FootSam
FOOTBALL DATA

M. Kauczinski

Aktiv

Germany · 56 år · TSV 1860 München

241 matcher, 7 klubbar mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

241matcher
81–69–91V–O–F
1.29poäng/match
34 %vinstprocent
312poäng
283–312mål
-29målskillnad
73hållna nollor
816991
Bäst iKarlsruher SC1.44 p/m125 matcher
Svagast iDynamo Dresden1.10 p/m21 matcher
Bästa säsong20141.69 p/m36 matcher
Flest matcherKarlsruher SC125 matcher

113 av 241 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Karlsruher SC II2011–2012
Karlsruher SC2012–2016
FC St. Pauli2017–2019
Dynamo Dresden2019–2021
SV Wehen2021–2024

Poäng per match, period för period

Karlsruher SC 2012–20161.48120
FC St. Pauli 2017–20191.4347
SV Wehen 2021–20241.2330
Dynamo Dresden 2019–20211.1021
Ingolstadt 20160.3611
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Karlsruher SC II2011–2012inga matcher i vår databas
Karlsruher SCGermany201150233112
Karlsruher SCGermany2012–20161204640341481221781.48
IngolstadtGermany20161104771940.36
FC St. PauliGermany2017–2019471910186170671.43
Dynamo DresdenGermany2019–20212165102034231.10
SV WehenGermany2021–202430107133839371.23
TSV 1860 MünchenGermany2025–nu1001020

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.44 p/mKarlsruher SCpå 125 matcher
Bästa målskillnad+0.14 per matchKarlsruher SC151–133 på 125 matcher
Flest matcher125Karlsruher SC46–42–37
Flest vinster46Karlsruher SCpå 125 matcher
Flest poäng180Karlsruher SCpå 125 matcher
Längsta sejour120 matcherKarlsruher SC2012–2016

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Karlsruher SC · 1.00 p/m på 16 matcher112012 · Karlsruher SC · 2.00 p/m på 3 matcher2013 · Karlsruher SC · 1.43 p/m på 35 matcher2014 · Karlsruher SC · 1.69 p/m på 36 matcher2015 · Karlsruher SC · 1.34 p/m på 35 matcher2016 · Ingolstadt · 0.33 p/m på 12 matcher2017 · FC St. Pauli · 1.21 p/m på 19 matcher2018 · FC St. Pauli · 1.52 p/m på 29 matcher2019 · Dynamo Dresden · 1.05 p/m på 19 matcher2020 · Dynamo Dresden · 1.50 p/m på 2 matcher2022 · SV Wehen · 3.00 p/m på 2 matcher2023 · SV Wehen · 1.00 p/m på 32 matcher2026 · TSV 1860 München · 0.00 p/m på 1 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123IngolstadtFC St. PauliDynamo DresdenSV WehenTSV 1860 Münchensnitt 1.29match 1241
Starkaste sträckan1.68 p/m+0.39 mot karriärsnittetMatch 4986 · 2014-04-062015-04-25Karlsruher SC16 vinster av 38 · 5431
Svagaste sträckan0.89 p/m0.40 mot karriärsnittetMatch 124161 · 2016-05-082018-09-02Karlsruher SCIngolstadtFC St. Pauli8 vinster av 38 · 3964

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-2-1 1.42 mot 1.27.

4-2-3-144 37.9 %1.27 p/m
3-4-2-119 16.4 %1.42 p/m
4-4-218 15.5 %1.06 p/m
3-4-1-27 6 %
3-5-26 5.2 %
4-1-4-15 4.3 %
4-3-35 4.3 %
4-4-1-15 4.3 %
3-4-32 1.7 %
4-1-3-22 1.7 %
3-1-4-21 0.9 %
4-2-2-21 0.9 %
4-3-1-21 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

FC St. Pauli
4-2-3-14-4-2
48
SV Wehen
3-4-2-13-4-1-2
34
Ingolstadt
4-2-3-14-3-34-4-2
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 116 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Karlsruher SC2011-10-022011-10-29

UnderHan0.40 5
EfterJørn Andersen1.00 10+0.60

Karlsruher SC2012-03-032016-05-15

FöreJørn Andersen1.00 10
UnderHan1.48 120+0.48
EfterT. Oral0.75 16−0.73

Ingolstadt2016-08-212016-11-05

FöreR. Hasenhüttl1.51 96
UnderHan0.33 12−1.18
EfterM. Walpurgis1.18 28+0.85

FC St. Pauli2017-12-012019-04-06

UnderHan1.40 48
EfterJ. Luhukay1.07 42−0.33

Dynamo Dresden2019-12-082020-12-22

FöreCristian Fiél1.14 28
UnderHan1.10 21−0.04

SV Wehen2023-06-022024-04-28

FöreRudiger Rehm1.07 42
UnderHan1.12 34+0.05
EfterN. Döring0.17 6−0.95

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2011
  • 3. LigaGermany2012/2013Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.34 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.95snitt 1.351.59
HögstKarlsruher SC1.44 p/m på 125
LägstDynamo Dresden1.10 p/m på 21
Spann0.34 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

M. Kauczinski
  • Rutinerad241 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Kauczinski med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare