FootSam
FOOTBALL DATA

M. Canning

Aktiv

Scotland · 44 år · Hamilton Academical

207 matcher, 1 klubb mellan 2016 och 2021.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

207matcher
48–51–108V–O–F
0.94poäng/match
23 %vinstprocent
195poäng
218–348mål
-130målskillnad
41hållna nollor
4851108
Bäst iHamilton Academical0.94 p/m207 matcher
Bästa säsong20191.03 p/m37 matcher
Flest matcherHamilton Academical207 matcher

123 av 207 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Hamilton AcademicalScotland2016–nu20748511082183481950.94

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt0.94 p/mHamilton Academicalpå 207 matcher
Bästa målskillnad-0.63 per matchHamilton Academical218–348 på 207 matcher
Flest matcher207Hamilton Academical48–51–108
Flest vinster48Hamilton Academicalpå 207 matcher
Flest poäng195Hamilton Academicalpå 207 matcher
Längsta sejour207 matcherHamilton Academical2016–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123161718192021

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 0.94match 1207
Starkaste sträckan1.18 p/m+0.24 mot karriärsnittetMatch 2764 · 2017-02-282017-12-30Hamilton Academical12 vinster av 38 · 5358
Svagaste sträckan0.61 p/m0.33 mot karriärsnittetMatch 71108 · 2018-03-172019-01-26Hamilton Academical6 vinster av 38 · 2871

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 0.73 mot 0.39.

4-4-223 20.4 %0.39 p/m
3-5-222 19.5 %0.64 p/m
3-4-1-211 9.7 %0.73 p/m
3-4-2-18 7.1 %
4-1-3-28 7.1 %
4-2-3-17 6.2 %
4-3-1-26 5.3 %
5-4-15 4.4 %
3-4-34 3.5 %
4-1-4-14 3.5 %
3-1-4-23 2.7 %
3-5-1-13 2.7 %
4-3-32 1.8 %
4-4-1-12 1.8 %
4-5-12 1.8 %
5-3-22 1.8 %
4-3-2-11 0.9 %

Startformationen som källan skrev den, för 113 matcher mellan 2016 och 2020. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Vad har han vunnit, och när?

2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • ChampionshipScotland2013/2014Tvåa
  • Challenge CupScotland2011/2012Tvåa
08

Vad kännetecknar honom?

M. Canning
  • Tunga uppdrag0.94 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Klubbyggare207 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Canning med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Klubbens resultat före, under och efter uppdragetVi känner varken företrädaren eller efterträdaren till något av hans uppdrag — antingen ligger de före vår matchdata, eller så spelade klubben matcher däremellan som vi inte vet vem som ledde.
  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.