Papara Park
Trabzon, Turkiet·

- Kapacitet
- 41 513
- Underlag
- Naturgräs
Süper Lig, Türkiye Kupası, UEFA Europa League och 1 tävling till, augusti 2023 till augusti 2026. 70 spelade matcher.
Trabzonspor har ytterligare 111 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Trabzonspor på sin hemmaplan2023/24–2026/27
Visa säsong för säsong10 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023/24 | Süper Lig | 19 | 12 | 1 | 6 | 38 | 25 | +13 | 37 | 1.95 | 6 |
| 2023/24 | Türkiye Kupası | 4 | 4 | 0 | 0 | 10 | 4 | +6 | 12 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2024/25 | Süper Lig | 18 | 10 | 5 | 3 | 40 | 22 | +18 | 35 | 1.94 | 7 |
| 2024/25 | Türkiye Kupası | 4 | 4 | 0 | 0 | 13 | 4 | +9 | 12 | 3.00 | 2 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2025/26 | Süper Lig | 17 | 9 | 6 | 2 | 29 | 18 | +11 | 33 | 1.94 | 5 |
| 2025/26 | Türkiye Kupası | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 1 | +4 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2026/27 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | Süper Lig | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 70 | 43 | 13 | 14 | 139 | 78 | +61 | 142 | 2.03 | 24 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Trabzonspor på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Trabzonspor vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
5Räddade en poäng
9och 4 till
Tappade ledningen
9och 4 till
Läst ur målen i 70 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Trabzonspor här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Başakşehir | 5 | 0 | 2 | 3 | 3 | 6 | -3 | 2 | 0.40 |
| Alanyaspor | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 9 | -4 | 4 | 0.80 |
| Rizespor | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 10 | -5 | 3 | 0.75 |
| Beşiktaş | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 7 | -3 | 2 | 0.67 |
| Konyaspor | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 8 | -4 | 0 | 0.00 |
| Fenerbahçe | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 6 | +3 | 9 | 3.00 |
| Galatasaray | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 6 | 2.00 |
| Göztepe | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | 0.67 |
| Kayserispor | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 6 | -3 | 4 | 1.33 |
| Kasımpaşa | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 | 1.33 |
Visa alla32 klubbar
| Antalyaspor | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Gaziantep FK | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 8 | -3 | 1 | 0.33 |
| Fatih Karagümrük | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 11 | -7 | 0 | 0.00 |
| Samsunspor | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 2 | 0.67 |
| Sivasspor | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 3 | 1.50 |
| Adana Demirspor | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Hatayspor | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| Bodrum FK | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Eyüpspor | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Ferencvarosi TC | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Rapid Vienna | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Gençlerbirliği S.K. | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Ankaragücü | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC ST. Gallen | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Ružomberok | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| İstanbulspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Fethiyespor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Manisa F.K. | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Pendikspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Vanspor FK | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Çorum FK | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Kocaelispor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 70 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 217 mål, 139 av hemmalaget och 78 av gästen
Klockan bygger på 70 av arenans 70 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 217 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Trabzonspor på arenan.
- 1P. Onuachu23mål
- 2S. Banza15mål
- 3O. Zubkov10mål
- 4E. Destan10mål
- 5E. Višća9mål
- 6Pedro Malheiro6mål
- 7M. Cham5mål
- 8A. Bakasetas4mål
- 9Trézéguet4mål
- 10E. Muçi4mål
Listorna bygger på 70 av arenans 70 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 217 mål.