FootSam
FOOTBALL DATA

Bruno GenesioAktiv

France · 60 år · Marseille

458 matcher, 7 klubbar, 2 länder mellan 2015 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

458matcher
242–93–123V–O–F
1.79poäng/match
53 %vinstprocent
819poäng
850–531mål
+319målskillnad
139hållna nollor
24293123
Bäst iBeijing Guoan2.03 p/m40 matcher
Svagast iLille1.70 p/m99 matcher
Bästa säsong20172.02 p/m53 matcher
Flest matcherOlympique Lyonnais191 matcher

428 av 458 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Beijing Guoan2019–2020
Rennes2021–2023
Lille2024–2025
Lille2025–2026
Marseille2026–nu

Poäng per match, period för period

Beijing Guoan 2019–20202.1436
Olympique Lyonnais 2015–20191.80187
Rennes 2021–20231.76123
Lille 2024–20251.7551
Lille 2025–20261.6745
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Olympique Lyonnais II2010–2011inga matcher i vår databas
Olympique LyonnaisFrance2015–201918710037503742373371.80
Beijing GuoanChina2019–20203623857842772.14
RennesFrance2021–20231236425342291292171.76
Rennes II2022inga matcher i vår databas
LilleFrance2024–2025512514128055891.75
LilleFrance2025–202645236166649751.67
MarseilleFrance2026–nu2101423

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.03 p/mBeijing Guoanpå 40 matcher
Bästa målskillnad+0.80 per matchBeijing Guoan80–48 på 40 matcher
Flest matcher191Olympique Lyonnais103–38–50
Flest vinster103Olympique Lyonnaispå 191 matcher
Flest poäng347Olympique Lyonnaispå 191 matcher
Längsta sejour187 matcherOlympique Lyonnais2015–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Olympique Lyonnais · 1.79 p/m på 29 matcher152016 · Olympique Lyonnais · 1.64 p/m på 56 matcher162017 · Olympique Lyonnais · 2.02 p/m på 53 matcher172018 · Olympique Lyonnais · 1.81 p/m på 53 matcher182019 · Beijing Guoan · 2.20 p/m på 10 matcher192020 · Beijing Guoan · 1.88 p/m på 42 matcher202021 · Rennes · 1.86 p/m på 50 matcher212022 · Rennes · 1.79 p/m på 48 matcher222023 · Rennes · 1.31 p/m på 16 matcher232024 · Lille · 1.75 p/m på 51 matcher242025 · Lille · 1.65 p/m på 48 matcher252026 · Marseille · 1.50 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Beijing GuoanRennesLilleMarseillesnitt 1.79match 1458
Starkaste sträckan2.18 p/m+0.39 mot karriärsnittetMatch 189226 · 2019-05-122020-11-27Olympique LyonnaisBeijing Guoan25 vinster av 38 · 8543
Svagaste sträckan1.45 p/m0.34 mot karriärsnittetMatch 318355 · 2023-01-112023-11-05Rennes16 vinster av 38 · 5942

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-1-1 2.70 mot 1.80.

4-2-3-1158 38 %1.80 p/m
4-3-3102 24.5 %1.63 p/m
4-4-262 14.9 %1.92 p/m
4-3-1-226 6.3 %2.31 p/m
4-1-4-111 2.6 %2.09 p/m
3-5-1-110 2.4 %1.40 p/m
4-4-1-110 2.4 %2.70 p/m
3-4-1-29 2.2 %
5-4-19 2.2 %
3-4-35 1.2 %
3-4-2-14 1 %
4-3-2-13 0.7 %
5-3-23 0.7 %
4-1-3-22 0.5 %
3-5-21 0.2 %
4-1-2-31 0.2 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Olympique Lyonnais
4-2-3-14-3-3
154
Rennes
4-3-34-4-2
125
Lille
4-2-3-1
97
Beijing Guoan
4-3-1-24-4-2
38

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 416 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Beijing Guoan2019-08-022020-12-10

FöreR. Schmidt1.80 75
UnderHan2.03 40+0.23
EfterS. Bilić1.21 29−0.82

Rennes2021-03-032023-11-12

FöreJulien Stephan1.50 111
UnderHan1.75 126+0.25
EfterJulien Stephan1.49 41−0.26

Lille2024-08-062026-05-17

FörePaulo Fonseca1.82 90
UnderHan1.70 99−0.12

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 6 andraplatser sedan 2010
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19

Ett steg per år från 2010 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Chinese Super LeagueChina-Pr2019Tvåa
  • Trophée des ChampionsFrance2016/2017Tvåa
  • Ligue 1France2015/2016Tvåa
  • Coupe de la LigueFrance2013/2014Tvåa
  • Trophée des ChampionsFrance2012/2013Vinnare
  • Coupe de FranceFrance2011/2012Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2011/2012Tvåa
  • Emirates CupWorld2010Tvåa
10 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2010 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Ligue 1France2009/2010Tvåa
  • Trophée des ChampionsFrance2008/2009Tvåa
  • Ligue 1France2007/2008Vinnare
  • Coupe de FranceFrance2007/2008Vinnare
  • Trophée des ChampionsFrance2007/2008Vinnare
  • Ligue 1France2006/2007Vinnare
  • Trophée des ChampionsFrance2006/2007Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2006/2007Tvåa
  • Ligue 1France2005/2006Vinnare
  • Trophée des ChampionsFrance2005/2006Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.33 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.55snitt 1.792.18
HögstBeijing Guoan2.03 p/m på 40
LägstLille1.70 p/m på 99
Spann0.33 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.09 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Bruno Genesio
  • Resultatstark1.79 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad458 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Bruno Genesio med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare