliaga20 år | 4 | 211 | 0 | — | 0 | 0 | 6.40 |
C. Bustamante20 år | 4 | 135 | — | — | 0 | — | 6.50 |
Matías Retamal16 år | 2 | 18 | — | — | 0 | — | 6.70 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 3 av 50 rader är märkta.
15 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.