Yeni Malatyaspor
Süper Lig 2021/22 · Yeni Malatya Stadyumu · Grundad 1986
- Poäng
- 20
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 5–5–28
- Mål
- 27–71
- Målskillnad
- -44
- Poäng/match
- 0.53
- Vinstprocent
- 13 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 2
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Tappade 11 poäng av 18
Lika i paus
16matcher
- 3
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Låg under i paus
16matcher
- 0
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 16
- Förlust
Tog inga poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.58mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 3.32
- Hemma
- 1.84
- Borta
- Över 1.5 mål24 av 3863 %
- Över 2.5 mål16 av 3842 %
- Över 3.5 mål9 av 3824 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
13 mål i första halvlek, 12 i andra (46 % efter paus). Insläppta: 29 och 42 (58 % efter paus).
Bygger på 26 gjorda och 72 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 27 gjorda och 71 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.85 (-61.9 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.69 (-49.4 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- +0.46 (+33.1 %)
- I ligan
- 18 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 24.2 %
- Skillnad
- -5.8 % (-23.9 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 24.2 %
- Skillnad
- +28.4 % (+117.4 %)
- I ligan
- 20 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.65
- Skillnad
- -1.02 (-61.8 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.11
- Skillnad
- -0.69 (-62.0 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 0.54
- Skillnad
- -0.33 (-61.4 %)
- Störst i ligan
- 14 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-112 matcher 32 %
- 5-4-16 matcher 16 %
- 3-5-25 matcher 13 %
- 4-1-4-14 matcher 11 %
- 3-1-4-23 matcher 8 %
- 4-3-33 matcher 8 %
- 3-4-1-22 matcher 5 %
- 4-4-21 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
E. Özbir31 år | 29 | 2563 | 0 | — | 0 | 0 | 7.11 |
A. Damlu22 år | 25 | 719 | 0 | — | 0 | — | 7.03 |
Ahmet Eyüp Türkaslan26 år | 2 | 134 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
M. Akşit19 år | 1 | 13 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Försvarare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Karim Hafez25 år | 28 | 2036 | 0 | — | 10 | — | 6.78 |
O. Haddadi29 år | 23 | 2007 | 0 | 1 | 0 | — | 6.75 |
S. Kaya30 år | 22 | 1765 | 0 | — | 1 | 0 | 6.45 |
S. Çiftpınar28 år | 21 | 1703 | 0 | — | 7 | — | 6.85 |
Wallace26 år | 15 | 1350 | 0 | — | 2 | — | 6.87 |
G. Campi30 år | 13 | 1064 | 0 | — | 1 | — | 6.54 |
P. Awuku21 år | 18 | 991 | 0 | — | 3 | 0 | 6.66 |
M. Zeffane29 år | 8 | 720 | 0 | — | 1 | — | 7.06 |
B. Başdaş31 år | 9 | 510 | 0 | — | 1 | 1 | 6.24 |
Y. Ulaş17 år | 3 | 135 | 0 | — | 0 | 0 | 5.80 |
B. Yaman18 år | 3 | 111 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
M. Sarıkaya19 år | 4 | 103 | 0 | — | 0 | 0 | 6.40 |
B. Mert16 år | 3 | 30 | 0 | — | 0 | 0 | 6.40 |
E. Bayrakdar18 år | 3 | 10 | 0 | — | 0 | — | 6.30 |
E. Yaşa20 år | 1 | 6 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Eskihellaç24 år | 28 | 2364 | 2 | 2 | 4 | — | 6.67 |
A. Okechukwu24 år | 15 | 1242 | 0 | — | 1 | 0 | 6.62 |
J. Nshimirimana19 år | 23 | 1229 | 0 | — | 9 | 1 | 6.50 |
D. Ndong27 år | 17 | 1197 | 0 | — | 5 | — | 6.78 |
S. Mallan25 år | 16 | 806 | 0 | — | 1 | — | 6.68 |
G. Donsah25 år | 12 | 752 | 0 | — | 2 | 0 | 6.65 |
B. Çağıran26 år | 21 | 634 | 2 | — | 2 | — | 6.83 |
A. Müjde17 år | 6 | 295 | 0 | — | 3 | — | 6.63 |
B. Yaz17 år | 2 | 58 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
K. Altunışık17 år | 1 | 57 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Metehan Ünal17 år | 1 | 22 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Tetteh24 år | 24 | 1848 | 7 | 2 | 3 | — | 6.86 |
M. Chouiar22 år | 23 | 1829 | 3 | 2 | 2 | — | 6.81 |
A. Büyük33 år | 21 | 1655 | 5 | 2 | 6 | 0 | 7.12 |
| 18 | 789 | 4 | — | 2 | — | 6.68 | |
K. Özer33 år | 12 | 696 | 1 | — | 1 | 1 | 6.54 |
| 12 | 438 | 1 | — | 1 | — | 6.49 | |
M. Altıntaş19 år | 30 | 307 | 0 | — | 0 | — | 6.47 |
H. Osman19 år | 25 | 286 | 0 | — | 0 | — | 6.37 |
Umut Taniş17 år | 6 | 194 | 0 | — | 0 | 0 | 6.46 |
W. Bwalya26 år | 8 | 118 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
| 6 | 91 | 1 | — | 0 | — | 6.57 | |
E. Savucu17 år | 1 | 12 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 3 av 53 rader är märkta.
11 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.