FootSam
FOOTBALL DATA

F. LiveraniAktiv

Italy · 50 år · Ternana

166 matcher, 7 klubbar, 2 länder mellan 2013 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

166matcher
57–39–70V–O–F
1.27poäng/match
34 %vinstprocent
210poäng
225–268mål
-43målskillnad
34hållna nollor
573970
Bäst iLecce1.37 p/m78 matcher
Svagast iLeyton Orient1.12 p/m26 matcher
Bästa säsong20181.82 p/m38 matcher
Flest matcherLecce78 matcher

137 av 166 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Genoa2013
Leyton Orient2014–2015
Lecce2017–2020
Parma2020–2021
Ternana2025–nu

Poäng per match, period för period

Ternana 20171.8614
Lecce 2017–20201.3977
Cagliari 20221.3116
Parma 2020–20211.1316
Leyton Orient 2014–20151.1226
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
GenoaItaly20131001020
Leyton OrientEngland2014–20152685133338291.12
TernanaItaly2017148242013261.86
LecceItaly2017–2020773017301211351071.39
ParmaItaly2020–2021164661827181.13
CagliariItaly2022165651920211.31
SalernitanaItaly20242002060
TernanaItaly2025–nu1001040

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.37 p/mLeccepå 78 matcher
Bästa målskillnad-0.10 per matchCagliari24–26 på 20 matcher
Flest matcher78Lecce30–17–31
Flest vinster30Leccepå 78 matcher
Flest poäng107Leccepå 78 matcher
Längsta sejour77 matcherLecce2017–2020

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232013 · Genoa · 1.00 p/m på 4 matcher132014 · Leyton Orient · 1.12 p/m på 26 matcher142016 · Ternana · 1.86 p/m på 14 matcher162018 · Lecce · 1.82 p/m på 38 matcher182019 · Lecce · 0.95 p/m på 40 matcher192020 · Parma · 1.00 p/m på 18 matcher202022 · Cagliari · 1.25 p/m på 20 matcher222023 · Salernitana · 0.20 p/m på 5 matcher232025 · Ternana · 0.00 p/m på 1 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Leyton OrientTernanaLecceParmaCagliariSalernitanaTernanasnitt 1.27match 1166
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.62 mot karriärsnittetMatch 4279 · 2017-05-062019-04-22TernanaLecce21 vinster av 38 · 6848
Svagaste sträckan0.84 p/m0.43 mot karriärsnittetMatch 87124 · 2019-09-222020-09-28LecceParma8 vinster av 38 · 5290

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-1-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.51.

4-3-1-269 51.5 %1.51 p/m
4-3-326 19.4 %1.27 p/m
4-3-2-122 16.4 %1.00 p/m
5-3-26 4.5 %
4-4-23 2.2 %
3-4-2-12 1.5 %
4-1-4-12 1.5 %
4-2-3-12 1.5 %
3-5-21 0.7 %
4-1-3-21 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Lecce
4-3-1-24-3-2-1
77
Cagliari
4-3-34-3-1-2
20
Parma
4-3-1-24-3-3
18
Ternana
4-3-1-2
14

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 134 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Ternana2017-03-042017-05-18

UnderHan1.86 14
EfterS. Pochesci0.92 24−0.94

Lecce2018-08-072020-08-02

UnderHan1.37 78
EfterE. Corini1.57 42+0.20

Parma2020-09-202021-01-06

FöreR. D'Aversa1.37 123
UnderHan1.00 18−0.37
EfterR. D'Aversa0.35 23−0.65

Salernitana2024-02-162024-03-16

FöreFilippo Inzaghi0.72 18
UnderHan0.20 5−0.52
EfterS. Colantuono0.33 9+0.13

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2013
  • Serie BItaly2018/2019Tvåa
3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2013 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Coppa ItaliaItaly2010/2011Tvåa
  • Super CupItaly2004/2005Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2003/2004Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.25 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.97snitt 1.301.52
HögstLecce1.37 p/m på 78
LägstLeyton Orient1.12 p/m på 26
Spann0.25 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.10 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

F. Liverani
  • Resande tränare7 klubbar, 24 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför F. Liverani med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare