FootSam
FOOTBALL DATA

Eryaman Stadyumu

Ankara, Turkiet·Gençlerbirliği S.K.Ankaragücü

1.47poäng per match
42 %hemmavinster
142spelade matcher
Kapacitet
20 560
Underlag
Naturgräs

Süper Lig, 1. Lig och Türkiye Kupası, februari 2019 till augusti 2026. 276 spelade matcher.

5–0mot Menemen FK 2021 — den största segern platsen sett.
2.40poäng per match för Trabzonspor — den gäst som klarat sig bäst här, på 5 besök.

Har även hetat Eryaman Stadium (2025–2027)

Gençlerbirliği S.K. och Ankaragücü har ytterligare 52 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan — Gençlerbirliği S.K.

Gençlerbirliği S.K. på den arena klubben delar2019/20–2026/27

1.47poäng per match
42 %vinstprocent
593251V–O–F på 142 matcher
192187målskillnad +5
39hållna nollor
35matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2019/20–2026/27
Visa säsong för säsong15 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2019/20Süper Lig185671925-6211.173
2019/20Türkiye Kupası210122031.501
2020/21Süper Lig2165102837-9231.101
2020/21Türkiye Kupası210112-131.501
2021/221. Lig199282728-1291.537
2021/22Türkiye Kupası211042+242.000
2022/231. Lig164392028-8150.943
2022/23Türkiye Kupası220041+363.001
2023/241. Lig135531512+3201.546
2023/24Türkiye Kupası320196+362.000
2024/251. Lig2013432911+18432.1511
2024/25Türkiye Kupası210111031.501
2025/26Süper Lig1774624240251.474
2025/26Türkiye Kupası311166041.330
2026/27Süper Lig211032+142.000
Totalt142593251192187+52091.4739
II · Klubben

Historien

Rekorden — Gençlerbirliği S.K.

Ytterligheterna för Gençlerbirliği S.K. på den här arenan

9obesegrad i följd7 nov. 2025 – 1 mars 20265 vinster, 4 oavgjorda
4raka segrar4 nov. 2024 – 8 dec. 2024
3hållna nollor i följd23 nov. 2024 – 8 dec. 2024
4raka förluster15 jan. 2021 – 15 feb. 2021

Största förluster

25 juli 2020Gençlerbirliği S.K.03Beşiktaş+3 mål emot
15 feb. 2021Gençlerbirliği S.K.03Beşiktaş+3 mål emot

Vändningarna — Gençlerbirliği S.K.

Hur ofta Gençlerbirliği S.K. vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

14
11 maj 2021Göztepe53låg under med 2
18 dec. 2025Bodrum FK32låg under med 2
9 maj 2026Kasımpaşa32låg under med 2
28 dec. 2020Kayserispor32låg under med 1
6 jan. 2021Hatayspor31låg under med 1

och 9 till

Räddade en poäng

12
29 nov. 2019Yeni Malatyaspor33låg under med 1
22 dec. 2019Sivasspor22låg under med 1
31 okt. 2020Gaziantep FK11låg under med 1
26 feb. 2021Yeni Malatyaspor11låg under med 1
20 mars 2022Kocaelispor11låg under med 1

och 7 till

Tappade ledningen

24
16 apr. 2021Sivasspor23ledde med 2
4 feb. 2026Eyüpspor22ledde med 2
14 feb. 2026Rizespor22ledde med 2
1 sep. 2019Başakşehir12ledde med 1
22 sep. 2019Alanyaspor11ledde med 1

och 19 till

Läst ur målen i 142 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna — Gençlerbirliği S.K.

Hur det gått för lagen som mött Gençlerbirliği S.K. här

53klubbar har gästat
27av dem har vunnit här
Trabzonsporbästa gäst · 2.40 p/match på 5 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Ankaragücü8413108+2131.63
Erzurumspor FK612358-350.83
Göztepe520399061.20
Trabzonspor5401117+4122.40
Eyüpspor5311116+5102.00
Fenerbahçe4211105+571.75
Kasımpaşa420265+161.50
Rizespor421175+271.75
Boluspor402227-520.50
Denizlispor421142+271.75
Visa alla53 klubbar
Keçiörengücü421143+171.75
Manisa F.K.421175+271.75
Beykoz Anadolu440071+6123.00
Kocaelispor401315-410.25
Beşiktaş330080+893.00
Başakşehir320143+162.00
Konyaspor311133041.33
Galatasaray321041+372.33
Alanyaspor302145-120.67
Yeni Malatyaspor302147-320.67
Kayserispor301235-210.33
Antalyaspor321031+272.33
Adanaspor321061+572.33
Gaziantep FK301224-210.33
Bandırmaspor311165+141.33
Fatih Karagümrük310235-231.00
Pendikspor310237-431.00
Sakaryaspor300326-400.00
Samsunspor312043+151.67
Sivasspor211054+142.00
Altay201103-310.50
Altınordu201156-110.50
Ümraniyespor210154+131.50
İstanbulspor210132+131.50
Bodrum FK200235-200.00
Çorum FK211021+142.00
Esenler Erokspor211031+242.00
Bursaspor100102-200.00
Balıkesirspor100102-200.00
Giresunspor100101-100.00
Hatayspor100113-200.00
Amed101011011.00
Menemen FK100105-500.00
Niğde Anadolu100113-200.00
Şanlıurfaspor100101-100.00
Bayburt İÖİ100101-100.00
Kırşehir Belediyespor100101-100.00
Mardin 1969101011011.00
Osmaniyespor100102-200.00
Kütahyaspor100101-100.00
Burdur MAKÜ Spor100134-100.00
Iğdır FK100102-200.00
Bornova 1877100114-300.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 276 färdigspelade matcher

2.62mål per match
722mål totalt
52 %båda lagen målat
50 %över 2,5 mål
22 %över 3,5 mål
18mållösa matcher · 7 %

Vanligaste resultat

1–13513 %
2–12911 %
1–0269 %
1–2238 %
0–1218 %

Målrikaste matcherna

8 nov. 2022Ankaragücü62Amed8 mål
12 dec. 2020Ankaragücü43Konyaspor7 mål

Målklockan

När målen faller här — 722 mål, 377 av hemmalaget och 345 av gästen

99
14 %1–15
81
11 %16–30
118
16 %31–45
120
17 %46–60
135
19 %61–75
169
23 %76–90
Hemmalaget 377 Gästen 345Flest mål i 76–90169 stycken

Klockan bygger på 276 av arenans 276 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 722 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Gençlerbirliği S.K. på arenan.

  1. 1Bogdan Sorin Stancu13mål
  2. 2M. Mimaroğlu12mål
  3. 3Sandro Lima10mål
  4. 4B. Alıcı8mål
  5. 5G. Sio8mål
  6. 6M. Bostan7mål
  7. 7M. Niang5mål
  8. 8M. Nalepa5mål
  9. 9M. Yatabaré5mål
  10. 10Candeias4mål

Listorna bygger på 276 av arenans 276 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 722 mål.