Rennes
Ligue 1 2022/23 · Roazhon Park · Grundad 1901
- Poäng
- 68
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 21–5–12
- Mål
- 69–39
- Målskillnad
- +30
- Poäng/match
- 1.79
- Vinstprocent
- 55 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
18matcher
- 15
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 8 poäng av 54
Lika i paus
13matcher
- 6
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
7matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.84mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 3.00
- Hemma
- 2.68
- Borta
- Över 1.5 mål31 av 3882 %
- Över 2.5 mål24 av 3863 %
- Över 3.5 mål11 av 3829 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
26 mål i första halvlek, 38 i andra (57 % efter paus). Insläppta: 18 och 21 (51 % efter paus).
Bygger på 67 gjorda och 41 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 69 gjorda och 39 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- +0.41 (+29.8 %)
- I ligan
- 4 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- +0.41 (+29.3 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.38 (-26.9 %)
- I ligan
- 3 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 24.3 %
- Skillnad
- +9.9 % (+40.5 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 24.3 %
- Skillnad
- -11.2 % (-45.9 %)
- I ligan
- 2 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
7 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.53
- Skillnad
- +0.84 (+54.9 %)
- I ligan
- 2 av 20
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- -0.02 (-1.5 %)
- I ligan
- 12 av 20
- Ligasnitt
- 0.30
- Skillnad
- +0.86 (+286.0 %)
- Störst i ligan
- 1 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-214 matcher 37 %
- 4-3-310 matcher 26 %
- 4-1-4-17 matcher 18 %
- 4-2-3-13 matcher 8 %
- 5-4-13 matcher 8 %
- 3-4-31 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 38 | 3330 | — | — | 3 | — | 7.01 | |
S. Mandanda37 år | 34 | 3016 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.90 |
D. Alemdar19 år | 6 | 406 | — | — | 1 | — | 6.28 |
Försvarare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Theate22 år | 35 | 3129 | 4 | — | 5 | 0 | 6.92 |
H. Traoré30 år | 31 | 2531 | 1 | 4 | 5 | — | 6.98 |
| 28 | 2463 | — | — | 10 | — | 6.94 | |
A. Truffert20 år | 28 | 1960 | — | 6 | 2 | — | 6.89 |
| 25 | 1806 | 1 | 2 | 2 | — | 6.92 | |
J. Rodon24 år | 16 | 1418 | 1 | — | 2 | 1 | 6.88 |
W. Omari22 år | 20 | 1363 | — | — | 2 | — | 6.94 |
B. Meling27 år | 31 | 1220 | — | 1 | 3 | — | 6.57 |
D. Spence21 år | 8 | 575 | 0 | — | 0 | 0 | 6.88 |
J. Belocian17 år | 28 | 509 | — | — | 1 | — | 6.80 |
L. Assignon22 år | 12 | 253 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.55 |
L. Badé22 år | 1 | 90 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.90 |
G. Doué19 år | 2 | 10 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
| 5 | 8 | — | — | 0 | — | 6.30 |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Bourigeaud28 år | 37 | 3084 | 7 | 10 | 6 | — | 7.43 |
| 36 | 3078 | 7 | 5 | 2 | — | 7.08 | |
| 36 | 3034 | 1 | 2 | 8 | — | 7.08 | |
| 38 | 2819 | 7 | 5 | 6 | — | 6.95 | |
M. Camara24 år | 33 | 1826 | 2 | — | 4 | — | 6.80 |
B. Santamaría27 år | 25 | 1813 | 2 | — | 2 | 0 | 6.92 |
F. Tait29 år | 35 | 1692 | 2 | 2 | 2 | — | 6.76 |
L. Majer24 år | 33 | 1675 | 2 | 5 | 3 | — | 6.94 |
L. Ugochukwu18 år | 26 | 1328 | 0 | 1 | 3 | 1 | 6.75 |
Xeka27 år | 8 | 551 | — | — | 1 | — | 6.63 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Gouiri22 år | 33 | 2531 | 15 | — | 3 | 0 | 6.63 |
| 19 | 1361 | 4 | 2 | 1 | — | 6.95 | |
M. Terrier25 år | 16 | 1328 | 9 | 4 | 0 | — | 7.59 |
J. Doku20 år | 30 | 1288 | 6 | 2 | 0 | — | 7.11 |
D. Doué17 år | 26 | 1114 | 3 | 1 | 5 | 0 | 6.74 |
K. Sulemana20 år | 14 | 315 | 1 | — | 1 | 0 | 6.60 |
G. Laborde28 år | 4 | 251 | 2 | 3 | 0 | 0 | 7.19 |
I. Salah20 år | 13 | 217 | 0 | — | 0 | 0 | 6.56 |
M. Abline19 år | 11 | 95 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.60 |
S. Guirassy26 år | 1 | 22 | — | — | 0 | — | 6.30 |
A. Do Marcolino20 år | 3 | 16 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 8 av 48 rader är märkta.
10 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.