FootSam
FOOTBALL DATA

Kevin Vincent Muscat

Aktiv

Australia · 53 år · SHANGHAI SIPG

376 matcher, 4 klubbar, 4 länder mellan 2013 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

376matcher
198–76–102V–O–F
1.78poäng/match
53 %vinstprocent
670poäng
711–496mål
+215målskillnad
102hållna nollor
19876102
Bäst iSHANGHAI SIPG2.15 p/m75 matcher
Svagast iMelbourne Victory1.65 p/m189 matcher
Bästa säsong20242.14 p/m43 matcher
Flest matcherMelbourne Victory189 matcher

272 av 376 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
SHANGHAI SIPG2023–nu

Poäng per match, period för period

SHANGHAI SIPG 2023–nu2.1575
Yokohama F. Marinos 2021–20231.9296
Melbourne Victory 2013–20191.66187
St. Truiden 20200.7914
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Melbourne VictoryAustralia2013–20191878944543172493111.66
St. TruidenBelgium2020142571727110.79
Yokohama F. MarinosJapan2021–2023965616241821071841.92
SHANGHAI SIPGChina2023–nu755011141901031612.15

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.15 p/mSHANGHAI SIPGpå 75 matcher
Bästa målskillnad+1.16 per matchSHANGHAI SIPG190–103 på 75 matcher
Flest matcher189Melbourne Victory89–44–56
Flest vinster89Melbourne Victorypå 189 matcher
Flest poäng311Melbourne Victorypå 189 matcher
Längsta sejour187 matcherMelbourne Victory2013–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232013 · Melbourne Victory · 1.50 p/m på 26 matcher132014 · Melbourne Victory · 2.03 p/m på 29 matcher2015 · Melbourne Victory · 1.46 p/m på 28 matcher2016 · Melbourne Victory · 1.70 p/m på 37 matcher2017 · Melbourne Victory · 1.67 p/m på 30 matcher2018 · Melbourne Victory · 1.76 p/m på 33 matcher2019 · Melbourne Victory · 0.17 p/m på 6 matcher2020 · St. Truiden · 0.79 p/m på 14 matcher2022 · Yokohama F. Marinos · 1.87 p/m på 45 matcher2023 · Yokohama F. Marinos · 1.94 p/m på 53 matcher2024 · SHANGHAI SIPG · 2.14 p/m på 43 matcher2025 · SHANGHAI SIPG · 2.13 p/m på 31 matcher2026 · SHANGHAI SIPG · 3.00 p/m på 1 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123St. TruidenYokohama F. MarinosSHANGHAI SIPGsnitt 1.78match 1376
Starkaste sträckan2.42 p/m+0.64 mot karriärsnittetMatch 293330 · 2023-10-212024-09-21Yokohama F. MarinosSHANGHAI SIPG29 vinster av 38 · 11236
Svagaste sträckan1.08 p/m0.70 mot karriärsnittetMatch 173210 · 2019-02-022022-03-18Melbourne VictorySt. TruidenYokohama F. Marinos10 vinster av 38 · 4765

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.94.

4-2-3-1145 55.6 %1.94 p/m
4-3-356 21.5 %1.82 p/m
4-3-1-230 11.5 %1.67 p/m
4-4-29 3.4 %
4-1-4-17 2.7 %
5-3-25 1.9 %
3-4-1-22 0.8 %
3-4-2-12 0.8 %
3-4-32 0.8 %
4-2-1-31 0.4 %
4-2-2-21 0.4 %
4-3-2-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Melbourne Victory
4-2-3-14-3-1-24-3-3
95
Yokohama F. Marinos
4-2-3-14-3-3
81
SHANGHAI SIPG
4-2-3-1
71
St. Truiden
4-4-24-3-35-3-2
14

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 261 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Melbourne Victory2013-11-042019-05-22

UnderHan1.65 189
EfterM. Kurz1.16 25−0.49

St. Truiden2020-08-092020-12-01

FöreM. Kostič1.25 8
UnderHan0.79 14−0.46

Yokohama F. Marinos2022-02-192023-12-13

FöreH. Matsunaga1.96 23
UnderHan1.91 98−0.05
EfterH. Kewell1.42 33−0.49

SHANGHAI SIPG2024-02-252025-09-12

FöreJavier Pereira2.03 33
UnderHan2.10 68+0.07

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

8titlar och 6 andraplatser sedan 2013
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Ett steg per år från 2014 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 14 meriter
  • Super CupChina-Pr2025Tvåa
  • Chinese Super LeagueChina-Pr2024Vinnare
  • FA CupChina-Pr2024Vinnare
  • Super CupChina-Pr2024Tvåa
  • Chinese Super LeagueChina-Pr2023Vinnare
  • J1 LeagueJapan2023Tvåa
  • Super CupJapan2023Vinnare
  • J.League World ChallengeWorld2023Tvåa
  • J1 LeagueJapan2022Vinnare
  • J1 LeagueJapan2021Tvåa
  • A-League MenAustralia2017/2018Vinnare
  • A-League MenAustralia2016/2017Tvåa
  • Australia CupAustralia2015Vinnare
  • A-League MenAustralia2014/2015Vinnare
3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2013 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • A-League MenAustralia2009/2010Tvåa
  • A-League MenAustralia2008/2009Vinnare
  • FA CupEngland2003/2004Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.50 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.50snitt 1.822.30
HögstSHANGHAI SIPG2.15 p/m på 75
LägstMelbourne Victory1.65 p/m på 189
Spann0.50 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Kevin Vincent Muscat
  • Rutinerad376 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare94 matcher per klubb i 4 klubbar
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Kevin Vincent Muscat med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare