FootSam
FOOTBALL DATA

Rizespor

Süper Lig 2023/24 · Çaykur Didi Stadyumu · Grundad 1953

9i tabellen
Poäng
50
Matcher
38
V–O–F
14–8–16
Mål
48–58
Målskillnad
-10
Poäng/match
1.32
Vinstprocent
37 %
FormFOVVVO
Hemma
Poäng/match
2.00
V–O–F
11–5–3
Mål
28–15
Borta
Poäng/match
0.63
V–O–F
3–3–13
Mål
20–43
Placering under säsongen
Högsta
4
Lägsta
16
Räknad ur matchresultaten.

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

50 poäng på 38 matcher1.32 poäng per match
0123FOVVVOFVFFFVOVOFVOVVFVFOFFFVFVVVFOFFOF1510152025303538

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 9:a av 20Högsta placering 4, lägsta 16
1246810121416182015:a9:aFOVVVOFVFFFVOVOFVOVVFVFOFFFVFVVVFOFFOF1510152025303538

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

10matcher

7
Vann
1
Oavgjort
2
Förlust

Tappade 8 poäng av 30

Lika i paus

15matcher

6
Vann
6
Oavgjort
3
Förlust

Låg under i paus

13matcher

1
Vann
1
Oavgjort
11
Förlust

Räddade 4 poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

2.79mål per match, båda lagens · 38 matcher

2.26
Hemma
3.32
Borta
  • Över 1.5 mål27 av 3871 %
  • Över 2.5 mål21 av 3855 %
  • Över 3.5 mål14 av 3837 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan4110–159 %19 %14 %6416–3013 %7 %12 %8731–4517 %12 %14 %81146–6017 %19 %20 %71361–7515 %22 %16 %10676–9021 %10 %17 %4791–1059 %12 %8 %106–1200 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

18 mål i första halvlek, 25 i andra (53 % efter paus). Insläppta: 22 och 30 (51 % efter paus).

Bygger på 47 gjorda och 59 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 48 gjorda och 58 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.

Mot ligan

Poäng per match
1.32
Ligasnitt
1.37
Skillnad
-0.05 (-3.8 %)
I ligan
9 av 20
Gjorda mål per match
1.26
Ligasnitt
1.40
Skillnad
-0.13 (-9.6 %)
I ligan
11 av 20
Insläppta mål per match
1.53
Ligasnitt
1.40
Skillnad
+0.13 (+9.2 %)
I ligan
16 av 20

Stabilitet

Hållna nollor
34.2 %
Ligasnitt
26.1 %
Skillnad
+8.2 % (+31.3 %)
I ligan
4 av 20
Matcher utan mål
34.2 %
Ligasnitt
26.1 %
Skillnad
+8.2 % (+31.3 %)
I ligan
18 av 20

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

minst 95minst 2.50 per match

Utvisningar

minst 3minst 0.08 per match

minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan

Straffar

1av 1100 %

Ingen missad.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
2.00
Ligasnitt
1.63
Skillnad
+0.37 (+22.8 %)
I ligan
3 av 20
Poäng per bortamatch
0.63
Ligasnitt
1.11
Skillnad
-0.48 (-43.0 %)
I ligan
17 av 20
Hemmafördel
1.37
Ligasnitt
0.52
Skillnad
+0.85 (+162.6 %)
Störst i ligan
2 av 20

Sviter

Längsta vinstsvit
3 matcher
Slutade i omgång 5
Längsta obesegrade svit
7 matcher
Slutade i omgång 18
Längsta förlustsvit
3 matcher
Slutade i omgång 11

Ytterligheter

Största segrarna
51Pendiksporhemma · 2023-12-21
40İstanbulsporborta · 2024-04-02
30Kayserisporhemma · 2024-03-02
Värsta förlusterna
05Fenerbahçeborta · 2023-10-01
26Galatasarayborta · 2024-03-08
04Beşiktaşhemma · 2024-01-09

Formationer

  • 4-2-3-136 matcher 95 %
  • 4-4-1-12 matcher 5 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Truppen

Målvakter2

Spelare
G. Akkan28 år
312730127.16
T. Çetin26 år
9690017.02

Försvarare10

Spelare
T. Şahin22 år
352945466.85
E. Topçu22 åravviker
32279214137.27
C. Højer28 år
2720601256.78
A. Mocsi23 år
2920532036.86
381397136.64
271326046.79
A. Yaşar21 år
38723016.69
947600206.73
727106.90
A. Koç26 år
51416.30

Mittfältare6

Spelare
32265136607.15
3321079266.76
M. Pala22 år
261627276.62
M. Sarıkaya25 åravviker
2216101176.89
1324726.51
J. Laine22 år
46106.45

Anfallare11

Spelare
3630158367.13
A. Zeqiri23 år
3522865546.88
3317593046.68
A. Gaich24 år
33168681206.82
B. Keser26 år
2515414336.85
3315391146.91
D. Akintola27 åravviker
129062126.82
2135106.85
M. Faye18 år
32120006.44
O. Diouf20 år
3520006.25
G. Usta19 år
1900006.30

avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 3 av 66 rader är märkta.

37 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.