FootSam
FOOTBALL DATA

M. Kurz

Aktiv

Germany · 57 år · Melbourne Victory

164 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2010 och 2020.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

164matcher
54–41–69V–O–F
1.24poäng/match
33 %vinstprocent
203poäng
197–230mål
-33målskillnad
39hållna nollor
544169
Bäst iAdelaide United1.54 p/m56 matcher
Svagast i1. FC Kaiserslautern1.14 p/m63 matcher
Bästa säsong20181.68 p/m28 matcher
Flest matcher1. FC Kaiserslautern63 matcher

134 av 164 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Adelaide United 2017–20191.5456
Melbourne Victory 2019–nu1.1625
1. FC Kaiserslautern 2009–20121.1463
Ingolstadt 20130.9111
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
1860 München II2006–2007inga matcher i vår databas
TSV 1860 MünchenGermany2007–2009inga matcher i vår databas
1. FC KaiserslauternGermany2009–2012631818277090721.14
1899 HoffenheimGermany20135023272
IngolstadtGermany2013113171419100.91
Fortuna DüsseldorfGermany2015–20164112564
Adelaide UnitedAustralia2017–2019562414187572861.54
Melbourne VictoryAustralia2019–nu2585123136291.16

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.54 p/mAdelaide Unitedpå 56 matcher
Bästa målskillnad+0.05 per matchAdelaide United75–72 på 56 matcher
Flest matcher631. FC Kaiserslautern18–18–27
Flest vinster24Adelaide Unitedpå 56 matcher
Flest poäng86Adelaide Unitedpå 56 matcher
Längsta sejour63 matcher1. FC Kaiserslautern2009–2012

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · 1. FC Kaiserslautern · 1.35 p/m på 34 matcher102011 · 1. FC Kaiserslautern · 0.90 p/m på 29 matcher112012 · 1899 Hoffenheim · 0.40 p/m på 5 matcher122013 · Ingolstadt · 0.91 p/m på 11 matcher132015 · Fortuna Düsseldorf · 1.00 p/m på 4 matcher152017 · Adelaide United · 1.39 p/m på 28 matcher172018 · Adelaide United · 1.68 p/m på 28 matcher182019 · Melbourne Victory · 0.95 p/m på 21 matcher192020 · Melbourne Victory · 2.25 p/m på 4 matcher20

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

01231899 HoffenheimIngolstadtFortuna DüsseldorfAdelaide UnitedMelbourne Victorysnitt 1.24match 1164
Starkaste sträckan1.61 p/m+0.37 mot karriärsnittetMatch 101138 · 2018-01-272019-04-25Adelaide United17 vinster av 38 · 5550
Svagaste sträckan0.68 p/m0.56 mot karriärsnittetMatch 4784 · 2011-10-302017-10-081. FC Kaiserslautern1899 HoffenheimIngolstadtFortuna DüsseldorfAdelaide United4 vinster av 38 · 3259

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.69.

4-2-3-132 40 %1.69 p/m
4-3-330 37.5 %1.33 p/m
3-4-35 6.3 %
4-1-4-14 5 %
4-4-23 3.8 %
4-2-2-22 2.5 %
4-4-1-12 2.5 %
3-4-1-21 1.3 %
3-4-2-11 1.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Adelaide United
4-3-34-2-3-1
55
Melbourne Victory
4-2-3-13-4-3
25

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 80 matcher mellan 2017 och 2020. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Ingolstadt2013-07-192013-09-29

UnderHan0.91 11
EfterR. Hasenhüttl1.51 96+0.60

Adelaide United2017-10-082019-05-05

FöreAmor1.32 63
UnderHan1.54 56+0.22
EfterG. Verbeek1.38 26−0.16

Melbourne Victory2019-10-122020-03-15

FöreKevin Vincent Muscat1.65 189
UnderHan1.16 25−0.49
EfterG. Brebner0.69 26−0.47

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2006
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18

Ett steg per år från 2009 till 2018, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • FFA CupAustralia2018Vinnare
  • FFA CupAustralia2017Tvåa
  • 2. BundesligaGermany2009/2010Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.40 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.99snitt 1.301.69
HögstAdelaide United1.54 p/m på 56
Lägst1. FC Kaiserslautern1.14 p/m på 63
Spann0.40 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.19 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

M. Kurz
  • Resande tränare6 klubbar, 27 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Kurz med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare