FootSam
FOOTBALL DATA

D. Adams

Aktiv

Scotland · 51 år · Morecambe

531 matcher, 4 klubbar, 2 länder mellan 2012 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

531matcher
190–127–214V–O–F
1.31poäng/match
36 %vinstprocent
697poäng
641–743mål
-102målskillnad
127hållna nollor
190127214
Bäst iPlymouth1.51 p/m201 matcher
Svagast iRoss County1.16 p/m88 matcher
Bästa säsong20161.83 p/m52 matcher
Flest matcherMorecambe208 matcher

403 av 531 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
Ross County2007–2010
Ross County2011–2014
Plymouth2015–2019
Morecambe2019–2021
Bradford2021–2022
Morecambe2022–2023
Ross County2023–2024
Morecambe2024–nu

Poäng per match, period för period

Plymouth 2015–20191.55196
Morecambe 2019–20211.5277
Bradford 2021–20221.2331
Ross County 2011–20141.2276
Morecambe 2022–20231.1179
Ross County 2023–20240.9010
Morecambe 2024–nu0.8450
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Ross CountyScotland2007–2010inga matcher i vår databas
Ross CountyScotland2011–20147624213191110931.22
PlymouthEngland2015–20191968743662662393041.55
MorecambeEngland2019–2021773318261021091171.52
BradfordEngland2021–20223181493838381.23
MorecambeEngland2022–20237922223586125881.11
Ross CountyScotland2023–20241023581490.90
MorecambeEngland2024–nu50126324380420.84

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.51 p/mPlymouthpå 201 matcher
Bästa målskillnad+0.07 per matchPlymouth268–254 på 201 matcher
Flest matcher208Morecambe68–46–94
Flest vinster87Plymouthpå 201 matcher
Flest poäng304Plymouthpå 201 matcher
Längsta sejour196 matcherPlymouth2015–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123121315161718192021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123PlymouthMorecambeBradfordMorecambeRoss CountyMorecambesnitt 1.31match 1531
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.61 mot karriärsnittetMatch 120157 · 2016-04-162017-01-14Plymouth22 vinster av 38 · 6141
Svagaste sträckan0.74 p/m0.57 mot karriärsnittetMatch 473510 · 2023-12-092025-01-18Ross CountyMorecambe7 vinster av 38 · 2968

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.31 mot 1.24.

4-2-3-1118 43.9 %1.24 p/m
4-3-341 15.2 %1.00 p/m
3-4-1-229 10.8 %0.97 p/m
4-1-4-126 9.7 %1.31 p/m
3-5-221 7.8 %1.14 p/m
3-4-310 3.7 %0.90 p/m
4-5-15 1.9 %
3-4-2-14 1.5 %
4-1-3-23 1.1 %
4-4-23 1.1 %
5-4-13 1.1 %
4-3-2-12 0.7 %
5-3-22 0.7 %
3-1-4-21 0.4 %
4-4-1-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Morecambe
4-2-3-1
205
Bradford
4-2-3-1
34
Plymouth
4-1-4-14-2-3-14-3-3
19
Ross County
3-4-1-24-4-24-5-1
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 269 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Morecambe2019-11-022021-05-31

UnderHan1.52 77
EfterStephen Robinson1.03 38−0.49

Bradford2021-08-072022-02-12

FöreM. Trueman1.53 30
UnderHan1.21 34−0.32
EfterM. Trueman1.20 15−0.01

Morecambe2022-02-262023-11-11

FöreStephen Robinson1.03 38
UnderHan1.12 81+0.09
EfterJ. McMahon1.16 32+0.04

Ross County2023-11-252024-02-06

FöreM. Mackay1.10 107
UnderHan0.75 12−0.35
EfterD. Cowie1.14 63+0.39

Morecambe2024-08-102025-05-03

FöreJ. McMahon1.16 32
UnderHan0.84 50−0.32

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 3 andraplatser sedan 2007
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16

Ett steg per år från 2007 till 2016, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • League TwoEngland2016/2017Tvåa
  • ChampionshipScotland2011/2012Vinnare
  • Scottish CupScotland2009/2010Tvåa
  • Challenge CupScotland2008/2009Tvåa
  • League OneScotland2007/2008Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.35 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.01snitt 1.311.66
HögstPlymouth1.51 p/m på 201
LägstRoss County1.16 p/m på 88
Spann0.35 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.16 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

D. Adams
  • Rutinerad531 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare133 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför D. Adams med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare