FootSam
FOOTBALL DATA

P. Sánchez

Aktiv

Argentina · 53 år · LDU de Quito

124 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2018 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

124matcher
50–32–42V–O–F
1.47poäng/match
40 %vinstprocent
182poäng
162–155mål
+7målskillnad
42hållna nollor
503242
Bäst iPalestino1.65 p/m65 matcher
Svagast iA. Italiano1.63 p/m38 matcher
Bästa säsong20211.69 p/m32 matcher
Flest matcherPalestino65 matcher

119 av 124 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Everton de Vina2016–2018
Deportes Iquique2018–2019
A. Italiano2020–2021
Palestino2023–2024
LDU de Quito2024–nu

Poäng per match, period för period

A. Italiano 2020–20211.6537
Palestino 2023–20241.6363
Everton de Vina 2016–20180.6411
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Universidad de ConcepcionChile2013–2014inga matcher i vår databas
O'HigginsChile2015inga matcher i vår databas
Everton de VinaChile2016–20181121891870.64
Deportes IquiqueChile2018–2019inga matcher i vår databas
Oriente Petrolero2019–20202011011
A. ItalianoChile2020–202137161384538611.65
PalestinoChile2023–20246330132093791031.63
LDU de QuitoEcuador2024–nu4103683

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.65 p/mPalestinopå 65 matcher
Bästa målskillnad+0.23 per matchPalestino95–80 på 65 matcher
Flest matcher65Palestino31–14–20
Flest vinster31Palestinopå 65 matcher
Flest poäng107Palestinopå 65 matcher
Längsta sejour63 matcherPalestino2023–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232018 · Everton de Vina · 0.60 p/m på 15 matcher182020 · A. Italiano · 1.13 p/m på 8 matcher202021 · A. Italiano · 1.69 p/m på 32 matcher212023 · Palestino · 1.65 p/m på 40 matcher232024 · Palestino · 1.52 p/m på 29 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Oriente PetroleroA. ItalianoPalestinoLDU de Quitosnitt 1.47match 1124
Starkaste sträckan1.84 p/m+0.37 mot karriärsnittetMatch 74111 · 2023-05-152024-04-26Palestino21 vinster av 38 · 6138
Svagaste sträckan1.18 p/m0.29 mot karriärsnittetMatch 138 · 2018-02-042021-08-13Everton de VinaOriente PetroleroA. Italiano11 vinster av 38 · 3847

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.56.

4-3-366 55.9 %1.56 p/m
4-2-3-116 13.6 %1.25 p/m
4-4-216 13.6 %1.44 p/m
3-5-27 5.9 %
4-1-4-16 5.1 %
3-1-4-21 0.8 %
3-4-1-21 0.8 %
4-1-3-21 0.8 %
4-3-1-21 0.8 %
4-4-1-11 0.8 %
4-5-11 0.8 %
5-3-21 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Palestino
4-3-34-4-2
61
Everton de Vina
4-2-3-14-3-3
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 118 matcher mellan 2018 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Everton de Vina2018-02-042018-05-27

UnderHan0.60 15
EfterJ. Torrente1.33 45+0.73

A. Italiano2021-01-182021-12-05

FöreJ. Díaz1.22 9
UnderHan1.63 38+0.41
EfterRonald Hugo Fuentes Núñez0.90 10−0.73

Palestino2023-01-212024-06-06

UnderHan1.65 65+0.12

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 1 andraplats sedan 2013
13
15
17
19
21
23
25

Ett steg per år från 2013 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Supercopa de EcuadorEcuador2025Vinnare
  • Liga ProEcuador2024Vinnare
  • Copa ChileChile2016/2017Tvåa
  • Primera BChile2013Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.02 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.48snitt 1.641.80
HögstPalestino1.65 p/m på 65
LägstA. Italiano1.63 p/m på 38
Spann0.02 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

P. Sánchez
  • Resande tränare5 klubbar, 25 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Sánchez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare