FootSam
FOOTBALL DATA

Filippo Inzaghi

Aktiv

Italy · 53 år · Palermo

361 matcher, 10 klubbar mellan 2014 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

361matcher
149–100–112V–O–F
1.52poäng/match
41 %vinstprocent
547poäng
504–437mål
+67målskillnad
116hållna nollor
149100112
Bäst iPisa1.93 p/m40 matcher
Svagast iBologna0.83 p/m24 matcher
Bästa säsong20192.21 p/m39 matcher
Flest matcherBenevento78 matcher

323 av 361 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Milan U192013–2014
AC Milan2014–2015
Venezia2016–2018
Bologna2018–2019
Benevento2019–2021
Brescia2021–2022
Reggina2022–2023
Salernitana2023–2024
Pisafrån 2024
Palermo2025–nu

Poäng per match, period för period

Pisa från 20241.9340
Palermo 2025–nu1.8945
Brescia 2021–20221.8628
Venezia 2016–20181.5643
Benevento 2019–20211.5378
Reggina 2022–20231.3840
AC Milan 2014–20151.3738
Bologna 2018–20190.9021
Salernitana 2023–20240.7516
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Milan U192013–2014inga matcher i vår databas
AC MilanItaly2014–2015381313125650521.37
VeneziaItaly2016–2018431716105744671.56
BolognaItaly2018–20192147102029190.90
BeneventoItaly2019–2021783320251121101191.53
BresciaItaly2021–202228141044428521.86
RegginaItaly2022–202340174194947551.38
SalernitanaItaly2023–20241633102033120.75
PisaItalyfrån 20244023896538771.93
PalermoItaly2025–nu45241387040851.89

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.93 p/mPisapå 40 matcher
Bästa målskillnad+0.68 per matchPisa65–38 på 40 matcher
Flest matcher78Benevento33–20–25
Flest vinster33Beneventopå 78 matcher
Flest poäng119Beneventopå 78 matcher
Längsta sejour78 matcherBenevento2019–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231417181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123VeneziaBolognaBeneventoBresciaRegginaSalernitanaPisaPalermosnitt 1.52match 1361
Starkaste sträckan2.32 p/m+0.80 mot karriärsnittetMatch 111148 · 2019-08-312020-09-26Benevento27 vinster av 38 · 7029
Svagaste sträckan0.79 p/m0.73 mot karriärsnittetMatch 149186 · 2020-09-302021-05-23Benevento6 vinster av 38 · 3977

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-2-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.14 mot 1.76.

3-4-2-180 25 %1.76 p/m
3-5-268 21.3 %1.24 p/m
4-3-362 19.4 %1.63 p/m
4-3-2-146 14.4 %1.37 p/m
4-4-214 4.4 %2.14 p/m
4-2-3-110 3.1 %1.60 p/m
3-1-4-28 2.5 %
3-4-36 1.9 %
5-3-26 1.9 %
4-3-1-25 1.6 %
4-1-4-14 1.3 %
4-4-1-14 1.3 %
3-4-1-23 0.9 %
5-4-12 0.6 %
3-5-1-11 0.3 %
4-5-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Benevento
4-3-2-14-3-3
77
Palermo
3-4-2-1
45
Venezia
3-5-2
44
Reggina
4-3-3
40
Pisa
3-4-2-1
40
Brescia
4-3-34-3-2-1
32
Bologna
3-5-23-1-4-2
24
Salernitana
3-4-2-1
18

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 320 matcher mellan 2017 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

AC Milan2014-08-312015-05-30

UnderHan1.37 38
EfterS. Mihajlović1.63 30+0.26

Venezia2017-08-062018-06-10

UnderHan1.54 46
EfterS. Vecchi0.57 7−0.97

Bologna2018-08-122019-01-27

FöreRoberto Donadoni1.12 112
UnderHan0.83 24−0.29
EfterS. Mihajlović1.24 142+0.41

Benevento2019-08-112021-05-23

FöreC. Bucchi1.73 40
UnderHan1.53 78−0.20
EfterFabio Caserta1.58 50+0.05

Brescia2021-08-162022-03-20

UnderHan1.72 32
EfterE. Corini1.50 10−0.22

Salernitana2023-10-222024-02-09

UnderHan0.72 18−0.34
EfterF. Liverani0.20 5−0.52

Pisa2024-08-122025-05-13

FöreAlberto Aquilani1.18 39
UnderHan1.93 40+0.75

Palermo2025-08-162026-08-30

FöreAlessio Dionisi1.34 41
UnderHan1.89 45+0.55

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 0 andraplatser sedan 2013
16
17
18
19

Ett steg per år från 2016 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Serie BItaly2019/2020Vinnare
  • Coppa Italia Serie CItaly2016/2017Vinnare
22 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2013 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Serie AItaly2011/2012Tvåa
  • Super CupItaly2011/2012Vinnare
  • Serie AItaly2010/2011Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2007/2008Vinnare
  • FIFA Intercontinental CupWorld2007 JapanVinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2006/2007Vinnare
  • FIFA World CupWorld2006 GermanyVinnare
  • Serie AItaly2004/2005Tvåa
  • Super CupItaly2004/2005Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2004/2005Tvåa
  • Serie AItaly2003/2004Vinnare
  • Super CupItaly2003/2004Tvåa
  • UEFA Super CupEurope2003/2004Vinnare
  • Inter Continental CupWorld2003Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2002/2003Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2002/2003Vinnare
  • UEFA European ChampionshipEurope2000 Netherlands/BelTvåa
  • Serie AItaly1999/2000Tvåa
  • Serie AItaly1997/1998Vinnare
  • Super CupItaly1997/1998Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope1997/1998Tvåa
  • Super CupItaly1995/1996Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.10 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.68snitt 1.562.08
HögstPisa1.93 p/m på 40
LägstBologna0.83 p/m på 24
Spann1.10 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 8 klubbar är 0.28 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Filippo Inzaghi
  • Rutinerad361 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Filippo Inzaghi med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare