FootSam
FOOTBALL DATA

Gustavo Adolfo Costas Makeira

Aktiv

Argentina · 63 år · Racing Club

255 matcher, 10 klubbar, 8 länder mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

255matcher
118–59–78V–O–F
1.62poäng/match
46 %vinstprocent
413poäng
355–265mål
+90målskillnad
101hållna nollor
1185978
Bäst iRacing Club1.71 p/m128 matcher
Svagast iAl-Fayha1.48 p/m25 matcher
Bästa säsong20241.90 p/m42 matcher
Flest matcherRacing Club128 matcher

244 av 255 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Alianza Lima2009–2011
Barcelona SC2012–2013
Santa Fe2014–2015
Atlas2015–2016
Santa Fe2016–2017
Al-Fayha2017–2018
Club Guarani2019–2021
Bolivia2022–2023
Racing Club2023–nu

Poäng per match, period för period

Club Guarani 2019–20211.7818
Racing Club 2023–nu1.71128
Santa Fe 2016–20171.6444
Al-Fayha 2017–20181.5424
Palestino 20221.4831
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Alianza LimaPeru2009–2011inga matcher i vår databas
Al-NassrSaudi-Arabia2011inga matcher i vår databas
Barcelona SCEcuador2012–2013inga matcher i vår databas
Santa FeColombia2014–2015inga matcher i vår databas
AtlasMexico2015–2016inga matcher i vår databas
Santa FeColombia2016–2017441915104635721.64
Al-FayhaSaudi-Arabia2017–20182410773738371.54
Club GuaraniParaguay2019–20211810262821321.78
PalestinoChile202231121094136461.48
Bolivia2022–202381164144
Racing ClubArgentina2023–nu1286524391941182191.71

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.71 p/mRacing Clubpå 128 matcher
Bästa målskillnad+0.59 per matchRacing Club194–118 på 128 matcher
Flest matcher128Racing Club65–24–39
Flest vinster65Racing Clubpå 128 matcher
Flest poäng219Racing Clubpå 128 matcher
Längsta sejour128 matcherRacing Club2023–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012316171820212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Al-FayhaClub GuaraniPalestinoBoliviaRacing Clubsnitt 1.62match 1255
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.35 mot karriärsnittetMatch 157194 · 2024-10-192025-07-02Racing Club24 vinster av 38 · 7340
Svagaste sträckan1.29 p/m0.33 mot karriärsnittetMatch 90127 · 2022-02-202023-09-12PalestinoBolivia13 vinster av 38 · 4849

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.94.

4-3-347 21.4 %1.94 p/m
3-4-1-230 13.6 %1.83 p/m
3-4-2-127 12.3 %1.30 p/m
3-4-320 9.1 %1.60 p/m
4-1-4-119 8.6 %1.00 p/m
4-4-219 8.6 %1.89 p/m
4-2-3-117 7.7 %1.59 p/m
5-3-210 4.5 %1.40 p/m
5-4-19 4.1 %
3-5-28 3.6 %
4-3-1-27 3.2 %
4-1-3-22 0.9 %
4-2-2-22 0.9 %
4-4-1-12 0.9 %
3-1-4-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Racing Club
4-3-33-4-2-1
116
Santa Fe
3-4-1-2
41
Palestino
4-4-24-3-35-3-2
28
Club Guarani
4-1-4-14-3-3
18
Al-Fayha
4-4-24-2-3-1
9
Bolivia
3-5-25-4-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 220 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Santa Fe2016-07-252017-05-27

UnderHan1.64 42
EfterG. Pérez1.59 44−0.05

Al-Fayha2017-11-182018-10-04

UnderHan1.48 25
EfterS. Muslin1.13 16−0.35

Palestino2022-02-052022-11-05

UnderHan1.53 32
EfterP. Sánchez1.65 65+0.12

Racing Club2024-03-212026-08-24

FöreFernando Rubén Gago1.72 106
UnderHan1.71 128−0.01

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

8titlar och 4 andraplatser sedan 2009
12
14
16
18
20
22
24
25

Ett steg per år från 2012 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • CONMEBOL RecopaSouth-America2025Vinnare
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2024Vinnare
  • Division ProfesionalParaguay2020 ClausuraTvåa
  • Copa ParaguayParaguay2019Tvåa
  • SuperligaColombia2017Vinnare
  • Primera AColombia2016 ClausuraVinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2016Tvåa
  • J.League Cup / Copa Sudamericana ChampionshipWorld2016Vinnare
  • SuperligaColombia2015Vinnare
  • Primera AColombia2014 ClausuraVinnare
  • Copa ColombiaColombia2014Tvåa
  • Liga ProEcuador2012Vinnare
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2009 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • CONMEBOL RecopaSouth-America1989Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.23 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.33snitt 1.651.86
HögstRacing Club1.71 p/m på 128
LägstAl-Fayha1.48 p/m på 25
Spann0.23 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.09 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Gustavo Adolfo Costas Makeira
  • Rutinerad255 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Gustavo Adolfo Costas Makeira med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare