Gençlerbirliği S.K.
1. Lig 2022/23 · Eryaman Stadyumu · Grundad 1923
- Poäng
- 38
- Matcher
- 36
- V–O–F
- 10–8–18
- Mål
- 46–55
- Målskillnad
- -9
- Poäng/match
- 1.06
- Vinstprocent
- 28 %
- S. Yildirim
- M. Işik
- M. Diyadintill 1 sep
- T. Aksoy1 sep–1 nov
- M. Dalcı1 nov–1 apr
- S. Kaloğlufrån 1 apr
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
20 mål i första halvlek, 22 i andra (52 % efter paus). Insläppta: 24 och 25 (47 % efter paus).
Bygger på 42 gjorda och 53 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 40 gjorda och 55 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.41 (-30.6 %)
- I ligan
- 16 av 19
- Ligasnitt
- 1.32
- Skillnad
- -0.14 (-10.8 %)
- I ligan
- 11 av 19
- Ligasnitt
- 1.34
- Skillnad
- +0.27 (+20.4 %)
- I ligan
- 15 av 19
Stabilitet
- Ligasnitt
- 25.8 %
- Skillnad
- -5.3 % (-20.4 %)
- I ligan
- 13 av 19
- Ligasnitt
- 26.4 %
- Skillnad
- +3.0 % (+11.4 %)
- I ligan
- 14 av 19
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
6av 6100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- -0.59 (-38.5 %)
- I ligan
- 16 av 19
- Ligasnitt
- 1.18
- Skillnad
- -0.24 (-20.0 %)
- I ligan
- 13 av 19
- Ligasnitt
- 0.34
- Skillnad
- -0.35 (-102.0 %)
- Störst i ligan
- 17 av 19
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-1-4-120 matcher 61 %
- 4-2-3-16 matcher 18 %
- 4-1-3-22 matcher 6 %
- 4-3-32 matcher 6 %
- 3-4-2-11 match 3 %
- 4-4-21 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Aslan25 år | 12 | 1080 | 0 | — | 2 | 0 | 7.08 |
Ü. Adıyaman24 år | 4 | 360 | — | — | 0 | — | 6.53 |
P. Angeler25 år | 4 | 332 | 0 | — | 0 | 1 | 5.90 |
A. Gökçe19 år | 1 | 26 | 0 | — | 1 | 0 | 6.70 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Babacan25 år | 16 | 1440 | 0 | — | 3 | 0 | 6.64 |
U. Akdemir33 år | 12 | 1023 | 2 | — | 0 | 1 | 6.87 |
M. Bayır33 år | 10 | 728 | 0 | 1 | 3 | 1 | 7.10 |
M. Şahindere20 år | 8 | 630 | 1 | — | 2 | 0 | 6.00 |
T. Fontaine31 år | 6 | 540 | — | — | 2 | — | 6.67 |
| 7 | 494 | — | 2 | 2 | — | 7.11 | |
Y. Güreler31 år | 5 | 450 | 1 | — | 1 | — | 6.78 |
M. Mert23 år | 4 | 360 | — | — | 1 | — | 6.55 |
M. Kula27 år | 4 | 225 | — | — | 0 | — | 6.40 |
A. Şahindere19 år | 10 | 180 | 1 | — | 0 | — | 7.70 |
Ö. Çek31 år | 4 | 151 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
| 1 | 89 | — | — | 0 | — | 6.70 | |
Ö. Yiğiter22 år | 3 | 10 | — | — | 0 | — | 6.30 |
Mittfältare17
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Alıcı25 år | 20 | 1673 | 4 | — | 3 | 0 | 6.68 |
D. Grechyshkin30 år | 17 | 1400 | 0 | — | 2 | 0 | 7.00 |
S. Eralp25 år | 14 | 1222 | 0 | — | 2 | 0 | 6.70 |
A. Aktaş23 år | 18 | 1117 | 1 | — | 1 | 0 | 6.63 |
E. Eyibil21 år | 15 | 873 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.83 |
O. Belyaev22 år | 14 | 834 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.63 |
A. Durak35 år | 13 | 813 | 2 | — | 2 | 0 | 6.68 |
Tiago Rodrigues30 år | 10 | 603 | 0 | — | 1 | 0 | 6.73 |
S. Kahya20 år | 9 | 474 | 0 | — | 2 | 0 | 6.60 |
G. Gül24 år | 5 | 373 | — | — | 0 | — | 6.64 |
| 4 | 288 | 2 | — | 1 | — | 7.30 | |
G. Erdem18 år | 5 | 235 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.20 |
A. Gök22 år | 4 | 188 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
S. Bangoura20 år | 4 | 170 | — | — | 0 | — | 6.40 |
M. Kabasakal18 år | 7 | 150 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
C. Akabueze33 år | 6 | 95 | 0 | — | 1 | 0 | 6.85 |
H. Erkip19 år | 5 | 50 | 0 | — | 1 | 0 | 6.20 |
Anfallare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
İ. Karakaş23 år | 21 | 1158 | 3 | — | 3 | 0 | 6.40 |
M. Rharsalla28 år | 12 | 903 | 1 | — | 2 | 0 | 6.70 |
A. Tuzcu20 år | 15 | 887 | 2 | — | 1 | 0 | 6.60 |
| 10 | 676 | — | 4 | 0 | — | 6.61 | |
M. Ertürk28 år | 10 | 662 | 2 | — | 1 | 0 | 6.76 |
J. Ayoví34 år | 12 | 607 | 1 | — | 2 | 0 | 6.45 |
G. Torje32 år | 9 | 354 | 2 | — | 2 | 0 | 7.17 |
S. Doukara30 år | 5 | 347 | 1 | 1 | 2 | — | 6.80 |
G. Altıparmak21 år | 7 | 207 | 1 | — | 1 | — | 6.57 |
K. Özkan18 år | 6 | 139 | 0 | — | 1 | 0 | 6.45 |
I. Ikić22 år | 3 | 100 | — | — | 0 | — | 6.57 |
B. Başyiğit19 år | 3 | 38 | 0 | — | 0 | 0 | 6.25 |
| 2 | 9 | — | — | 0 | — | 6.70 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 5 av 66 rader är märkta.
19 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.