Beşiktaş
Süper Lig 2023/24 · Tüpraş Stadyumu · Grundad 1903
- Poäng
- 56
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 16–8–14
- Mål
- 52–47
- Målskillnad
- +5
- Poäng/match
- 1.47
- Vinstprocent
- 42 %
- Ş. Güneştill 1 okt
- B. Yılmaz1 okt–1 nov
- R. Çalımbay1 nov–1 dec
- S. Topraktepefrån 1 dec
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
12matcher
- 8
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 9 poäng av 36
Lika i paus
14matcher
- 8
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Låg under i paus
12matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.61mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.53
- Hemma
- 2.68
- Borta
- Över 1.5 mål32 av 3884 %
- Över 2.5 mål18 av 3847 %
- Över 3.5 mål9 av 3824 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
17 mål i första halvlek, 32 i andra (62 % efter paus). Insläppta: 19 och 25 (53 % efter paus).
Bygger på 52 gjorda och 47 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.11 (+7.7 %)
- I ligan
- 5 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.03 (-2.1 %)
- I ligan
- 8 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.16 (-11.5 %)
- I ligan
- 4 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.1 %
- Skillnad
- +10.8 % (+41.4 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 26.1 %
- Skillnad
- -7.6 % (-29.3 %)
- I ligan
- 3 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.63
- Skillnad
- +0.16 (+9.9 %)
- I ligan
- 6 av 20
- Ligasnitt
- 1.11
- Skillnad
- +0.05 (+4.5 %)
- I ligan
- 8 av 20
- Ligasnitt
- 0.52
- Skillnad
- +0.11 (+21.2 %)
- Störst i ligan
- 8 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-116 matcher 42 %
- 4-1-4-115 matcher 39 %
- 4-3-36 matcher 16 %
- 4-4-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Günok34 år | 30 | 2544 | — | — | 4 | — | 6.93 |
E. Destanoğlu22 år | 11 | 874 | — | 0 | 1 | — | 7.04 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 32 | 2792 | 1 | 4 | 13 | — | 7.27 | |
Gedson Fernandes24 år | 29 | 2458 | 3 | 3 | 8 | — | 7.21 |
O. Bulut29 år | 28 | 2039 | — | 3 | 2 | — | 6.74 |
O. Colley30 år | 22 | 1935 | 7 | 0 | 4 | — | 7.13 |
A. Masuaku29 år | 18 | 1452 | — | 0 | 5 | — | 6.81 |
D. Amartey28 år | 24 | 1077 | — | — | 3 | — | 6.76 |
V. Rosier26 år | 12 | 907 | — | 1 | 3 | — | 7.17 |
T. Sanuç23 år | 8 | 586 | — | 0 | 2 | — | 6.61 |
E. Terzi19 år | 10 | 503 | — | 0 | 0 | — | 6.76 |
J. Worrall26 år | 6 | 495 | 1 | — | 1 | — | 7.08 |
U. Meraş27 år | 7 | 494 | — | — | 1 | — | 7.07 |
E. Bailly29 år | 5 | 336 | — | — | 0 | — | 6.78 |
| 2 | 63 | — | — | 0 | — | 6.70 |
Mittfältare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
G. Sazdagi28 år | 34 | 2905 | — | 5 | 9 | — | 6.82 |
N. Uysal32 år | 30 | 2359 | — | 1 | 5 | — | 6.95 |
M. Rashica27 år | 29 | 2037 | 5 | 4 | 2 | — | 7.05 |
B. Zaynutdinov25 år | 27 | 1633 | — | 0 | 4 | — | 6.77 |
S. Uçan29 år | 23 | 1579 | 1 | 3 | 6 | — | 7.17 |
A. Hadžiahmetović26 år | 18 | 1341 | — | 4 | 4 | — | 7.10 |
| 14 | 1192 | — | 3 | 1 | — | 6.97 | |
R. Ghezzal31 år | 27 | 1166 | 1 | 3 | 5 | — | 6.92 |
| 22 | 994 | 4 | 1 | 0 | — | 6.98 | |
E. Tıknaz18 år | 21 | 702 | — | 1 | 4 | — | 6.76 |
Al Musrati27 år | 9 | 547 | — | 0 | 0 | — | 6.74 |
Fahri Kerem Ay18 år | 3 | 91 | — | 0 | 1 | — | 6.25 |
J. Onana23 år | 4 | 32 | — | — | 0 | — | 6.53 |
E. Uzunhan22 år | 5 | 22 | — | 0 | 0 | — | 6.70 |
E. Delibaş20 år | 1 | 9 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 38 | 2273 | 5 | 3 | 3 | — | 6.82 | |
| 34 | 1962 | 6 | 5 | 2 | — | 6.89 | |
S. Kılıçsoy17 år | 23 | 1695 | 11 | 3 | 5 | — | 7.06 |
J. Muleka23 år | 30 | 1640 | 4 | 1 | 1 | — | 6.88 |
| 22 | 1081 | 5 | 1 | 2 | — | 6.70 | |
E. Muçi22 år | 13 | 1039 | 3 | 0 | 3 | — | 7.08 |
A. Rebić29 år | 15 | 394 | — | 3 | 6 | — | 6.78 |
M. Hekimoğlu16 år | 6 | 146 | — | 0 | 0 | — | 6.58 |
Yakup Arda Kılıç18 år | 9 | 91 | — | — | 1 | — | 6.45 |
A. Demir19 år | 1 | 5 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 6 av 73 rader är märkta.
33 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.