FootSam
FOOTBALL DATA

A. BreitenreiterUppdrag avslutade

Germany · 52 år

308 matcher, 7 klubbar, 3 länder mellan 2012 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

308matcher
111–73–124V–O–F
1.32poäng/match
36 %vinstprocent
406poäng
440–481mål
-41målskillnad
71hållna nollor
11173124
Bäst iFC Zurich2.13 p/m39 matcher
Svagast iHannover 961.06 p/m140 matcher
Bästa säsong20212.13 p/m39 matcher
Flest matcherHannover 96140 matcher

255 av 308 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Havelse2011–2013
SC Paderborn 072013–2015
FC Schalke 042015–2016
Hannover 962017–2019
FC Zurich2021–2022
1899 Hoffenheim2022–2023
Hannover 962024–2025

Poäng per match, period för period

FC Zurich 2021–20222.1339
FC Schalke 04 2015–20161.6629
Hannover 96 2024–20251.6010
SC Paderborn 07 2013–20151.4062
Hannover 96 2017–20191.2167
1899 Hoffenheim 2022–20231.1921
Huddersfield 20240.9212
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Havelse2011–20132101453
SC Paderborn 07Germany2013–20156224152385103871.40
FC Schalke 04Germany2015–20162914694634481.66
Hannover 96Germany2017–2019672118288599811.21
FC ZurichSwitzerland2021–20223925869148832.13
1899 HoffenheimGermany2022–20232174103435251.19
HuddersfieldEngland2024122551021110.92
Hannover 96Germany2024–202510370129161.60

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.13 p/mFC Zurichpå 39 matcher
Bästa målskillnad+1.10 per matchFC Zurich91–48 på 39 matcher
Flest matcher140Hannover 9638–34–68
Flest vinster38Hannover 96på 140 matcher
Flest poäng148Hannover 96på 140 matcher
Längsta sejour67 matcherHannover 962017–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Hannover 96 · 1.15 p/m på 13 matcher122013 · SC Paderborn 07 · 1.45 p/m på 51 matcher132014 · SC Paderborn 07 · 0.92 p/m på 38 matcher142015 · FC Schalke 04 · 1.32 p/m på 50 matcher152016 · Hannover 96 · 2.08 p/m på 12 matcher162017 · Hannover 96 · 1.17 p/m på 36 matcher172018 · Hannover 96 · 0.67 p/m på 21 matcher182021 · FC Zurich · 2.13 p/m på 39 matcher212022 · 1899 Hoffenheim · 1.14 p/m på 22 matcher222023 · Huddersfield · 0.85 p/m på 13 matcher232024 · Hannover 96 · 1.23 p/m på 13 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96SC Paderborn 07Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Schalke 04Hannover 96FC Zurich1899 HoffenheimHuddersfieldHannover 96snitt 1.32match 1308
Starkaste sträckan2.18 p/m+0.86 mot karriärsnittetMatch 221258 · 2019-01-262022-05-12Hannover 96FC Zurich25 vinster av 38 · 8948
Svagaste sträckan0.79 p/m0.53 mot karriärsnittetMatch 184221 · 2018-01-132019-01-26Hannover 967 vinster av 38 · 4471

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-1-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.10 mot 1.79.

3-4-1-228 18.3 %1.79 p/m
3-5-226 17 %1.35 p/m
3-1-4-221 13.7 %1.57 p/m
4-4-220 13.1 %2.10 p/m
4-2-3-112 7.8 %1.08 p/m
3-4-2-111 7.2 %0.91 p/m
3-4-310 6.5 %0.50 p/m
4-3-38 5.2 %
4-2-2-25 3.3 %
4-1-4-14 2.6 %
4-3-1-23 2 %
4-4-1-12 1.3 %
5-4-12 1.3 %
5-3-21 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

FC Zurich
3-4-1-23-1-4-2
36

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 153 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

1899 Hoffenheim2022-07-312023-02-04

FöreSebastian Hoeness1.41 81
UnderHan1.14 22−0.27
EfterP. Matarazzo1.25 67+0.11

Huddersfield2024-02-242024-05-04

UnderHan0.85 13
EfterMichael James Duff1.56 39+0.71

Hannover 962025-01-172025-04-20

FöreStefan Leitl1.43 89
UnderHan1.23 13−0.20

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2011
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2013 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super LeagueSwitzerland2021/2022Vinnare
  • 2. BundesligaGermany2016/2017Tvåa
  • 2. BundesligaGermany2013/2014Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.07 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.91snitt 1.342.28
HögstFC Zurich2.13 p/m på 39
LägstHannover 961.06 p/m på 140
Spann1.07 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.36 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

A. Breitenreiter
  • Rutinerad308 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför A. Breitenreiter med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare