FootSam
FOOTBALL DATA

Jaime Eusebio García Arévalo

Aktiv

Chile · 49 år · Huachipato

166 matcher, 5 klubbar mellan 2019 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

166matcher
62–53–51V–O–F
1.44poäng/match
37 %vinstprocent
239poäng
225–199mål
+26målskillnad
45hållna nollor
625351
Bäst iHuachipato1.50 p/m46 matcher
Svagast iNublense1.41 p/m115 matcher
Bästa säsong20221.66 p/m38 matcher
Flest matcherNublense115 matcher

135 av 166 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
D. La Serena2016–2017
Nublense2019–2023
Huachipato2024–nu

Poäng per match, period för period

Huachipato 2024–nu1.5046
Nublense 2019–20231.39114
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
D. La SerenaChile2016–2017inga matcher i vår databas
Santiago Morning2018inga matcher i vår databas
NublenseChile2019–20231144039351461311591.39
Santiago WanderersChile2024522111108
HuachipatoChile2024–nu461912156758691.50

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.50 p/mHuachipatopå 46 matcher
Bästa målskillnad+0.20 per matchHuachipato67–58 på 46 matcher
Flest matcher115Nublense41–39–35
Flest vinster41Nublensepå 115 matcher
Flest poäng162Nublensepå 115 matcher
Längsta sejour114 matcherNublense2019–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012319202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Santiago WanderersHuachipatosnitt 1.44match 1166
Starkaste sträckan1.71 p/m+0.27 mot karriärsnittetMatch 3673 · 2021-10-192022-09-10Nublense18 vinster av 38 · 6038
Svagaste sträckan1.16 p/m0.28 mot karriärsnittetMatch 84121 · 2023-02-132024-11-02NublenseSantiago WanderersHuachipato11 vinster av 38 · 4153

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.91 mot 1.44.

4-3-350 39.4 %1.44 p/m
4-2-3-120 15.7 %1.50 p/m
4-1-4-117 13.4 %1.24 p/m
3-5-212 9.4 %1.58 p/m
4-4-211 8.7 %1.91 p/m
3-4-1-24 3.1 %
5-3-24 3.1 %
3-4-2-13 2.4 %
3-4-33 2.4 %
4-3-1-22 1.6 %
3-1-4-21 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Nublense
4-3-3
97
Huachipato
4-1-4-14-2-3-14-3-3
30

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 127 matcher mellan 2021 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Nublense2019-06-092023-09-03

UnderHan1.41 115
EfterH. Caputto1.14 7−0.27

Santiago Wanderers2024-06-192024-07-12

UnderHan1.60 5
EfterH. Robles2.00 8+0.40

Huachipato2024-11-022025-12-10

FöreF. Troncoso1.26 27
UnderHan1.50 46+0.24
EfterJaime Garcia1.10 30−0.40

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2016
20
21
22

Ett steg per år från 2020 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Primera DivisiónChile2022Tvåa
  • Super CupChile2021Tvåa
  • Primera BChile2020Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.09 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.26snitt 1.441.65
HögstHuachipato1.50 p/m på 46
LägstNublense1.41 p/m på 115
Spann0.09 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jaime Eusebio García Arévalo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.