FootSam
FOOTBALL DATA

Dean Smith

Aktiv

England · 55 år · Charlotte

681 matcher, 6 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

681matcher
250–182–249V–O–F
1.37poäng/match
37 %vinstprocent
932poäng
942–905mål
+37målskillnad
186hållna nollor
250182249
Bäst iCharlotte1.54 p/m108 matcher
Svagast iNorwich1.07 p/m56 matcher
Bästa säsong20181.69 p/m54 matcher
Flest matcherWalsall220 matcher

401 av 681 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Walsall2011–2015
Brentford2015–2018
Aston Villa2018–2021
Norwich2021–2022
Charlotte2023–nu

Poäng per match, period för period

Charlotte 2023–nu1.54108
Brentford 2015–20181.44145
Aston Villa 2018–20211.39139
Walsall 2011–20151.33220
Norwich 2021–20221.0853
Leicester 20230.9010
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
WalsallEngland2011–20152207180692692662931.33
BrentfordEngland2015–20181455835522261942091.44
Aston VillaEngland2018–20211395528562121971931.39
NorwichEngland2021–2022531512265487571.08
LeicesterEngland202310235121990.90
CharlotteUSA2023–nu1084822381651351661.54

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.54 p/mCharlottepå 108 matcher
Bästa målskillnad+0.28 per matchCharlotte165–135 på 108 matcher
Flest matcher220Walsall71–80–69
Flest vinster71Walsallpå 220 matcher
Flest poäng293Walsallpå 220 matcher
Längsta sejour220 matcherWalsall2011–2015

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231126

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BrentfordAston VillaNorwichLeicesterCharlottesnitt 1.37match 1681
Starkaste sträckan1.76 p/m+0.39 mot karriärsnittetMatch 78115 · 2012-12-222013-10-19Walsall18 vinster av 38 · 5737
Svagaste sträckan0.66 p/m0.71 mot karriärsnittetMatch 503540 · 2021-10-032022-08-09Aston VillaNorwich6 vinster av 38 · 2977

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.79 mot 1.42.

4-2-3-1193 47.2 %1.42 p/m
4-3-3113 27.6 %1.36 p/m
4-1-4-135 8.6 %1.31 p/m
4-4-214 3.4 %1.79 p/m
4-4-1-112 2.9 %1.58 p/m
3-4-39 2.2 %
5-3-26 1.5 %
3-5-25 1.2 %
4-3-1-25 1.2 %
3-4-1-24 1 %
3-4-2-13 0.7 %
3-5-1-13 0.7 %
4-5-13 0.7 %
4-3-2-12 0.5 %
5-4-12 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Aston Villa
4-3-34-2-3-14-1-4-1
138
Brentford
4-2-3-1
106
Charlotte
4-2-3-14-3-3
99
Norwich
4-3-34-2-3-1
56
Leicester
4-2-3-14-3-3
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 409 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Brentford2015-11-032018-10-06

UnderHan1.44 147
EfterThomas Frank1.49 317+0.05

Aston Villa2018-10-062021-11-05

FöreSteve Bruce1.60 102
UnderHan1.38 140−0.22
EfterS. Gerrard1.18 40−0.20

Norwich2021-11-202022-12-26

FöreDaniel Farke1.49 208
UnderHan1.07 56−0.42

Leicester2023-04-042023-05-28

FöreBrendan Rodgers1.56 204
UnderHan0.90 10−0.66
EfterVincenzo Maresca2.11 53+1.21

Charlotte2024-02-252026-08-29

FöreC. Lattanzio1.33 43
UnderHan1.54 108+0.21

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 2 andraplatser sedan 2011
14
15
16
17
18
19

Ett steg per år från 2014 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • League CupEngland2019/2020Tvåa
  • EFL TrophyEngland2014/2015Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.47 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.92snitt 1.381.69
HögstCharlotte1.54 p/m på 108
LägstNorwich1.07 p/m på 56
Spann0.47 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.12 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Dean Smith
  • Rutinerad681 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Dean Smith med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare