FootSam
FOOTBALL DATA

Jose Bordalas Jimenez

Aktiv

Spain · 62 år · Getafe

398 matcher, 5 klubbar mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

398matcher
149–109–140V–O–F
1.40poäng/match
37 %vinstprocent
556poäng
463–426mål
+37målskillnad
135hållna nollor
149109140
Bäst iValencia1.48 p/m46 matcher
Svagast iGetafe1.39 p/m352 matcher
Bästa säsong20161.66 p/m44 matcher
Flest matcherGetafe352 matcher

393 av 398 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Elche2009–2012
Alcorcon2012–2013
Alcorcon2014–2015
Alaves2015–2016
Getafe2016–2021
Valencia2021–2022
Getafe2023–nu

Poäng per match, period för period

Valencia 2021–20221.4846
Getafe 2016–20211.47210
Getafe 2023–nu1.29138
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ElcheSpain2009–2012inga matcher i vår databas
AlcorconSpain2012–2013inga matcher i vår databas
AlcorconSpain2014–2015inga matcher i vår databas
AlavesSpain2015–2016inga matcher i vår databas
GetafeSpain2016–20212108360672472093091.47
ValenciaSpain2021–2022461717126258681.48
GetafeSpain2023–nu1384931581541561781.29

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.48 p/mValenciapå 46 matcher
Bästa målskillnad+0.09 per matchGetafe401–368 på 352 matcher
Flest matcher352Getafe132–92–128
Flest vinster132Getafepå 352 matcher
Flest poäng488Getafepå 352 matcher
Längsta sejour210 matcherGetafe2016–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231617181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ValenciaGetafesnitt 1.40match 1398
Starkaste sträckan1.79 p/m+0.39 mot karriärsnittetMatch 744 · 2016-10-082017-06-24Getafe19 vinster av 38 · 5937
Svagaste sträckan0.92 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 164201 · 2020-06-122021-02-19Getafe8 vinster av 38 · 2546

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.46 mot 1.44.

4-4-2228 58 %1.44 p/m
4-2-3-159 15 %1.46 p/m
5-3-233 8.4 %1.03 p/m
4-1-4-122 5.6 %0.95 p/m
4-4-1-113 3.3 %0.92 p/m
4-3-38 2 %
4-5-17 1.8 %
5-4-17 1.8 %
3-4-2-14 1 %
4-1-3-23 0.8 %
3-4-1-22 0.5 %
3-4-32 0.5 %
3-5-1-12 0.5 %
3-5-22 0.5 %
3-1-4-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Getafe
4-4-2
347
Valencia
4-4-2
46

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 393 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Valencia2021-08-132022-05-21

UnderHan1.48 46
EfterIvan Gennaro Gattuso1.23 22−0.25

Getafe2023-04-302026-08-31

FöreQuique Sánchez Flores1.18 66
UnderHan1.29 138+0.11

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2009
15
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2015 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Copa del ReySpain2021/2022Tvåa
  • Copa IbéricaWorld2019Tvåa
  • Segunda DivisiónSpain2015/2016Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.09 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.24snitt 1.401.63
HögstValencia1.48 p/m på 46
LägstGetafe1.39 p/m på 352
Spann0.09 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Jose Bordalas Jimenez
  • Rutinerad398 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare199 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jose Bordalas Jimenez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare