FootSam
FOOTBALL DATA

P. Matarazzo

Aktiv

1899 Hoffenheim

167 matcher, 3 klubbar mellan 2020 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

167matcher
54–44–69V–O–F
1.23poäng/match
32 %vinstprocent
206poäng
261–267mål
-6målskillnad
27hållna nollor
544469
Bäst i1899 Hoffenheim1.25 p/m67 matcher
Svagast iVfB Stuttgart1.22 p/m100 matcher
Bästa säsong20191.59 p/m17 matcher
Flest matcherVfB Stuttgart100 matcher

167 av 167 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Nürnberg U192016–2017
VfB Stuttgart2020–2022

Poäng per match, period för period

1899 Hoffenheim 2023–nu1.2567
VfB Stuttgart 2020–20221.2399
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Nürnberg U192016–2017inga matcher i vår databas
VfB StuttgartGermany2020–2022993129391491501221.23
1899 HoffenheimGermany2023–nu67231529112116841.25

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.25 p/m1899 Hoffenheimpå 67 matcher
Bästa målskillnad-0.02 per matchVfB Stuttgart149–151 på 100 matcher
Flest matcher100VfB Stuttgart31–29–40
Flest vinster31VfB Stuttgartpå 100 matcher
Flest poäng122VfB Stuttgartpå 100 matcher
Längsta sejour99 matcherVfB Stuttgart2020–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123192021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

01231899 Hoffenheimsnitt 1.23match 1167
Starkaste sträckan1.53 p/m+0.30 mot karriärsnittetMatch 138 · 2020-01-292021-01-29VfB Stuttgart16 vinster av 38 · 7048
Svagaste sträckan0.82 p/m0.41 mot karriärsnittetMatch 65102 · 2021-10-272023-02-17VfB Stuttgart1899 Hoffenheim6 vinster av 38 · 3864

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-2-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.40.

3-4-2-148 28.7 %1.40 p/m
3-5-231 18.6 %1.26 p/m
3-1-4-224 14.4 %1.13 p/m
3-4-1-223 13.8 %1.00 p/m
4-3-314 8.4 %1.00 p/m
3-4-39 5.4 %
4-1-4-14 2.4 %
4-2-3-13 1.8 %
4-3-1-23 1.8 %
4-5-12 1.2 %
3-3-1-31 0.6 %
3-5-1-11 0.6 %
4-3-2-11 0.6 %
4-4-1-11 0.6 %
4-4-21 0.6 %
5-3-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

VfB Stuttgart
3-4-2-1
100
1899 Hoffenheim
3-5-23-4-1-2
67

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 167 matcher mellan 2019 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

VfB Stuttgart2020-01-292022-10-09

FöreT. Walter1.85 20
UnderHan1.22 100−0.63
EfterMichael Wimmer1.71 7+0.49

1899 Hoffenheim2023-02-112024-11-10

FöreA. Breitenreiter1.14 22
UnderHan1.25 67+0.11
EfterChristian Ilzer1.42 67+0.17

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2016
  • 2. BundesligaGermany2019/2020Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.03 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.07snitt 1.231.40
Högst1899 Hoffenheim1.25 p/m på 67
LägstVfB Stuttgart1.22 p/m på 100
Spann0.03 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

P. Matarazzo
  • Klubbyggare84 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Matarazzo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare