Nice
Ligue 1 2015/16 · Allianz Riviera · Grundad 1904
- Poäng
- 63
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 18–9–11
- Mål
- 58–41
- Målskillnad
- +17
- Poäng/match
- 1.66
- Vinstprocent
- 47 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
16matcher
- 12
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 9 poäng av 48
Lika i paus
14matcher
- 5
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
8matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Räddade 5 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.61mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.53
- Hemma
- 2.68
- Borta
- Över 1.5 mål29 av 3876 %
- Över 2.5 mål18 av 3847 %
- Över 3.5 mål8 av 3821 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
28 mål i första halvlek, 27 i andra (48 % efter paus). Insläppta: 23 och 19 (44 % efter paus).
Bygger på 56 gjorda och 43 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 58 gjorda och 41 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.30 (+22.1 %)
- I ligan
- 4 av 20
- Ligasnitt
- 1.26
- Skillnad
- +0.26 (+20.8 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 1.26
- Skillnad
- -0.18 (-14.6 %)
- I ligan
- 5 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 30.3 %
- Skillnad
- +1.3 % (+4.3 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 30.3 %
- Skillnad
- -3.9 % (-13.0 %)
- I ligan
- 7 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.55
- Skillnad
- +0.45 (+29.3 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 1.17
- Skillnad
- +0.15 (+12.6 %)
- I ligan
- 6 av 20
- Ligasnitt
- 0.38
- Skillnad
- +0.31 (+80.6 %)
- Störst i ligan
- 4 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
Ingen formationsdata för säsongen.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Y. Cardinale21 år | 26 | 2307 | 0 | — | 3 | 0 | 6.77 |
M. Hassen20 år | 14 | 1075 | 0 | — | 0 | 1 | 6.64 |
Simon Pouplin30 år | 1 | 37 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jérémy Pied26 år | 33 | 2961 | 0 | 3 | 10 | 0 | 7.08 |
P. Baysse27 år | 30 | 2584 | 0 | — | 2 | 1 | 7.12 |
Ricardo Pereira21 år | 26 | 2281 | — | 4 | 6 | — | 7.10 |
M. Le Marchand25 år | 26 | 2197 | 1 | — | 5 | 1 | 6.99 |
Romain Genevois27 år | 14 | 1006 | 1 | — | 4 | 0 | 7.17 |
N. Hult25 år | 15 | 795 | 1 | — | 2 | 1 | 6.67 |
O. Boscagli17 år | 11 | 772 | 1 | — | 4 | 1 | 6.96 |
| 4 | 235 | 0 | — | 1 | 0 | — | |
K. Gomis26 år | 3 | 175 | 0 | — | 0 | 0 | 6.77 |
G. Lloris20 år | 2 | 64 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Mendy23 år | 38 | 3392 | 1 | 2 | 2 | 1 | 7.05 |
J. Seri24 år | 38 | 3111 | 3 | 6 | 2 | — | 7.17 |
H. Ben Arfa28 år | 34 | 2843 | 17 | 6 | 2 | 0 | 7.33 |
V. Koziello19 år | 35 | 2718 | 3 | 6 | 9 | 0 | 6.93 |
M. Bodmer32 år | 19 | 1356 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.93 |
Wallyson Mallmann21 år | 17 | 743 | 0 | 2 | 4 | 0 | 6.75 |
R. Walter20 år | 12 | 548 | 0 | — | 0 | 0 | 6.82 |
| 12 | 401 | 2 | — | 2 | 0 | — | |
F. Honorat18 år | 6 | 112 | 0 | — | 1 | 0 | 6.40 |
S. Raheriharimanana21 år | 4 | 72 | 0 | — | 0 | 0 | 6.40 |
| 2 | 18 | — | — | 0 | — | 6.30 | |
A. Rafetraniaina18 år | 1 | 3 | 0 | — | 1 | 0 | — |
Anfallare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
V. Germain25 år | 38 | 3120 | 14 | 6 | 3 | 0 | 6.99 |
A. Pléa22 år | 19 | 1413 | 6 | 4 | 1 | 0 | 6.92 |
Alexandre Mendy21 år | 18 | 371 | 1 | — | 0 | 0 | 6.42 |
D. Caddy20 år | 7 | 235 | 0 | — | 0 | 0 | 6.62 |
P. Puel18 år | 11 | 184 | 0 | — | 0 | 0 | 6.42 |
M. Le Bihan25 år | 3 | 137 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.67 |
S. Benrahma19 år | 9 | 126 | 2 | — | 0 | 0 | 6.66 |
Antony Ranieri18 år | 2 | 4 | 0 | — | 1 | 0 | — |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 40 rader är märkta.
7 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.