New York Stadium
England·
Championship, League One, League Two och 2 andra tävlingar, augusti 2012 till augusti 2019. 173 spelade matcher.
Rotherham har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Rotherham på sin hemmaplan2012/13–2018/19
Visa säsong för säsong14 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012/13 | League Two | 23 | 14 | 1 | 8 | 44 | 29 | +15 | 43 | 1.87 | 7 |
| 2012/13 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2013/14 | League One | 24 | 11 | 10 | 3 | 47 | 31 | +16 | 43 | 1.79 | 6 |
| 2013/14 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2013/14 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2014/15 | Championship | 23 | 8 | 7 | 8 | 31 | 34 | -3 | 31 | 1.35 | 5 |
| 2014/15 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2015/16 | Championship | 23 | 8 | 6 | 9 | 31 | 34 | -3 | 30 | 1.30 | 8 |
| 2015/16 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2016/17 | Championship | 23 | 5 | 6 | 12 | 23 | 34 | -11 | 21 | 0.91 | 3 |
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | League One | 23 | 15 | 3 | 5 | 45 | 23 | +22 | 48 | 2.09 | 8 |
| 2018/19 | Championship | 23 | 7 | 8 | 8 | 32 | 38 | -6 | 29 | 1.26 | 4 |
| Totalt | 172 | 73 | 42 | 57 | 269 | 239 | +30 | 261 | 1.52 | 44 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Rotherham på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Rotherham vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
13och 8 till
Räddade en poäng
20och 15 till
Tappade ledningen
30och 25 till
Läst ur målen i 172 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Rotherham här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Brentford | 5 | 2 | 0 | 3 | 7 | 8 | -1 | 6 | 1.20 |
| Preston | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 6 | -1 | 5 | 1.00 |
| Blackburn | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 7 | -2 | 5 | 1.00 |
| Sheffield Wednesday | 5 | 3 | 1 | 1 | 10 | 7 | +3 | 10 | 2.00 |
| Wolves | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 7 | 0 | 5 | 1.25 |
| Reading | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 5 | 1.25 |
| Birmingham | 4 | 2 | 2 | 0 | 5 | 2 | +3 | 8 | 2.00 |
| Bristol City | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 7 | -4 | 2 | 0.50 |
| Ipswich | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 6 | -1 | 3 | 0.75 |
| Wigan | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 6 | +2 | 7 | 1.75 |
Visa alla78 klubbar
| Leeds | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 6 | 0 | 6 | 1.50 |
| Nottingham Forest | 4 | 0 | 3 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 0.75 |
| Derby | 4 | 0 | 3 | 1 | 7 | 8 | -1 | 3 | 0.75 |
| Norwich | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 5 | +1 | 7 | 1.75 |
| Bradford | 4 | 0 | 1 | 3 | 0 | 9 | -9 | 1 | 0.25 |
| Fulham | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 7 | 2.33 |
| Huddersfield | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 5 | +1 | 5 | 1.67 |
| Cardiff | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 | 2.00 |
| Brighton | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.00 |
| Bolton | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 9 | -6 | 1 | 0.33 |
| Middlesbrough | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 | 2.00 |
| QPR | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 4 | 1.33 |
| Charlton | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 7 | 2.33 |
| Fleetwood Town | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 6 | -3 | 0 | 0.00 |
| Oxford United | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 8 | -3 | 3 | 1.00 |
| Rochdale | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 3 | +3 | 9 | 3.00 |
| Gillingham | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 6 | 0 | 6 | 2.00 |
| Milton Keynes Dons | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 | 4 | 1.33 |
| Bournemouth | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 6 | 3.00 |
| Millwall | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Sheffield Utd | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.50 |
| Hull City | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Aston Villa | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 |
| Burton Albion | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| AFC Wimbledon | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Bristol Rovers | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Northampton | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Southend | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.50 |
| Walsall | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.50 |
| Oldham | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 8 | -5 | 0 | 0.00 |
| Peterborough | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Port Vale | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Shrewsbury | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| Blackpool | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Plymouth | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Stevenage | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Notts County | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 | -6 | 1 | 0.50 |
| Newcastle | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Watford | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Burnley | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| West Brom | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Stoke City | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Swansea | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Barnsley | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Scunthorpe United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bury | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Chesterfield | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Coventry | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Swindon Town | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Doncaster | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Portsmouth | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Wycombe | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Accrington ST | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Colchester | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Crawley Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Crewe | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Exeter City | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Barnet | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Cambridge United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Carlisle United | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Cheltenham | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Leyton Orient | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Morecambe | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Tranmere | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Aldershot Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Dagenham & Redbridge | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Torquay United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| York | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 173 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 509 mål, 269 av hemmalaget och 240 av gästen
Klockan bygger på 173 av arenans 173 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 509 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Rotherham på arenan.
- 1Lee Frecklington20mål
- 2K. Agard18mål
- 3D. Nardiello18mål
- 4M. Derbyshire11mål
- 5Alex Revell11mål
- 6D. Ward11mål
- 7B. Pringle10mål
- 8K. Moore10mål
- 9M. Smith9mål
- 10J. Taylor8mål
Listorna bygger på 173 av arenans 173 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 509 mål.