Bolton
Championship 2026/27 · Toughsheet Community Stadium · Grundad 1874
- Poäng
- 4
- Matcher
- 4
- V–O–F
- 1–1–2
- Mål
- 4–5
- Målskillnad
- -1
- Poäng/match
- 1.00
- Vinstprocent
- 25 %
Beräknad slutplacering
24:e
14,58förväntad placering
- 1:a1,6 %
- 2:a2,1 %
- 3:e2,4 %
- 4:e2,7 %
- 5:e2,9 %
- 6:e3,1 %
- 7:e3,2 %
- 8:e3,5 %
- 9:e3,6 %
- 10:e3,7 %
- 11:e4,0 %
- 12:e4,3 %
- 13:e4,4 %
- 14:e4,5 %
- 15:e4,8 %
- 16:e4,8 %
- 17:e5,1 %
- 18:e5,2 %
- 19:e5,4 %
- 20:e5,6 %
- 21:a5,6 %
- 22:a5,8 %
- 23:e5,9 %
- 24:e5,9 %
- Vinner ligan
- 1,6 %
- Slutspel
- 17,7 %
- Nedflyttning
- 17,6 %
Byggd på 44 av säsongens 552 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Laget saknar egen historik i ligan, så prognosen vilar på hur nykomlingar brukar gå. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
1match
- 1
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Höll varenda ledning
Lika i paus
3matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Låg under i paus
0matcher
Hände aldrig under säsongen.
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.25mål per match, båda lagens · 4 matcher
- 2.00
- Hemma
- 2.50
- Borta
- Över 1.5 mål2 av 450 %
- Över 2.5 mål2 av 450 %
- Över 3.5 mål1 av 425 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
2 mål i första halvlek, 0 i andra (0 % efter paus). Insläppta: 0 och 2 (100 % efter paus).
Bygger på 2 gjorda och 2 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.03 (-2.3 %)
- I ligan
- 12 av 24
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- -0.85 (-56.2 %)
- I ligan
- 23 av 24
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- -0.85 (-56.2 %)
- I ligan
- 2 av 24
Stabilitet
- Ligasnitt
- 14.9 %
- Skillnad
- +18.4 % (+123.3 %)
- I ligan
- 4 av 24
- Ligasnitt
- 14.2 %
- Skillnad
- +52.4 % (+368.3 %)
- I ligan
- 24 av 24
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
0 direkt rött · 0 efter två gula
Straffar
Laget fick ingen straff under säsongen.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.42
- Skillnad
- +0.08 (+5.9 %)
- I ligan
- 10 av 24
- Ligasnitt
- 1.19
- Skillnad
- -0.19 (-15.8 %)
- I ligan
- 10 av 24
- Ligasnitt
- 0.23
- Skillnad
- +0.27 (+118.2 %)
- Störst i ligan
- 9 av 24
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-13 matcher 100 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 | 276 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8.07 |
Försvarare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 | 276 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.60 | |
| 3 | 268 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.13 | |
| 3 | 196 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.93 | |
| 3 | 196 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.90 | |
| 1 | 85 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 | |
| 1 | 45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.50 | |
| 1 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 |
Mittfältare6
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 | 276 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.37 | |
| 3 | 260 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.20 | |
| 3 | 215 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7.13 | |
| 3 | 206 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.43 | |
| 3 | 177 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 | |
| 1 | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
Anfallare5
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 | 276 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6.90 | |
| 3 | 107 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.57 | |
| 3 | 70 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.43 | |
| 3 | 68 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.37 | |
| 1 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
4 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.