Toughsheet Community Stadium
Bolton, England·

- Kapacitet
- 28 723
- Underlag
- Naturgräs
League One, FA Cup, League Cup och 1 tävling till, augusti 2023 till augusti 2026. 81 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Bolton på sin hemmaplan2023/24–2026/27
Visa säsong för säsong9 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023/24 | League One | 24 | 15 | 5 | 4 | 54 | 30 | +24 | 50 | 2.08 | 8 |
| 2023/24 | FA Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 3 | +7 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2023/24 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2024/25 | League One | 23 | 11 | 4 | 8 | 36 | 32 | +4 | 37 | 1.61 | 4 |
| 2024/25 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2025/26 | League One | 24 | 14 | 8 | 2 | 47 | 24 | +23 | 50 | 2.08 | 8 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2026/27 | Championship | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| Totalt | 81 | 45 | 19 | 17 | 157 | 99 | +58 | 154 | 1.90 | 22 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Bolton på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Bolton vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
8och 3 till
Räddade en poäng
12och 7 till
Tappade ledningen
14och 9 till
Läst ur målen i 81 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Bolton här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Barnsley | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 7 | +1 | 7 | 1.75 |
| Lincoln | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 7 | -5 | 4 | 1.00 |
| Huddersfield | 3 | 1 | 1 | 1 | 8 | 5 | +3 | 4 | 1.33 |
| Reading | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 11 | -6 | 1 | 0.33 |
| Wigan | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 4 | +3 | 6 | 2.00 |
| Burton Albion | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Northampton | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
| Peterborough | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Blackpool | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 |
| Wycombe | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.00 |
Visa alla42 klubbar
| Exeter City | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 9 | -6 | 3 | 1.00 |
| Stevenage | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 9 | -5 | 1 | 0.33 |
| Leyton Orient | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 7 | -3 | 0 | 0.00 |
| Mansfield Town | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.33 |
| Rotherham | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Bristol Rovers | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Charlton | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 4 | +1 | 4 | 2.00 |
| Bradford | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Port Vale | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Shrewsbury | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 4 | 0 | 2 | 1.00 |
| Luton | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 3 | +2 | 6 | 3.00 |
| Cambridge United | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Stockport County | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Cardiff | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Birmingham | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Preston | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Derby | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Middlesbrough | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Sheffield Wednesday | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| AFC Wimbledon | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Fleetwood Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Oxford United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Doncaster | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Portsmouth | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Plymouth | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Crawley Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 0 | 0.00 |
| Carlisle United | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Cheltenham | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Barrow | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Solihull Moors | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Wrexham | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Harrogate Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 81 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 256 mål, 157 av hemmalaget och 99 av gästen
Klockan bygger på 81 av arenans 81 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 256 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Bolton på arenan.
- 1A. Collins14mål
- 2D. Charles13mål
- 3Mason Paul James Burstow10mål
- 4V. Adeboyejo9mål
- 5G. Thomason8mål
- 6A. Cozier-Duberry8mål
- 7J. Böðvarsson7mål
- 8S. Dalby6mål
- 9J. Sheehan6mål
- 10E. Toal5mål
Listorna bygger på 81 av arenans 81 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 256 mål.