FootSam
FOOTBALL DATA

Enrico Maassen

Aktiv

Germany · 42 år · FC ST. Gallen

156 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

156matcher
61–40–55V–O–F
1.43poäng/match
39 %vinstprocent
223poäng
261–242mål
+19målskillnad
31hållna nollor
614055
Bäst iFC ST. Gallen1.64 p/m108 matcher
Svagast iFC Augsburg0.95 p/m44 matcher
Bästa säsong20251.91 p/m44 matcher
Flest matcherFC ST. Gallen108 matcher

154 av 156 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
SV Rodinghausen2018–2020
FC Augsburg2022–2023
FC ST. Gallen2024–2025
FC ST. Gallen2025–nu

Poäng per match, period för period

FC ST. Gallen 2025–nu1.8554
FC ST. Gallen 2024–20251.4354
FC Augsburg 2022–20230.9843
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
SV Drochtersen/Assel2015–20181001010
SV Rodinghausen2018–20203111774
Borussia Dortmund II2020–2022inga matcher i vår databas
FC AugsburgGermany2022–202343119235785420.98
FC ST. GallenSwitzerland2024–2025542017178179771.43
FC ST. GallenSwitzerland2025–nu54291312115681001.85

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.64 p/mFC ST. Gallenpå 108 matcher
Bästa målskillnad+0.45 per matchFC ST. Gallen196–147 på 108 matcher
Flest matcher108FC ST. Gallen49–30–29
Flest vinster49FC ST. Gallenpå 108 matcher
Flest poäng177FC ST. Gallenpå 108 matcher
Längsta sejour54 matcherFC ST. Gallen2024–2025

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231618192223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SV RodinghausenFC AugsburgFC ST. Gallensnitt 1.43match 1156
Starkaste sträckan2.05 p/m+0.62 mot karriärsnittetMatch 116153 · 2025-11-232026-08-16FC ST. Gallen22 vinster av 38 · 7344
Svagaste sträckan0.87 p/m0.56 mot karriärsnittetMatch 845 · 2022-08-202023-09-16FC Augsburg8 vinster av 38 · 4977

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-1-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-5-2 1.95 mot 1.62.

3-1-4-234 23.3 %1.62 p/m
4-3-1-221 14.4 %1.33 p/m
3-5-220 13.7 %1.95 p/m
4-4-216 11 %1.00 p/m
4-2-3-114 9.6 %1.50 p/m
3-4-313 8.9 %1.38 p/m
4-2-2-27 4.8 %
3-4-2-16 4.1 %
4-1-3-24 2.7 %
4-3-34 2.7 %
4-3-2-13 2.1 %
3-4-1-22 1.4 %
3-5-1-11 0.7 %
5-4-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

FC ST. Gallen
3-1-4-24-3-1-23-5-2
98

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 146 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FC Augsburg2022-07-312023-10-07

FöreM. Weinzierl1.11 44
UnderHan0.95 44−0.16
EfterJ. Thorup1.29 65+0.34

FC ST. Gallen2024-07-202026-08-30

FörePeter Zeidler1.47 239
UnderHan1.64 108+0.17

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 0 andraplatser sedan 2015
15
16
17
18

Ett steg per år från 2015 till 2018, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Reg. Cup WestfalenGermany2018/2019Vinnare
  • Reg. Cup NiedersachsenGermany2017/2018Vinnare
  • Reg. Cup NiedersachsenGermany2015/2016Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.69 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.80snitt 1.441.79
HögstFC ST. Gallen1.64 p/m på 108
LägstFC Augsburg0.95 p/m på 44
Spann0.69 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Enrico Maassen med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.