FootSam
FOOTBALL DATA

Ben Olsen

Aktiv

USA · 49 år · Houston Dynamo

448 matcher, 2 klubbar mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

448matcher
171–113–164V–O–F
1.40poäng/match
38 %vinstprocent
626poäng
602–596mål
+6målskillnad
122hållna nollor
171113164
Bäst iHouston Dynamo1.62 p/m117 matcher
Svagast iDC United1.32 p/m330 matcher
Bästa säsong20261.84 p/m25 matcher
Flest matcherDC United330 matcher

285 av 448 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
DC United2010–2021

Poäng per match, period för period

Houston Dynamo 2022–nu1.62117
DC United 2010–20211.32330
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
DC UnitedUSA2010–2021330118811314304654351.32
Houston DynamoUSA2022–nu1175331331721311901.62

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.62 p/mHouston Dynamopå 117 matcher
Bästa målskillnad+0.35 per matchHouston Dynamo172–131 på 117 matcher
Flest matcher330DC United118–81–131
Flest vinster118DC Unitedpå 330 matcher
Flest poäng435DC Unitedpå 330 matcher
Längsta sejour330 matcherDC United2010–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123121314151617181920232426

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Houston DynamoCF PachucaHouston Dynamosnitt 1.40match 1448
Starkaste sträckan1.87 p/m+0.47 mot karriärsnittetMatch 253290 · 2018-07-292019-06-27DC United20 vinster av 38 · 6239
Svagaste sträckan0.66 p/m0.74 mot karriärsnittetMatch 4481 · 2013-03-232014-03-22DC United6 vinster av 38 · 3063

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.47.

4-2-3-1125 46.6 %1.47 p/m
4-1-4-150 18.7 %1.30 p/m
4-4-233 12.3 %0.94 p/m
4-3-322 8.2 %1.45 p/m
3-4-311 4.1 %1.27 p/m
3-4-2-18 3 %
5-4-14 1.5 %
3-4-1-23 1.1 %
3-5-23 1.1 %
4-3-1-23 1.1 %
4-4-1-13 1.1 %
3-5-1-12 0.7 %
4-5-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

DC United
4-2-3-14-1-4-1
161
Houston Dynamo
4-2-3-1
106

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 268 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Houston Dynamo2023-02-262023-07-26

FörePaulo Nagamura1.14 37
UnderHan1.48 29+0.34

Houston Dynamo2023-08-082024-11-03

UnderHan1.60 63
EfterJuan Francisco Guerra Piñero1.03 39−0.57

Houston Dynamo2026-02-222026-08-30

UnderHan1.84 25+0.81

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 0 andraplatser sedan 2010
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2013 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • US Open CupUnited-States2023Vinnare
  • US Open CupUnited-States2013Vinnare
7 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2010 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • US Open CupUnited-States2009Tvåa
  • US Open CupUnited-States2008Vinnare
  • Concacaf Gold CupNc-America2005Vinnare
  • MLSUnited-States2004Vinnare
  • MLSUnited-States1999Vinnare
  • MLSUnited-States1998Tvåa
  • Concacaf Champions CupNc-America1998Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.30 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.17snitt 1.401.77
HögstHouston Dynamo1.62 p/m på 117
LägstDC United1.32 p/m på 330
Spann0.30 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Ben Olsen
  • Rutinerad448 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare149 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Ben Olsen med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare