Trabzonspor
Süper Lig 2023/24 · Papara Park · Grundad 1967
- Poäng
- 67
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 21–4–13
- Mål
- 69–50
- Målskillnad
- +19
- Poäng/match
- 1.76
- Vinstprocent
- 55 %
- H. Mandıralı
- E. Newton
- N. Bjelicatill 1 okt
- A. Avcıfrån 1 okt
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
23 mål i första halvlek, 39 i andra (59 % efter paus). Insläppta: 21 och 28 (53 % efter paus).
Bygger på 66 gjorda och 53 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 68 gjorda och 51 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.39 (+28.8 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- +0.39 (+28.1 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.06 (-4.0 %)
- I ligan
- 7 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.1 %
- Skillnad
- +0.3 % (+1.0 %)
- I ligan
- 7 av 20
- Ligasnitt
- 26.1 %
- Skillnad
- -7.6 % (-29.3 %)
- I ligan
- 3 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.63
- Skillnad
- +0.32 (+19.5 %)
- I ligan
- 4 av 20
- Ligasnitt
- 1.11
- Skillnad
- +0.47 (+42.5 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 0.52
- Skillnad
- -0.15 (-29.3 %)
- Störst i ligan
- 9 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-128 matcher 74 %
- 4-1-4-18 matcher 21 %
- 4-3-32 matcher 5 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
E. Elmalı23 år | 34 | 3023 | — | 0 | 9 | — | 6.85 |
| 25 | 2173 | 1 | 0 | 1 | — | 7.03 | |
M. Aydın21 år | 20 | 1295 | — | — | 2 | — | 6.89 |
T. Meunier31 år | 14 | 1245 | 1 | 5 | 2 | — | 7.30 |
F. Benković26 år | 14 | 1115 | 2 | 0 | 2 | — | 6.88 |
J. Stryger Larsen32 år | 15 | 936 | — | — | 2 | — | 6.75 |
Joaquín Fernández27 år | 18 | 393 | — | 0 | 1 | — | 6.67 |
H. Türkmen25 år | 4 | 149 | — | — | 0 | — | 6.65 |
A. Boşluk20 år | 27 | 105 | — | 1 | 0 | — | 6.95 |
| 1 | 90 | — | — | 0 | — | 6.20 |
Mittfältare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35 | 3067 | 2 | 3 | 5 | — | 6.94 | |
E. Višća33 år | 36 | 2762 | 5 | 9 | 1 | — | 7.29 |
B. Mendy23 år | 30 | 2682 | 1 | 0 | 10 | — | 6.85 |
E. Bardhi28 år | 34 | 2342 | 7 | 4 | 3 | — | 7.05 |
B. Özdemir25 år | 31 | 2304 | 1 | 1 | 4 | — | 7.15 |
Trézéguet28 år | 24 | 1529 | 9 | 5 | 2 | — | 7.13 |
A. Bakasetas30 år | 17 | 1320 | 4 | 2 | 3 | — | 7.22 |
A. Ömür24 år | 15 | 1051 | — | 5 | 1 | — | 6.97 |
| 12 | 890 | — | 0 | 4 | — | 6.78 | |
| 8 | 312 | — | 1 | 2 | — | 6.65 | |
K. Şen21 år | 25 | 103 | — | 0 | 0 | — | 6.63 |
D. Haspolat23 år | 3 | 95 | — | — | 1 | — | 6.63 |
| 3 | 50 | — | — | 0 | — | 6.40 | |
G. Gürpüz20 år | 5 | 39 | 1 | — | 0 | — | 6.57 |
Anfallare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
P. Onuachu29 år | 20 | 1439 | 14 | 4 | 3 | — | 7.54 |
E. Destan21 år | 33 | 1378 | 9 | 4 | 4 | — | 6.95 |
T. Fountas27 år | 29 | 1175 | 2 | 1 | 1 | — | 6.78 |
N. Pépé28 år | 19 | 1128 | 5 | 2 | 0 | — | 6.97 |
U. Bozok26 år | 13 | 431 | 1 | 0 | 1 | — | 6.71 |
M. Oršić30 år | 6 | 57 | — | 0 | 0 | — | 6.44 |
M. Gómez26 år | 2 | 15 | — | — | 0 | — | 6.20 |
P. Yıldırım18 år | 2 | 9 | 1 | — | 0 | — | 7.30 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 7 av 60 rader är märkta.
26 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.