FootSam
FOOTBALL DATA

Jens Berthel Askou

Aktiv

Denmark · 44 år · Motherwell

152 matcher, 5 klubbar, 4 länder mellan 2018 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

152matcher
49–41–62V–O–F
1.24poäng/match
32 %vinstprocent
188poäng
193–225mål
-32målskillnad
36hållna nollor
494162
Bäst iMotherwell1.77 p/m22 matcher
Svagast iAC Horsens1.05 p/m58 matcher
Bästa säsong20251.77 p/m22 matcher
Flest matcherAC Horsens58 matcher

147 av 152 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
Vendsyssel FF2018–2019
AC Horsens2021–2023
IFK Göteborg2023–2024
Motherwell2025–nu

Poäng per match, period för period

Motherwell 2025–nu1.7722
IFK Göteborg 2023–20241.4734
AC Horsens 2021–20231.0557
Vendsyssel FF 2018–20191.0331
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Vendsyssel FFDenmark2018–20193188154047321.03
HB TorshavnFaroe-Islands20201001010
AC HorsensDenmark2021–20235716122973102601.05
IFK GöteborgSweden2023–202434148124246501.47
MotherwellScotland2025–nu2210933322391.77

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.77 p/mMotherwellpå 22 matcher
Bästa målskillnad+0.50 per matchMotherwell33–22 på 22 matcher
Flest matcher58AC Horsens16–13–29
Flest vinster16AC Horsenspå 58 matcher
Flest poäng61AC Horsenspå 58 matcher
Längsta sejour57 matcherAC Horsens2021–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012318202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123HB TorshavnAC HorsensIFK GöteborgMotherwellsnitt 1.24match 1152
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.42 mot karriärsnittetMatch 100137 · 2023-07-232025-08-16IFK GöteborgMotherwell18 vinster av 38 · 5047
Svagaste sträckan0.82 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 63100 · 2022-07-312023-07-23AC HorsensIFK Göteborg7 vinster av 38 · 3766

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.42 mot 1.38.

4-3-332 25.2 %1.38 p/m
3-5-230 23.6 %1.03 p/m
3-4-313 10.2 %0.77 p/m
4-2-3-112 9.4 %1.42 p/m
4-1-4-110 7.9 %1.00 p/m
4-4-28 6.3 %
5-3-27 5.5 %
3-4-2-15 3.9 %
3-4-1-23 2.4 %
4-3-1-22 1.6 %
3-1-4-21 0.8 %
4-1-3-21 0.8 %
4-2-2-21 0.8 %
4-4-1-11 0.8 %
4-5-11 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

AC Horsens
3-5-23-4-3
51
Vendsyssel FF
4-1-4-13-5-2
26
Motherwell
4-2-3-1
18

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 127 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Vendsyssel FF2018-07-152019-04-26

FöreE. Rasmussen2.00 6
UnderHan1.06 36−0.94
EfterJ. Mølby1.80 5+0.74

IFK Göteborg2023-06-112024-06-01

FöreM. Stahre1.36 72
UnderHan1.43 35+0.07
EfterStefan Bo Anders Billborn1.50 44+0.07

Motherwell2025-07-122025-12-03

FöreMichael Wimmer1.50 12
UnderHan1.77 22+0.27
EfterJens Askou1.69 26−0.08

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 1 andraplats sedan 2018
20
21

Ett steg per år från 2020 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • 1. DivisionDenmark2021/2022Vinnare
  • MeistaradeildinFaroe-Islands2020Vinnare
  • LøgmanssteypidFaroe-Islands2020Vinnare
  • Super CupFaroe-Islands2020Tvåa
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2018 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • League OneEngland2009/2010Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.72 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.90snitt 1.251.92
HögstMotherwell1.77 p/m på 22
LägstAC Horsens1.05 p/m på 58
Spann0.72 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.27 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Jens Berthel Askou
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jens Berthel Askou med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare