FootSam
FOOTBALL DATA

Hervé Della Maggiore

Aktiv

France · 54 år · Orleans

182 matcher, 4 klubbar mellan 2011 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

182matcher
62–39–81V–O–F
1.24poäng/match
34 %vinstprocent
225poäng
235–298mål
-63målskillnad
39hållna nollor
623981
Bäst iBourg-en-bresse 011.26 p/m142 matcher
Svagast iGazelec FC Ajaccio1.14 p/m29 matcher
Bästa säsong20151.36 p/m47 matcher
Flest matcherBourg-en-bresse 01142 matcher

125 av 182 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
Villefranche2021–2023
Orleans2024–nu

Poäng per match, period för period

Bourg-en-bresse 01 2008–20181.26142
Gazelec FC Ajaccio 2018–20191.1429
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Bourg-en-bresse 01France2008–20181425029631952461791.26
Gazelec FC AjaccioFrance2018–20192989122335331.14
VillefrancheFrance2021–2023820610166
Bourg-en-bresse 01France2024inga matcher i vår databas
OrleansFrance2024–nu3210717

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.26 p/mBourg-en-bresse 01på 142 matcher
Bästa målskillnad-0.36 per matchBourg-en-bresse 01195–246 på 142 matcher
Flest matcher142Bourg-en-bresse 0150–29–63
Flest vinster50Bourg-en-bresse 01på 142 matcher
Flest poäng179Bourg-en-bresse 01på 142 matcher
Längsta sejour142 matcherBourg-en-bresse 012008–2018

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Bourg-en-bresse 01 · 2.40 p/m på 5 matcher112012 · Bourg-en-bresse 01 · 1.33 p/m på 3 matcher122013 · Bourg-en-bresse 01 · 2.00 p/m på 3 matcher132015 · Bourg-en-bresse 01 · 1.36 p/m på 47 matcher152016 · Bourg-en-bresse 01 · 1.13 p/m på 40 matcher162017 · Bourg-en-bresse 01 · 1.09 p/m på 44 matcher172018 · Gazelec FC Ajaccio · 1.14 p/m på 29 matcher182020 · Villefranche · 1.00 p/m på 3 matcher202021 · Villefranche · 0.00 p/m på 3 matcher212022 · Villefranche · 1.50 p/m på 2 matcher222024 · Orleans · 2.00 p/m på 2 matcher242025 · Orleans · 3.00 p/m på 1 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Gazelec FC AjaccioVillefrancheOrleanssnitt 1.24match 1182
Starkaste sträckan1.71 p/m+0.47 mot karriärsnittetMatch 138 · 2011-11-192016-01-08Bourg-en-bresse 0120 vinster av 38 · 6755
Svagaste sträckan0.92 p/m0.32 mot karriärsnittetMatch 87124 · 2017-02-242018-01-19Bourg-en-bresse 0111 vinster av 38 · 5080

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.09 mot 0.94.

4-2-3-147 49.5 %0.94 p/m
4-3-311 11.6 %1.09 p/m
4-4-28 8.4 %
4-3-1-27 7.4 %
3-1-4-24 4.2 %
3-5-24 4.2 %
3-4-33 3.2 %
5-3-23 3.2 %
5-4-13 3.2 %
3-4-1-22 2.1 %
4-1-4-11 1.1 %
4-3-2-11 1.1 %
4-4-1-11 1.1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 95 matcher mellan 2016 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Gazelec FC Ajaccio2018-11-022019-05-17

FöreA. Cartier1.09 56
UnderHan1.14 29+0.05

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.12 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.99snitt 1.241.41
HögstBourg-en-bresse 011.26 p/m på 142
LägstGazelec FC Ajaccio1.14 p/m på 29
Spann0.12 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför Hervé Della Maggiore med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.