FootSam
FOOTBALL DATA

B. Blaquart

Uppdrag avslutade

France · 69 år

222 matcher, 3 klubbar mellan 2012 och 2020.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

222matcher
87–59–76V–O–F
1.44poäng/match
39 %vinstprocent
320poäng
324–296mål
+28målskillnad
63hållna nollor
875976
Bäst iNimes1.48 p/m182 matcher
Svagast iTours1.25 p/m40 matcher
Bästa säsong20171.90 p/m42 matcher
Flest matcherNimes182 matcher

155 av 222 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Tours2012–2013
Nîmes II2013–2014
Nimes2015–2020

Poäng per match, period för period

Nimes 2015–20201.48182
Tours 2012–20131.2540
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ToursFrance2012–2013401214144754501.25
Nîmes II2013–2014inga matcher i vår databas
NimesFrance2015–20201827545622772422701.48

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.48 p/mNimespå 182 matcher
Bästa målskillnad+0.19 per matchNimes277–242 på 182 matcher
Flest matcher182Nimes75–45–62
Flest vinster75Nimespå 182 matcher
Flest poäng270Nimespå 182 matcher
Längsta sejour182 matcherNimes2015–2020

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123121516171819

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Nimessnitt 1.44match 1222
Starkaste sträckan2.08 p/m+0.64 mot karriärsnittetMatch 90127 · 2017-01-212017-12-03Nimes24 vinster av 38 · 7638
Svagaste sträckan0.95 p/m0.49 mot karriärsnittetMatch 178215 · 2019-02-232020-01-25Nimes9 vinster av 38 · 4267

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 2.00 mot 1.52.

4-4-275 54.3 %1.52 p/m
4-3-329 21 %1.10 p/m
4-2-3-110 7.2 %2.00 p/m
4-5-110 7.2 %2.00 p/m
4-1-4-15 3.6 %
4-2-2-25 3.6 %
4-4-1-12 1.4 %
4-1-2-31 0.7 %
5-3-21 0.7 %

Startformationen som källan skrev den, för 138 matcher mellan 2016 och 2019. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Tours2012-08-032013-05-24

FörePeter Zeidler1.51 45
UnderHan1.25 40−0.26
EfterOlivier Pantaloni1.36 53+0.11

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2012
  • Ligue 2France2017/2018Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.23 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.10snitt 1.441.63
HögstNimes1.48 p/m på 182
LägstTours1.25 p/m på 40
Spann0.23 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

B. Blaquart
  • Klubbyggare111 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför B. Blaquart med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare