FootSam
FOOTBALL DATA

Rotherham

League Two 2026/27 · AESSEAL New York Stadium · Grundad 1870

13i tabellen
Poäng
5
Matcher
4
V–O–F
1–2–1
Mål
6–6
Målskillnad
0
Poäng/match
1.25
Vinstprocent
25 %
FormFOVO
Hemma
Poäng/match
2.00
V–O–F
1–1–0
Mål
3–2
Borta
Poäng/match
0.50
V–O–F
0–1–1
Mål
3–4
Placering under säsongen
Högsta
13
Lägsta
17
Räknad ur matchresultaten.

Beräknad slutplacering

10:e

12,08förväntad placering

  • 1:a4,0 %
  • 2:a4,2 %
  • 3:e4,4 %
  • 4:e4,4 %
  • 5:e4,4 %
  • 6:e4,4 %
  • 7:e4,5 %
  • 8:e4,5 %
  • 9:e4,4 %
  • 10:e4,5 %
  • 11:e4,4 %
  • 12:e4,4 %
  • 13:e4,4 %
  • 14:e4,4 %
  • 15:e4,4 %
  • 16:e4,3 %
  • 17:e4,2 %
  • 18:e4,1 %
  • 19:e4,0 %
  • 20:e3,9 %
  • 21:a3,9 %
  • 22:a3,6 %
  • 23:e3,4 %
  • 24:e3,1 %
Vinner ligan
4,0 %
Slutspel
17,7 %
Nedflyttning
6,4 %

Byggd på 48 av säsongens 552 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Laget saknar egen historik i ligan, så prognosen vilar på hur nykomlingar brukar gå. Lag som slutar på samma poäng delar placering: ligans skiljeregel går inte att fastställa ur tabellhistoriken, och en gissad ordning vore ett påstående. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.

Klubbens historia

  1. 1925/6SammanslagningRotherham County FC + Rotherham Town FCRotherham United FC

Hemmaarenor

  1. 2011–2012Don Valley Stadium24 matcher·
  2. 2012–2019New York Stadium173 matcher·
  3. 2016–2027AESSEAL New York Stadium198 matcher·

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

5 poäng på 4 matcher1.25 poäng per match
0123FOVO1234

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 13:a av 24Högsta placering 13, lägsta 17
12468101214161820222416:a13:aFOVO1234

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

1match

1
Vann
0
Oavgjort
0
Förlust

Höll varenda ledning

Lika i paus

1match

0
Vann
1
Oavgjort
0
Förlust

Låg under i paus

2matcher

0
Vann
1
Oavgjort
1
Förlust

Räddade 1 poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

3.00mål per match, båda lagens · 4 matcher

2.50
Hemma
3.50
Borta
  • Över 1.5 mål4 av 4100 %
  • Över 2.5 mål3 av 475 %
  • Över 3.5 mål1 av 425 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan10–1517 %14 %1216–3017 %33 %12 %131–4517 %17 %46–6013 %1161–7517 %17 %17 %3276–9050 %33 %28 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

2 mål i första halvlek, 4 i andra (67 % efter paus). Insläppta: 3 och 3 (50 % efter paus).

Bygger på 6 gjorda och 6 insläppta mål med minutangivelse.

Mot ligan

Poäng per match
1.25
Ligasnitt
1.31
Skillnad
-0.06 (-4.8 %)
I ligan
13 av 24
Gjorda mål per match
1.50
Ligasnitt
1.32
Skillnad
+0.18 (+13.4 %)
I ligan
9 av 24
Insläppta mål per match
1.50
Ligasnitt
1.32
Skillnad
+0.18 (+13.4 %)
I ligan
15 av 24

Stabilitet

Hållna nollor
0.0 %
Ligasnitt
25.0 %
Skillnad
-25.0 % (-100.0 %)
I ligan
18 av 24
Matcher utan mål
0.0 %
Ligasnitt
25.0 %
Skillnad
-25.0 % (-100.0 %)
I ligan
1 av 24

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

71.75 per match

Utvisningar

00.00 per match

0 direkt rött · 0 efter två gula

Straffar

1av 250 %

1 missad.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
2.00
Ligasnitt
1.81
Skillnad
+0.19 (+10.3 %)
I ligan
7 av 24
Poäng per bortamatch
0.50
Ligasnitt
0.81
Skillnad
-0.31 (-38.5 %)
I ligan
11 av 24
Hemmafördel
1.50
Ligasnitt
1.00
Skillnad
+0.50 (+50.0 %)
Störst i ligan
8 av 24

Sviter

Längsta vinstsvit
1 matcher
Slutade i omgång 3
Längsta obesegrade svit
3 matcher
Slutade i omgång 4
Längsta förlustsvit
1 matcher
Slutade i omgång 1

Ytterligheter

Största segrarna
21Chesterfieldhemma · 2026-08-29
Värsta förlusterna
12Cheltenhamborta · 2026-08-15

Formationer

  • 3-4-2-11 match 33 %
  • 4-2-3-11 match 33 %
  • 4-3-31 match 33 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Truppen

Målvakter1

Spelare
1T. Cann25 år
327000006.63

Försvarare8

Spelare
12D. Hall25 år
327000006.70
3E. Otoo23 år
327011107.27
325200106.47
18L. Agbaire21 år
215700007.10
5K. Ngwenya23 år
312300006.55
15800007.00
25500006.70
11A. Martha22 år
43400006.50

Mittfältare5

Spelare
8K. Spence25 år
327001106.37
325200206.60
22Jamie Jellis25 år
19000006.20
6O. Ashley26 år
27500006.65
12600006.70

Anfallare4

Spelare
323310206.77
322711006.60
10P. Mullin31 år
319210006.97
411610006.57

3 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.